Pásová pila SCM vs. Hammer

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Pásová pila SCM vs. Hammer

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

uvažuju o pásové pile. Mám dva kandidáty - jeden je MiniMax S45N (použitá s půlroční zárukou) a druhým je Hammer N4400 (nová). Parametricky i cenově jsou podobné, ale nemám praktickou zkušenost ani s jednou pilou. Obecně mám za to, že MiniMax je na vyšší úrovni, ale můžu se taky dost mýlit.

Když rozeberu požadavky, které na pilu mám - kromě dostatečného výkonu bych chtěl i jakousi přesnost, byť ji u pásovky neočekávám takovou jako u kotoučové pily. Nicméně třeba na MiniMaxu loni na brněnské výstavě řezali švartny a výsledek se mi dost líbil. I se tímhle chlubí na amerických videích. U Hammera jsem nic takového nezaznamenal. Ne že bych se chystal mermomoci na tohle, ale když to bude umět, může se to hodit. I kvůli předpokládám vyšší přesnosti, protože po přechodnou dobu to budu mít asi jako jedinou pilu.

Máte prosím někdo zkušenost nebo nejlépe srovnání, třeba jen obecně pásových pil těchto dvou značek?

Díky

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pásová pila SCM vs. Hammer

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
obe pily vypadaji dobre a stabilne. Chtelo by to si vyzkouset na zivo, ktera ti jak sedne z pohledu ovladani - nasazovani, napinani a serizeni pasu atd... Podle obrazku toho moc nezjistis. Ja bych ti ale navrhnul jeste jednu alternativu, kterou jsem sel ja. Protoze mi taky pasova pila moc schazela, tak jsem si jeste pred stavbou domu vyrobil pasovou pilu podle Matthiase Wandela. Pouzil jsem skoro cely jeho postup, ktery jsem odkoukal na jeho strankach, jenom jsem pilu udelal ve vetsim meritku a srovnatelnych parametru, ktere chces i ty.
parametry:
kola : 500mm
delka pasu: 3370
motor: 2,2kw
rychlost pasu cca 900m/min.
prorez na sirku: 480mm
prorez na vysku pres 300mm
Naklapeni stolu 0-45st.
Mam ji uz treti rok a teprve tento tyden jsem se pustil do dokonceni zakrytovani, ktere mam z 90% hotove. Rezal jsem na ni i pres 25cm na vysku a v pohode to slo. Rezani dyhy taky neni problem, kdyz se dobre seridi kolmost stolu, parelelnost bocniho pravitka k pasu a pas je ostry, tak neni problem rezat 1,5mm dyhu. Myslim, ze za cenu cca 2,5tis.kc celkem za material vc. motoru a tyden prace nema vzhledem k parametrum srovnatelnou konkurenci.
:mrgreen:
Jeste musim dokoncit bocni vedeni, ktere mam uz v hlave, jenom to vyrobit. :|
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pásová pila SCM vs. Hammer

Příspěvek od Hans »

Ahoj Petře,

nevím jestli by se mi to vyplatilo, ale jak to máš prosímtě s rovinností řezu? Když jsi řezal těch 25 cm na výšku, je výsledek opravdu rovnej, neuhýbá pás na strany? A nemá takový ty schodečky, jak pásovky dělávaj? Celkově - jaký je srovnání s normální pásovkou stran přesnosti?

Totiž ty švartny řezaný na MiniMaxu byly dost hladký, což na mě udělalo dojem. Zatím jsem si řezal jen nějaký špalky ořechu v místní stolárně a bylo to prostě jak z katru. Ale nevím, zda to není třeba jen pásem.

Díky

Honza

PS: To máš jako stůl kuchyňskou desku s nákližkama? Neklesaj Ti dolů ty dvě ouška, co máš kolem škvíry na výměnu pásu?
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pásová pila SCM vs. Hammer

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
rez je rovnej - pro me dostatecne ( i kdyz 25cm na vysku je celkem extrem )
stopy po zubech tam samozrejme jsou, ale to je otazka piloveho pasu (pokud je dobre vedeni)
Stul je z pracovni desky a ouska se neohybaji, protoze jsou ze spodni strany podeprene tema naklapecima pulmesicama.
Pokud muzu porovnat se strojni pasovkou na ktere jsem delal (stara mrcha) tak nepoznam rozdil. Je to opravdu hodne o kvalitnich pasech. Ja na te moji delam bezne dubove nohy na zidle a jde to krasne.
bohuzel nemam zadnou fotku detailu po rezu, ale zitra neco vyfotim. Me se vyplatilo, protoze mam pristup k soustruhu na zelezo,tak jsem si udelal i hridele, remenici atd... cela pila je prakticky ze zbytku z jinych zakazek. zdravi Petr
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Pásová pila SCM vs. Hammer

Příspěvek od JanB »

V první řadě se předem omlouvám Honzovi, že budu svádět diskusi trochu bokem - ani jednu z těch dvou pásovek nemám, tak je porovnávat nemůžu. (abych nebyl úplně off-topic, tak od SCM mám hoblovku s protahem a ta je solidní - když už nemůžu pochválit konkrétní výrobek, tak aspoň značku :-) )

Ale chtěl bych trošku rozvinout téma pásovky, pokud vám to nevadí. Já mám několik let pásovku Holzstar (pochopitelně je to čína) a používám ji poměrně dost. Pásy beru z Pilany, jiný rozumně dostupný zdroj ani neznám.
Na různé tvarové vyřezávání s tím problém nemám, řez je stejně obvykle třeba dobrousit, někdy i podle šablony dofrézovat.
Řežu na ní i menší kousky dýh z různých ovocných dřevin a tam obvykle postupuju tak, že na hoblovce srovnám jednu stranu, uříznu a tu druhou musím přebrousit nebo opatrně vzít hoblíkem, ale u hodně tenkých dýh už je to problém. Přitom jsem viděl nějaké video, kde borec tvrdil, že to tou řezanou stranou rovnou lepí na podklad.

Pokus nařezat prkna z kmenů nebyl příliš úspěšný. Ačkoliv teď bydlím na severní Moravě, pocházím z Břeclavska a tam jsme pěstovali broskve. Když se sad likvidoval, odložil jsem si pár kmínků a nařezal z nich prkna - nic velkého, ty kmeny měly zhruba 120cm na délku a okolo 20cm průměr. Je to krásné dřevo na různé drobnosti. Jen při řezání mi pás strašně cestoval a prkna jsou vlnitá až hrůza. Musím dost hoblovat, když z toho něco vyrábím.

A pokud jde o takové rozmítací operace, jaké má Petr na fotce, tak ty raději dělám na kotoučové pile, mám tak lepší výsledky. Pásovka mi taky v řezu dost cestuje, klidně o několik milimetrů, nejčastěji když se v řezaném materiálu mění směr let nebo tvrdost (okolo většího suku) apod.
Taky se stává, že se pás vyhne uprostřed materiálu a udělá takovou misku.

Nevím ale, co dělám špatně, už jsem experimentoval s napínáním, seřizování všechno možného, ale zatím pásovku beru za sice užitečný ale nepříliš přesný stroj. Třeba mi někdo poradíte... :-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pásová pila SCM vs. Hammer

Příspěvek od Hans »

Ahoj Honzo,

tak tos úplně přesně popsal moje obavy :-) V té místní truhlárně mi jednou pás uhnul natolik, že se serval s kola. Přitom jsem vedl dřevo kvalitně a rovně, udělal jsem si na to takovej přípravek. A to se jednalo o velikánskou litinovou potvoru, která dobíhá několik minut.

Když jsem sháněl něco k MiniMaxu (u Feldera není co shánět, videí má mraky), tak jsem našel nějaký americký video, kde kromě těch dýh na tom chlapík řeže hranoly a dušuje se, že je tak přesně nadimenzuje a vyúhluje. Taky se chlubí, že to má kladky i dole ve stole, ale nevím - to bych čekal jako standard, ne?

S pořezem kulatiny taky tajně počítám. Felder to dokonce ukazuje v jednom videu. Ale stejně jako MiniMax tam řežou pěkný stejnoměrný dřevo. Je fakt, že mističku nebo kopec obdržím čas od času i na velkým katru od Pilany, kterej měl plynulej posuv a vedení po kolejnicích.

Honza

PS: Ber to sportovně, jiní se s mističkama pracně dlabou a Ty jich máš bez práce :-)
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Pásová pila SCM vs. Hammer

Příspěvek od JanB »

Víš, ten posuv mám za jednoho z hlavních podezřelých. Hlavně u toho pořezu kulatiny, přece jen to byl docela těžký a neforemný kus dřeva a i když jsem si vyrobil takový vozík do T-drážky, nedalo se zabránit tomu, abych občas víc nezatlačil a tím vyhnul pás do strany. Nějaký plynulý strojní posuv by asi přinesl lepší výsledek.

Ložiska na dolním vodítku má i ta moje pila, to asi opravdu bude celkem standard.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pásová pila SCM vs. Hammer

Příspěvek od Hans »

Co zkusit posuv jednoduchou závitovu tyčí a točit s ní pomalu vrtačkou? To nic moc nestojí a když se tyč vyběhá, koupí se za pár kaček nová :-) Takhle by se s použitím trafa daly použít starý akuvrtačky, mam asi tři nebo čtyři supermarketový s mrtvýma bateriema a na tohle jsou jako dělaný - mají menší otáčky.

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pásová pila SCM vs. Hammer

Příspěvek od Petr »

Ahojte,
tak jsem se dneska dival jak vypada ten povrch rozmitnute sparovky ze sibirske borovice co jsem mel vyfocene na fotce a myslim, ze je to celkem rovne na to, ze je to tak siroky rez na pasovce. Ja mam na moji drevene pasovce samozrejmne taky vedeni i pod stolem, coz si myslim je nezbytnost. Dneska jsem taky rezal BK masiv na vyrobu kopita pro slepeni lamel do odsavaciho ventilatoru co vyrabim a prekvapilo me, jak krasne kolmy je rez i pri vysce 9cm. Rezal jsem to pasem sirky 6mm. Ja kupuju pasy tady: http://www.simonds.cz/?ukaz3=32_dakin_f ... =&limit=24 A jsem s nima moc spokojeny - muzu doporucit. Tento tyden jsem rezal cca 1,6m dlouhe stare tramy, ze kterych jsem delal prkna pro vyrobu ramu na zrcadlo a ja to resim takto. Nejprve vyberu jednu stranu kterou srovnam na srovnavacce a potom jsem si japonskou inkoustovou brnkackou oznacil rovinu rezu a urezal jsem 3cm prkno podle teto znacky a diky volnosti pohybu jsem si mohl upravovat vedeni dilce do rezu a tim i vyslednou rovinu. Ted staci jenom prejet prkno po srovnavace a hotovo. Obrázek Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Mart
Příspěvky: 13
Registrován: 21 črc 2014, 20:53

Re: Pásová pila SCM vs. Hammer

Příspěvek od Mart »

Zdar chlapi ,

nedalo mi to a musel jsem svoji troškou taky přispět :), jak už se tady někdo zminoval je to pásem a perfektne vyladěným pravítkem a vodítky . Pás má napájené tvrdokovové zuby a není rozváděný :mrgreen: takže pak vznikne hlaší povrch než u klasického pásu . Z pásovky pak máš takovou pásovou koutoučovou pilu :D
Tady vložím odkaz na firmu co ty pásy dělá u nás je tuším asi nebude umět nikdo nebo aspon jsem je zatím neviděl .
http://www.lagunatools.com/accessories/resawking

tak snad to nějak pomuže :))
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 61 hostů