rázový utahovák

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
jakub1j
Příspěvky: 20
Registrován: 29 pro 2015, 06:39

rázový utahovák

Příspěvek od jakub1j »

Jakou máte zkušenost, nebo spíš co používáte za rázové utahováky na tesařské vruty (tj . 8x 150 až 8x350)? Prosím nedoporučujte mi silnou vrtačku :). Ta vrut sice utáhne, ale na dotahování při montáži střech, kdy je třeba se jednou rukou držet a druhou šroubovat není vhodná. V současnosti používám rázák s momentem 500Nm, což je super, ale ta váha + kabel... Zkoušel něco okolo 120Nm, ale neosvětčilo se to,leda tak na 6mm vruty, vrtačka s 50 Nm byla silnější. Jedná se mi o kategorii kolem 180 až 200Nm na baterky. Máte s tím zkušenot, nebo jsou to vyhozené peníze? Jedná se mi o šroubování bez předvrtání. S předvrtání to zvládal i ten slabý.
La.DiS
Příspěvky: 37
Registrován: 19 úno 2015, 07:47

Re: rázový utahovák

Příspěvek od La.DiS »

Ahoj, na konstrukční vruty používám AKU utahovák Milwaukee z řady M18 a celkem v pohodě. Jednou rukou, klidně nad hlavou. Mám pocit, že ten náš má cca 180 Nm. Ale koupil bych spíš o něco silnější. Když s tím naším trefím třeba suk, někdy mám problém a musím kousek předvrtat šestkou vrtákem.
naradipraha
Příspěvky: 13
Registrován: 23 čer 2016, 09:36

Re: rázový utahovák

Příspěvek od naradipraha »

Dobrý den.
a co tohle : http://www.naradi-praha.cz/akku-vrtaci- ... --91a025-/

není to klasický rázák ale zvládne to samé ;)
Dlabka
Příspěvky: 5
Registrován: 30 lis 2015, 18:04

Re: rázový utahovák

Příspěvek od Dlabka »

Ahoj,

dělal jsem to klasickoou 18V akkkučkou a při větším počtu je to pakárna. Zápěstí v .... a akkučka dostává slušně zabrat.
Úplně nejlevněji mi vyšlel ten lepší Ryobi v sadě. Myslím, že R18IW3-0 s baterkou a nabíječkou.
Bohužel, nebo spíš bohudík od nich nic dalšího nemám, tak jsem musel vzít i baterku a nabíječku.

Smrdí čínou, ale funguje. Za dopoledne 3AH baterku vybiju, ale přes poledne se nabije a je to nesrovnatelně pohodlnější práce, než akkučkou. Tedy v případě, že Ti nevadí ten hluk. Nastavení rychlosti funguje dobře.
woodcraft
Příspěvky: 2
Registrován: 15 pro 2016, 07:09

Re: rázový utahovák

Příspěvek od woodcraft »

Sice pozdě, ale pro představu dalších. Donedávna jsem většinu vrutů až do 10x300 valil akučkou, ale problematika je jasná ( zápěstí v tahu, stáhnutí do propasti atp.) Pořídil jsem akuutahovák DeWalt, kompaktní malý stroj s údajem cca 205 Nm. Na ty velké vruty jsem nakonec stejně bral buď postaru akučku, nebo silnou elektrickou Makitu, než jsem na ní odvařil převodovku. Na aku od Mafellu a Metaba existuje přídavná převodovka pro šroubování právě těchto vrutů. Ale nechtělo se mi zrovna kupovat novou aku. Tak jsem šáhl znovu po DeWaltu DCF 899, za 7000 bez baterek, ty jsem měl už z toho malého utahováku (4 Ah). A to je konečně opravdu komfortní utahování. Ten se neptá do čeho jde, a prostě tam ty vruty nahulí. 10x340 do syrové jedle, přes suky, je mu to jedno. Pokud to tedy vydrží ten vrut :-) a bit. Je třeba používat bity speciálně pro utahováky. Ty běžné to nedají. Jediná nevýhoda, kromě toho že se na stavbě během šroubování nikdo nedomluví, tak zůstává hmotnost. Za opasek to zrovna pověsit nejde, ale práci odvede.
jakub1j
Příspěvky: 20
Registrován: 29 pro 2015, 06:39

Re: rázový utahovák

Příspěvek od jakub1j »

Ten velkej utahovák dw 899 jede parádně, ale je to celkem velká kráva bez poutka na pásek. Já nakonec pořídil DeWalt 887 v combo sadě (ten malý kompaktní 205 Nm) a jsem spokojenej. Jen to chce 5 Ah baterky, protože má poměrně velký odběr a když baterka nestíhá, tak jen dělá kravál a netočí. Nicméně s aku šroubovákem se to nedá srovnat. Obzvlášť na střeše nebo na štaflích. :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti