Kování na skládací vrata

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Kování na skládací vrata

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

budu teď řešit dvoje vrata (od dílny i od garáže) a protože si nemůžu dovolit klasický dvoukřídlý, musim řešit skládací. Tj. vrata ze čtyř částí. A teď ten problém - jak to zavěsit?

Původně jsem soudil, že na futra zavěsím jednu čtvrtku dveří a k ní pak dalšíma pantama druhou čtvrtku. Zároveň, abych nemusel dělat dveře ve vratech, jsem si říkal, že tedy jako tyto osobní dveře budu používat jednu z těch čtvrtek. Mám sice obavu trochu ze svěšování v místech pantů, ale říkal jsem si, že když tam dám nějaký opravdu slušný - našel jsem panty, co unesou 120 kg - tak by to mohlo vydržet.

Ovšem v různých truhlářských příručkách/učebnicích čtu, že konec tý druhý čtvrtky musí být nahoře i dole opatřenej čepem, kterej jezdí v kolejničkách. Ale já nevím, je to opravdu nutný? Vrata maj rozměr asi 3,5 metru šířky a 2,2 metru výšky - to je ta díra ve zdi.

Mně se na čepu nelíbí dvě věci - jednak shánět kolejničky je na dlouhý lokte, a jednak mi to znemožní používat jednu tu čtvrtku jako normální dveře.

Jinak vrata plánuju udělat solidní, takže něco vážit budou, asi do nich přijde i dvojsklo místo kazet. Proto to zavěšení tak řeším - aby se mi to za půl roku nesvěsilo.

Co myslíte? A celkově - jak si opatřujete kování na tenhle druh výrobků? Hobbymarkety jsem vzdal už dávno, tam jsou maximálně tak panty na vrata od chlíva, no ale žádnou speciálku kde bych si mohl vybrat jsem zatim nenašel. Objednáváte všichni z eshopů?

Díky

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
ja jsem teda delal zatim jenom dvoje vrata a z toho jedny klasika dvoukridle a jedny 3 kridle ale zase celkem vysoke. U tech trojkridlich funguje stredova cast vrat jako dvere. Je to vlastne to same co chces delat ty jenom na jedne strane jsou 2 dily a na druhe 1 misto dvou. Nevidim problem proc bys to nemel udelat jak pises. Proste na osteni pripevnit ctvrtiny a na ne potom zavesit vnitrni ctvrtiny z nich jedna bude slouzit jako dvere.
Priznam se, ze tuto cast prispevku jsem asi zcela nepochopil! : "Ovšem v různých truhlářských příručkách/učebnicích čtu, že konec tý druhý čtvrtky musí být nahoře i dole opatřenej čepem, kterej jezdí v kolejničkách. Ale já nevím, je to opravdu nutný?
Mně se na čepu nelíbí dvě věci - jednak shánět kolejničky je na dlouhý lokte, a jednak mi to znemožní používat jednu tu čtvrtku jako normální dveře.

Jake kolejnicky?
Prece klasicky zavru tu krajni ctvrtku, zajistim zapadkou nahore a dole, a druha cvrtka uz funguje jako klasicke dverni kridlo. Pro zabraneni svesovani pantu bych asi pod tu prvni ctvrtku vyrobil neco jako podperny klin, ktery by pri dovreni podepiral vahu kridla a ulehcoval tak krajnim pantum co jsou v osteni vrat.
Panty bych koupil urcite ve specializovane prodejne, nebo na e-schopu. Zkus si vyhledat na netu nejaky obchod s truhlarskym zbozim v miste bydliste. Zdravi Petr
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Hans »

Ahoj Petře,

děkuju za rady, no v těch knížkách to maj takto (omlouvám se za neumnělou kresbu, ale knihy jsem nechal v Brně, tak to nemůžu odfotit):
vrata.png
vrata.png (3.72 KiB) Zobrazeno 21009 x
Ty modré kroužky označují čepy, které jsou zavěšeny do nějakého vodicího systému jezdícího v kolejnici (červeně). Možná to špatně chápu, třeba je to míněno jen jako vedení, aby ty dveře nelítaly volně v prostoru. Jenže to už v žádný z těch knížek nepíšou proč to tam má být.

Asi to udělám jak říkáš, prostě slušný panty a nějakej klínek pod druhý panty.

Díky

Honza
pepasek79
Příspěvky: 46
Registrován: 27 zář 2014, 07:14
Bydliště: Turnov

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od pepasek79 »

Ahoj Honzo
Já takovéto dveře dělám i do interiéru,jako "skládačky" Je opravdu dobré nahoru dát kolejničku. Tzv.,že pořídíš kování na posuvné dveře a máš vystaráno-dostaneš jak kolejnici,tak vrchní vedení.Myslím,že je to tak nejjednodušší.
Samozřejmě je možné použít i středové panty,tím nic nezkazíš,ale musí mýt dostatečnou nosnost.

Já používám kování Salu S 100,kování na posuvky
Nebo když mám lehčí křídlo,tak jen samotné panty SIMONSWERK TECTUS 340 skrytý pant 3D,ale tam je cena někde kolem 700 kč za kus

Pepa
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

a v čem je to tedy lepší? Snažím se přijít na důvod, protože nechci to komplikovat jen proto, že "se to tak dělá." Je to lepší ohledně svěšování nebo spíše ohledně vedení dveří v prostoru, aby "nevlály?"

Díky

Honza
pepasek79
Příspěvky: 46
Registrován: 27 zář 2014, 07:14
Bydliště: Turnov

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od pepasek79 »

je to lepší v obojím.Dveře by se mohli začít časem svěšovat a bohužel se to stává. To vedení bych dal jen nahoru,máš tam potom dost prostoru pro seřízení +- 10mm,což u pantu nedáš,tam je něco kolem 3 mm a to musíš mít opravdu dobře vyrobeno a namontováno ;)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Hans »

Hmm, hmm, tos mě moc nepotěšil. A myslíš že se to bude zásadně svěšovat i když ty dveře udělám dostatečně pevný? Plánuju na každém křídle několik těsných křížových přeplátování, takže to nebude jen jednoduchý rám, spíše takové kazetové provedení s výplněmi. Vlastně si můžu dovolit dát zevnitř i takové to Zetko. Bylo by to tedy křídlo asi 85x220x6 zhruba.

Honza
pepasek79
Příspěvky: 46
Registrován: 27 zář 2014, 07:14
Bydliště: Turnov

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od pepasek79 »

Nechci psát,že by ty panty stačili.Jak jsem to tak počítal,rám křídla při použití profilu 10x6 cm bude vážit něco kolem 11 kg+samozřejmě nějaká výplň a pak ta výška dveří,to je opravdu na pováženou,ale samozřejmě rozhodnutí je na tobě. Pokud použiješ jen panty,určitě bych volil na rohové spoje dvojitý čep a rozpor a to samozřejmě zajištěné kolíkem,to také dost pomůže svěšování

Pepa
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Hans »

Zamýšlel jsem nějakou takovouhle konstrukci:
Vrata2.png
Vrata2.png (6.28 KiB) Zobrazeno 20957 x
Panty by na obrázku byly vlevo. To šikmý prkno bych měl ve stejný úrovni jako ten rám, byla by to vlastně součást rámu. Na rohový spoje jsem uvažoval dát ne dvojitej rozpor, ale spíše dvojitej dlab, tj. čep širokej třeba jen 6 cm a z boku zatlučenej klínek. Nebo myslíš že kolíček do plochy bude lepší? Plánuju smrk, nevymačká se to?

Ještě trochu otázka částečně mimo téma, ale s výrobou související. Říkal jsem si, že bych si na tohle pořídil čepovací frézy - onehdy jsem koupil spodní frézku, tak je to optimální čas se na tom naučit. Samozřejmě frézy jsou drahý, tak přemýšlím do budoucna - kdybych koupil dvě 8 mm frézy a k tomu jednu 16 mm, můžu počítat s tím, že ty dvě 8 mm frézy daný rovnou na sebe mi udělaj shodnej rozměr jako ta jedna 16 mm? Chtěl bych to mít nějak kombinovatelný, abych nemusel mít od každý tloušťky hromadu fréz a zároveň mohl co nejvíc věcí dělat na jedno projetí.

Díky

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
Tak uz chapu jak jsi to myslel, ale jak pise pepasek79 toto reseni bych zvolil spis do interieru. Nebo jsi Pepo pouzil kolejnici i na vrata? Ja bych se drzel klasiky jak jsem psal. Toho svesovani bych se nebal. Na zaveseni kridla do oblozky vrat bych zvolil takove kovani :
http://www.kovo-max.cz/kovo-max/eshop/5 ... 20-zlzn-BZ
Valecky maji 20mm a stejne jsem pouzil i na dvoukridle vrata z modrinu pred par lety taky kazetove s vyplnema a do dnes vypadaji vrata jako nove bez problemu to ty panty unesou. Jak je videt na fotce tak jsem dal do horni casti dva panty k sobe pro lepsi nosnost:
Obrázek
Obrázek
Mezi kridla hodit klapacku a v pripade potreby treba i tesneni do drazky v obvodu kridla. Neumim si predstavit pouziti vodici kolejnice v kombinaci pouzivani 1/4 vrat jako dveri, to snad ani nejde. Pokud budes vata otevirat denne, treba pro najizdeni autem, tak jsem videl i pouziti maleho kolecka na konci druheho ramene, po kterem pri otevirani vrat kridlo jezdilo a tim odlehci pantum v neseni cele vahy dvou kridel. (kolecko bylo namontovane ze zadni strany vrat na otocnem cepu.
Obrázek
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů