Japonske dlatka

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske dlatka

Příspěvek od Petr »

Krokus : jj ty hobliky jsou John Weiss&Sohn, mam taky par hladiku a nejake profilovane (pero,drazka, svlakovnik,)ale je to taky prozrane cervem a hodne opotrebovane. Tak jsem si nabrousil jednoho hladika, srovnal plaz a pouzivam ho, ale taky je prozrany. :x Zbytek si schovavam do vytriny. Jo Veritas to je spicka, ale taky spickova cena :D ) Popravde jsem nechapal co myslis tim "narex nestaci" - jsem rad, zes to nemyslel vazne ;)
Martin: Ahoj, planujes vyrobu hobliku s pouzitim techto zelizek po vzoru Kanna hobliku? To by mohlo byt zajimave. Nebo co mas v planu? ;)
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Japonske dlatka

Příspěvek od Martin »

Je mi líto kvalitních želez,zvláště pokud by měly odjet do číny se šrotem a já bych je z Asie měl kupovat v jiné formě :lol: .No vlastně bych docela rád vybavil svou dílnu nějakými profilovanými hoblíky i za cenu,že bych si musel ty těla udělat(krenov je můj seeen!).Taky ještě nemám kocoura a to mě čeká výroba schodů do pokojíčka a na půdu,což bude spousta drážek.Taky chválím za odkaz na toho nábytkáře to je přesně to co se snažím dělat.Výrobky s nálepkou Free from ČEZ (jestli je to anglicky správně :? )
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Japonske dlatka

Příspěvek od krokus »

O profilovacích hoblících mi nemluv, zažil jsem stresový týden - na Ebay byl Stanley No.55, no neříká mi pane..., jsem z něj hotový tak, že se bojím jít i v noci na záchod. Takže, jestli máš zájem kontaktuj mě na eriwatsuki@seznam.cz
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske dlatka

Příspěvek od Petr »

Taky planuju, ze si vyrobim nejaka tela hobliku, hlavne musim zrepasovat rimsovnik, protoze uz spis pripomina clunkar :lol: Otec ho tak ohlodal , ze je zakriveny ze vsech stran. A taky prasklo telo u usti zelizka. Tak bych ho rad udelal nove s moznosti vyberu polohy zelizka "uprostred a vpredu", tak abych mohl hoblovat falc do rohu. Obcas se to muze hodit. ;) Az to zbastim, tak urcite pridam fotky.
Jinak Martine, se taky obcas zasnim a predstavuju si jak pracuju ve vlastni dilne s krasnym vyhledem do krajiny a nic me netlaci a svobodne si vyrabim nezavisle na zadnem CEZu, bylo by to super, ale realita je bohuzel jina. :(
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske dlatka

Příspěvek od Petr »

Ahoj kolegove, co si mam myslet o tomhle?:http://www.uni-max.cz/sada-rucnich-hobliku/d/
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Japonske dlatka

Příspěvek od Martin »

Myslím,že už nám to přerůstá do tématu hoblíky :) .Podle vzhledu nějaká čínská kopie stenlyho.Otázka je jestli do toho budou pasovat jiná želízka.Třeba Honza (administrátor) má Ananta(ve velikosti toho velkého hoblíku) a do něj japonské vrstvené želízko.A to docela funguje.Já mám ten samý Anant s origoš želízkem a je to měkota,ale na hrubou práci to funguje.Jinak nezávislost na Čezu si myslím je(a nebo bude v brzké době)životní nutnost."Každý,kdo si svítí,je zapojen(zapleten) v síti"
Morčez!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske dlatka

Příspěvek od Petr »

Tak me vcera dorazilo dlatko Tataki Nomi 36mm (http://www.drevorezba.cz) Tak jsem dneska brousil na 1000/6000 japan.stone jako sileny :D Myslim, ze po zkusenosti - holeni chlupu na ruce za sucha ;) to vypada, ze s dlatkem budu mooooc spokojeny. Jenom jsem mel pri srovnavani zadni strany trosku problem s tim, ze "vydut" byla vybrousena prilis blizko k rezne hrane dlata, snazil jsem se plosku zvetsit, coz se mi trosku povedlo ale nevim jaka vzdalenost je "bezpecna" Pri brouseni te zadni strany se mi porad zvetsovali bocni plosky a ta plocha u rezne hrany ne ane se odbrousit a to jsem vzdy po par tazich srovnaval kamen. Tak jsem nakonec zkusil pouzit podlozku v zadni casti dlata, jak jsem to videl na nejakem videu na vebu. Pouzil jsem stary svinovaci metr s tloustkou 0,1mm a hned to slo lip. Jeste jsem se chtel zeptat, jestli pri brouseni jap. dlatek nechavate jeden uhel ostri, nebo brousite na dva uhly? Snad to pisu srozumitelne. Na fotce je vyfoceny taky pripravek na rysovani ozubu, ktery jsem si vyrobil ze zbytku meho oblibeneho "pertinaxu" Puzil jsme uhel 8 stupnu, coz je mezi doprucenim pro mekke a tvrde drevo. (meke 7,1st. tvrde 9,5st.)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Japonske dlatka

Příspěvek od Martin »

Brousím celou plochu.Je to jednodušší na udržení a ta jemná strana brusu ti to stejně trochu smete.Ještě pozor na jeden "nešvar" ,při broušení čela,kde jsou dvě různě tvrdé oceli se může po čase stát,že ten úhel bude čím dál ostřejší.Přeci jenom jak je ta tmavší ocel měkčí a váha té rukojeti to na tu stranu stahuje,tak to tam rychleji ubývá.
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske dlatka

Příspěvek od Jan »

Ahoj Petře, to je možná škoda, že jsi podložil zadní stranu při broušení. Tím jsi nejspíš zrušil výhodu japonských "vydutých" dlát. Jestli tomu dobře rozumím, tak teď na zadní straně místo dokonalé roviny (mimo výdutě) máš druhý úhel, který bude znesnadňovat práci s dlátem. Při dočišťování (např. spojů) se dláto bude hůře ovládat. Trochu trpělivosti při doladění nového dláta nese vždy dlouho sladké ovoce. ;) Taky jsem četl doporučení s podkládáním zadní strany, ale záhy jsem zjistil, že je to dost nepraktický, jak při přebrušování jak píše Martin, tak při práci. Mám dláta evropského typu a dal jsem si tu práci a srovnal jsem zadní stranu. Doopravdy to stojí za to.
K těm hoblíkům (3 v jednom) - myslím, že jsem je držel v ruce v železářství a po pravdě ve skutečnosti vypadají ještě hůř než na obrázku. Spoustu vůlí a nedotažených věcí - to aby jsi měl hodně pevné nervy při seřizování.
Martine s tim Anantem jsem se teda hodně natrápil, než jsem ho dal trošku do kupy. Ale to japonské želízko je fakt super. 8-)
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske dlatka

Příspěvek od Petr »

Ahoj Jendo, tu zadni stranu jsem samozrejme nakonec vybrousil do roviny, druhy uhel bych opravdu nerad. ;) Slo o to, ze jsem chtel trosku pomoct pri zvetseni te plosky u ostri, a nechtel jsem zbytecne zvetsovat ty bocni. Abych pri pristim broruseni nemusel ubirat moc velkou plochu. TAk jsem to podlozil a brousil dokud jsem nezvetsil tu plochu u ostri a dostal se s tim "druhym uhlem" tak do dvou tretin delky dlata - coz jsem jasne videl podle stop po kameni a potom jsem uz tlakem na ten uhel bez podlozky dobrousil do roviny celou zadni plochu. To podlozeni 0,1mm neni zase tolik, tak to ani dlouho netrvalo.
Jinak k tem hoblikum, vcera jsem byl v OBI a tam meli neco podobneho - no hruza. :mrgreen:
Ja mam z anglie maly jednorucni hoblik Stanley a nedam na nej dopustit - je super. Takze zadny no-name nechci uz videt. ~Ted prave delam na obkadech tramu v podkrovi, kdy pouzivam BO sparovku 10mm tlustou, kterou lepim postupne na stare trosku prozrane impregnovane tramy a tam Stanley pouzivam skoro porad. Jenom me prave chybi vetsi hoblik Kanna abych mohl zacistovat vetsi plochu. Dneska jsem si vzal na pomoc stary John Weiss hoblik, ktery jsem si naostril, ale nejaky "umelec" na nem zvetsil usti pred zelizkem cca na 1cm a tak si dovedete predstavit co to dela pri hoblovani. Ale na hruby uber ho pouzivam.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
FOTKA V PRUBEHU
Obrázek
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů