1uvod 2obchod 3diskuse 4literatura 5onas 6odkazy 7kontakty
 
 
MENU OBCHOD: Pily Ryoba / Pily Dozuki / Pily Kataba / Lesnické pily / Stavební pily / Speciální pily / Oleje / Barvy a štětce / Dláta / Hoblíky litinové / Hoblíky dřevěné / Brusné kameny / Pomůcky k broušení / Měřící pomůcky / Úprava povrchu / Ostatní
přírodní oleje a ředidla na dřevo

 

 
 
 
 
camelia sinensisPŘÍRODNÍ OLEJE NA DŘEVO

Přírodní oleje jsou tou nejlepší ekologickou volbou zdravého ošetření veškerých dřevěných povrchů. Povrch zcela neuzavřou, takže dřevo může dýchat. Každé napuštění dřeva olejem krásně vyzdvihne jeho kresbu, ale více či méně posune jeho barevný odstín.

POSTUP NAPOUŠTĚNÍ DŘEVA (u všech olejů či směsí):
Olej nanášejte nejlépe štětcem, popřípadě houbičkou nebo hadříkem. Po uplynutí alespoň jedné hodiny od aplikace setřete přebytečný olej (či směs) savou tkaninou nebo papírovým ubrouskem. Po více než 1 dni aplikujte další nátěr. Nátěry by měly být minimálně dva. Delšími časovými rozestupy mezi nátěry dosáhnete lepší ochrany dřeva. Ředěním (terpentýnem či pomerančovým olejem) dosáhnete hlubšího proniknutí do dřeva - ředí se hlavně první nátěr.

Srovnání předností námi nabízených olejů: 
Dřevní tér - pouze na venkovní použití - přírodní ochrana dřeva proti vodě, plísním a UV záření. Vhodné pro dřevěné stavby, ploty, lodě, šindelové střechy atd..
Lněná fermež - dobrá ochrana dřeva na vnitřní i venkovní použití, rychlé vysychání. Používá se na nábytek, dřevěné konstrukce, okna, stoly atd..
Tungový olej- velmi dobrá ochrana proti vodě a oděru na interiér i exteriér. Dřevo vytvrdí a je vhodný i na venkovní nátěry. Rychle vysychá. Vhodný na zátěžové plochy - kuchyňské linky, podlahy, stoly, okna atd..
Světlicový olej - dřevo téměř nezabarví. Vhodný na nábytek, obložení, dekorativní předměty atd..
Kameliový olej - nevysychavý, chrání dřevo proti UV záření, minimální ztmavnutí povrchu dřeva. Použití na šperky, hudební nástroje, nábytek atd.. Také se užívá k ředění jiných olejů – zvýší odolnost proti UV záření. Dobrý k ochraně a údržbě kovových částí nástrojů. 
Terpentýn - přírodní ředidlo k olejům.
Pomerančový olej - přírodní ředidlo k olejům, krásně voní, výborné čistidlo - rozpouštědlo.
Voskový balzám - pro lesk dekorativních předmětů, k mazání plazů hoblíků (kovových i dřevěných).
 

 
  Dřevní tér (dřevní dehet) 100% čistý, přírodní dehtový olej z borovice na venkovní použití  
 

borovice

 

borovice
 
Výsledný vzhled povrchu:
Dřevním dehtem natřené dřevo získává charakteristickou barvu dle vystavení slunečnímu svitu od tmavé až černé barvy po zlatavě žlutou. Obrázky dole ukazují, jak to vypadá po několika letech. 
 
Vlaštovky čínské Zvonice na Valašsku, natřená ředěným térem z naší nabídky.

Tradiční výroba dehtu zde.

 
BEZPEČNOSTNÍ LIST ke stažení
 
Náš článek o téru v časopise Chatař chalupář ke stažení
 
SLOŽENÍ:
čistý dřevní olej (dřevní tér, dřevní dehet)

Přednosti:
Ochrana dřeva před povětrnostními podmínkami. Tradičně se také užíval jako ochrana před dřevokaznými houbami a hmyzem.
 
Použití:
Vhodný pro nátěry dřevěných staveb, které jsou v přímém kontaktu s povětrnostními vlivy (roubenky, sruby, pergoly, ploty, lodě, šindelové střechy, okenice…)
Ze začátku je tér intenzivně cítit, časem však vůně vyprchá. Dřevní dehet není vhodný do interiéru.
 
Popis:
Čistý dřevní tér je přírodní produkt získaný pálením smolných oddenkových částí borovice (nejlépe kořenů) bez přístupu vzduchu. Je to tmavá tekutina medové konzistence. Oblibě se těší zejména ve Skandinávii, kde je již více než 1000 let používán k ochraně dřeva proti vodě a slunci (UV záření). Dřevní tér je přirozeně antiseptický..

Způsob nátěru:
Natíráme štětcem, nejlépe v teplém slunném počasí pro rychlé vsáknutí a zaschnutí. Nátěr provádíme alespoň 2x pro jeho větší ochranu (každý nátěr aplikujte po zaschnutí předchozího). Dřevo před nátěrem musí být suché, jinak může tér dělat skvrny. První obnovení nátěru je vhodné po roce, další pak po cca 5 letech, dle vystavení povětrnostním vlivům. Pro umývání štětců doporučujeme terpentýn.

Spotřeba:
Vydatnost je 10-15 m2 naředěné směsi (čistý tér je velmi obtížné aplikovat – nedoporučujeme).

Ředění:
Dřevní tér ředíme tradičně terpentýnem a lněnou fermeží. Přidáváním lněného oleje získáváme světlejší nátěr.
Osvědčený nátěr: 1:1:0,5 – tér : fermež : terpentýn. Jednoduchá aplikace a dobrá ochrana.
Tmavšího nátěru dosáhnete zmenšením podílu lněné fermeže a přidáním terpentýnu – například 2:1:1 – tér : fermež : terpentýn.
Světlejšího nátěru dosáhnete zvětšením podílu lněné fermeže – například 1:2:0,5 – tér:fermež:terpentýn.
Ředění můžete různě kombinovat - tér : terpentýn : olej  (fermež či tungový olej) dle potřeby až do třetinového poměru.
  Rada pana šindeláře: Na novou šindelovou střechu - 2:1 (tér : terpentýn) na 4,6m2 1l a na starou šidelovou střechu - 2:1:0,5 (tér : fermež : terpentýn). Nebo 1:1 tér a lněná fermež.

 
Cena za 1l - plast
Bez dph 256 Kč, s dph 310 Kč
 
kód: Ter1
Cena za 5l - plast
Bez dph 1.198 Kč, s dph 1.450 Kč
 
kód: Ter5
Cena za 25kg (cca 22l) - plast
Bez dph 4.909 Kč, s dph 5.940 Kč
 
kód: Ter25
       
  Přírodní lněná fermež Přírodní vařený lněný olej / na interiéry i exteriéry  
 

 len

Technické údaje:
Není klasifikován jako nebezpečná látka,
není povinnost mít bezpečnostní list.
Tento olej není určen ke konzumaci.

Tkaniny nasáklé lněným olejem představují riziko samovznícení! Nasáté tkaniny je třeba sušit ve volném prostoru nebo uchovávat v uzavřené, nehořlavé nádobě.

 
SLOŽENÍ:
Přírodní lněná fermež (pouze vařený lněný olej) s příměsí zanedbatelného množství sušidla. Množství sušidla je tak malé, že dle výrobce není povinnost ho nikde uvádět.

Přednosti:
Místo lněného oleje (nevařeného) jsme začali nabízet tuto lněnou fermež, protože má daleko lepší ochranu dřeva a o hodně rychleji vysychá. Dle našeho průzkumu je to zřejmě jediná přírodní fermež na českém trhu.
 
Použití:
Lněná fermež je vhodná téměř všude v interiérech i v exteriérech. Nábytek (i do koupelny či na kuchyňské linky), podlahy, zahradní nábytek, okna, hudební nástroje, dřevěné lodě atd. Je možné ji použít samostatně nebo do směsí dalších olejů a vosků. Železné předměty chrání před korozí.
 
Popis:
Přírodní lněná fermež (vařený lněný olej) ze Skandinávie, kde se používá i na impregnaci dřevěných lodí. Lněný olej se pro své vynikající zpevňující a impregnační vlastnosti po staletí používal na ochranu dřeva a pro finální úpravu hliněných omítek a podlah. Zvýrazňuje kresbu dřeva, zpevňuje povrch, chrání před vlhkostí a špínou, snadno se nanáší a udržuje. Lněný olej po čase dává dřevu krásnou jantarovou barvu.

Spotřeba:
1 l oleje (nebo zředěné směsi) vystačí na cca 15 m2, podle savosti povrchu. Druhý nátěr méně saje. Nátěr se vpije do povrchu do 1 dne, ale k faktickému vyschnutí dochází cca do 1 týdne v závislosti na podmínkách a typu povrchu. Teplo a sluneční záření (UV) urychluje schnutí.

Ředění:
Lněná fermež je poměrně hustá, doporučujeme ředit v poměru 10:1 až 10:2 terpentýnem či pomerančovým olejem.

Cena za 1l - plast
Bez dph 148 Kč, s dph 180 Kč
 
kód: Ferm1
Cena za 5l - plast
Bez dph 702 Kč, s dph 850 Kč
 
kód: Ferm5
Cena za 25l - plast
Bez dph 3.265 Kč, s dph 3.950 Kč
 
kód: Ferm25
       
  Tungový olej 100% čistý přírodní olej na venkovní i vnitřní použití ("dřevní olej")  
 

camelia sinensis

 

Technické údaje:
Není klasifikován jako nebezpečná látka,
není povinnost mít bezpečnostní list.
Tento olej není určen ke konzumaci.

Tungový olej vlivem nízké teploty mění barvu a konzistenci (bělá a tuhne), což není na závadu. Při pokojové teplotě se vrátí do původního stavu.

SLOŽENÍ:
čistý tungový olej
Přednosti:
Dává velmi dobrou ochranu proti vodě a oděru, dřevo vytvrdí, proto je vhodný i na venkovní nátěry. Rychle vysychá (1 den na slunci, jinak 3-7 dní. Ředění dobu schnutí prodlouží). Minimálně ztmaví barvu dřeva.

Použití:
Olej je vhodný všude venku i v interiérech. Nábytek (i do koupelny či na kuchyňské linky), podlahy, zahradní nábytek, okna, hudební nástroje, dřevěné lodě atd., dřevo vytvrdí. Při venkovním použití je však třeba nátěr obnovovat, cca po dvou a více letech (závisí na vystavení povětrnostním podmínkám). Zanechává hezký matný povrch a po čase téměř nemění barvu dřeva. Jeho pomocí lze impregnovat i textil a hliněné omítky. Železné předměty chrání před korozí. Je možné jej použít samostatně nebo do směsí dalších olejů a vosků. Jeho nevýhodou je silné ořechové aroma, které v interiéru vyprchá až po delší době (pár měsíců).
  
Popis:
Tungový olej se vyrábí z ořechů čínského stromu Aleurites fordii.
 
Spotřeba:
1 l oleje (nebo zředěné směsi) vystačí na cca 10-15 m2, podle savosti povrchu. Druhý nátěr méně saje.
 
puntik Použití na venkovní nátěry a interiérové zátěžové plochy: 10:1 až 10:2 - tungový olej : terpentýn (či pomerančový olej). Přebytečný olej setřít, po dalších dnech postupně nanášet 2-3 vrstvy čistého či zředěného tungového oleje, nejlépe po zaschnutí předchozího nátěru. To zaručí dobrou odolnost proti povětrnostním podmínkám.
puntik Použití na dekorativní předměty: 10:1:0,5 – tungový olej : kaméliový olej : pomerančový olej – směs dobře pronikne do dřeva, dobře se leští a poskytuje skvělou ochranu proti špíně a oděru.

 
Cena za 500 ml - plast
Bez dph 132 Kč, s dph 160 Kč
 
kód: Tung05
Cena za 1 l - plast
Bez dph 202 Kč, s dph 245 Kč
 
kód: Tung1
Cena za 5 l - plast
Bez dph 764 Kč, s dph 925 Kč
 
kód: Tung5
Cena za 25 l - plast
Bez dph 3.545 Kč, s dph 4.290 Kč
 
kód: Tung25
       
  Světlicový olej (saflorový olej) 100% čistý, přírodní olej - za studena lisovaný / na interiéry  
 

mák setý 

Technické údaje:
Není klasifikován jako nebezpečná látka,
není povinnost mít bezpečnostní list.
Tento olej není určen ke konzumaci.

 
SLOŽENÍ:
čistý světlicový olej, za studena lisovaný

Přednosti:
Ze všech olejů minimálně zbarví dřevo, prakticky jen vyzdvihne jeho kresbu. Je téměr bez vůně.
 
Použití:
Olej je vhodný téměř všude v interiérech či venku pod střechou. Není vhodný tam, kde je dřevo vystaveno povětrnostním podmínkám, hlavně dešti. Nábytek, dřevěné konstrukce (pod střechou), dřevěné obložení (uvnitř domu), kuchyňské potřeby, hudební nástroje... Je možné použít samostatně nebo do směsí dalších olejů a vosků.
 
Popis:
Světlý olej, za studena lisovaný ze semen světlice barvířské. Je řídký - proniká hluboko a rychle do dřeva, proto je vhodný do směsí s hustšími oleji. Při smíchání s tungovým olejem dosáhnete minimálního zbarvení povrchu a skvělou ochranu dřeva. Olej se nemusí ředit.

Spotřeba:
1 l oleje (nebo zředěné směsi) vystačí na cca 10 -15 m2, podle savosti povrchu. Druhý nátěr méně saje. Nátěr se vpije do povrchu do 1 dne, ale k faktickému vyschnutí dochází až po 2-4 týdnech v závislosti na podmínkách a typu povrchu. Teplo a sluneční záření (UV) urychluje schnutí.
Pro lepší proniknutí do dřeva je možné ředit v poměru 10:1 pomerančovým olejem či terpentýnem.
 

Cena za 500 ml - plast
Bez dph 107 Kč, s dph 130 Kč
 
kód: Sve500
Cena za 1 l - plast
Bez dph 161 Kč, s dph 195 Kč
 
kód: Sve1000
Cena za 5 l - plast
Bez dph 740 Kč, s dph 895 Kč
 
kód: Sve5000
Cena za 25 l - plast
Bez dph 3.298 Kč, s dph 3.990 Kč
 
kód: Sve25
       
  Kaméliový olej 100% čistý přírodní nevysychavý olej  
 

camelia sinensis
 

Technické údaje:
Není klasifikován jako nebezpečná látka,
není povinnost mít bezpečnostní list.
Tento olej není určen ke konzumaci.

 
SLOŽENÍ:
čistý kameliový olej


Přednosti:
Nevysychavý olej, ochrana proti UV záření, minimálně zbarví dřevo, prakticky jen vyzdvihne jeho kresbu.
 
Použití:
Ochrana proti korozi: Olej je skvělý k ochraně plátků pil, nářadí z uhlíkaté oceli a litiny proti korozi a také pro snižování tření mechanických částí. Protože je 100% přírodní, je vhodný k ošetření kuchyňských nožů z uhlíkaté oceli nebo dřev, které přijdou do styku s potravinami.
Jako ochrana dřeva: Nábytek, dekorativní předměty, kuchyňské potřeby, hudební nástroje. Je možné použít samostatně nebo do směsí dalších olejů a vosků.
 
Popis:
Kaméliový olej (Camellia sinensis - čajovník čínský) je průzračný, lehce žlutavé barvy s velice nízkou viskozitou a v podstatě bez zápachu. Nízká viskozita kaméliového oleje mu dovoluje proniknout rychle a hlouběji do struktury dřeva. Během času se jeho barva nemění. Je vynikajícím pomocníkem při broušení nástrojů na obtahovacích kamenech díky své jemnosti a nevysychavosti. Je ideální k promazávání jemných spojů a mechanických částí a k ochraně nástrojů a čepelí z uhlíkaté oceli. Jen velice tenká vrstva nátěru aplikovaná látkou nebo ubrouskem dostatečně uchrání čepele před korozí.

Spotřeba:
1 l oleje (nebo zředěné směsi) vystačí na cca 10 - 15 m2, podle savosti povrchu. Druhý nátěr méně saje.

Cena za 100 ml - sklo
Bez dph 74 Kč, s dph 90 Kč
 
kód: Kam100
Cena za 200 ml - sklo
Bez dph 132 Kč, s dph 160 Kč
 
kód: Kam200
Cena za 500 ml - plast
Bez dph 214 Kč, s dph 260 Kč
 
kód: Kam500
       
  Terpentýn Nejpoužívanější přírodní ředidlo, 100% přírodní  
 
 borovice
 
BEZPEČNOSTNÍ LIST ke stažení

Použití:
K ředění rostlinných olejů (zmenší jejich viskozitu, aby lépe pronikly do dřeva), olejových barev, vosků, pigmentů, apod. Velmi dobře se uplatní například k čištění nástrojů zanesených smolou, štětců od olejů apod.

Popis:
Terpentýn získávaný z borovice.

Tip: Balzám: terpentýn, lněná fermež, včelí vosk v poměru 1:1:1. Dodá nádhernou saténovou podobu povrchu dřeva (vosk se však nehodí tam, kde se dřevo stýká s vodou - tvoří se fleky).

Upozornění: Olej může u citlivých osob podráždit pokožku a sliznice. Tento olej není určen ke konzumaci. Při práci s terpentýnem v místnosti je potřeba dobře větrat.

Cena za 200 ml - sklo
Bez dph 66 Kč, s dph 80 Kč
 
kód: Ter200
Cena za 500 ml - sklo
Bez dph 124 Kč, s dph 150 Kč
 
kód: Ter500
Cena za 1 l - plech
Bez dph 198 Kč, s dph 240 Kč
 
kód: Ter1000
Cena za 5 l - plech
Bez dph 893 Kč, s dph 1.080 Kč
 
kód: Ter5000
       
  Pomerančový olej Nejpříjemnější přírodní ředidlo, 100% přírodní  
 

 pomeranč
 
BEZPEČNOSTNÍ LIST ke stažení

Použití:
Výborně se hodí k ředění olejů a vosků na dřevo. Velmi dobře se uplatní například k čištění nástrojů zanesených smolou, štětců, ředění olejových barev, výborný do interiéru. Můžete ho přidávat i do vody při uklízení - byt krásně provoní a vyčistí.
 
Popis:
Pomerančový olej je 100% přírodní produkt získávaný ze slupek pomerančů. Díky jeho silné schopnosti rozpouštět mastnotu je perfektním a ekologickým rozpouštědlem čistidlem. Této vlastnosti se využívá hlavně při míchání s rostlinnými oleji a vosky. Sníží jejich viskozitu a dodá jim velmi příjemné a svěží aroma (které však po několika dnech vyprchá).

Upozornění: Kyseliny přirozeně se vyskytující v oleji mohou u citlivých osob podráždit pokožku a sliznice. Tento olej není určen ke konzumaci. Při práci s pomerančovým olejem v místnosti je potřeba dobře větrat.

Cena za 100 ml - sklo
Bez dph 66 Kč, s dph 80 Kč
 
kód: Pom100
Cena za 200 ml - sklo
Bez dph 99 Kč, s dph 120 Kč
 
kód: Pom200
Cena za 500 ml - sklo
Bez dph 198 Kč, s dph 240 Kč
 
kód: Pom500
Cena za 1l - plech
Bez dph 273 Kč, s dph 370 Kč
 
kód: Pom1000
       
  Voskový balzám Směs ze včelího vosku a kameliového oleje, 100% přírodní  
 

voskový balzám
 
SLOŽENÍ:
čistý kameliový olej, čistý včelí vosk


Český výrobek od Cesty dřevaPřipravili jsme pro vás 100% přírodní voskovo-olejový balzám.

Použití:
Kdo maže, tomu to jede! Platí to i pro práci se dřevem. Balzám je skvělý pro zmenšení tření při hoblování litinovými i dřevěnými hoblíky (natřeme plaz hoblíku). K namazání dlát, hoblíkových želízek a pil hlavně u práce se smolným dřevem. K ochraně proti korozi, k promazání např. dřevěných šuplíků, aby lépe klouzaly.
 
Voskový balzám se hodí také pro dekorativní úpravu dřeva, dá dřevu teplejší nádech a jemný lesk. Nehodí se však na dřevo, které přijde do styku s vodou. Včelí vosk s vodou reaguje a zanechává světlé fleky.

Složení – včelí vosk, kameliový olej.
V balení je přiložen bavlněný pucováček pro snadné nanášení balzámu.
Hmotnost 150 g.

Bez dph 231 Kč, s dph 280 Kč
 
kód: bal150

 
     
   
Je spousty možností, jak oleje míchat, ředit, vylepšovat (včelím voskem, karnaubským voskem, atd.), pigmentovat a jinak modifikovat. Je jen na vás, který postup vám bude příjemný a pro vaší práci nejvhodnější. Budeme rádi, podělíte-li se s ostatními o vaše zkušenosti v naší diskusi.