Kmen ořechu - načatý střed? Stačí vyříznout?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Kmen ořechu - načatý střed? Stačí vyříznout?

Příspěvek od Hans »

Ahoj, mám nabídku koupit kmen ořechu, resp. dva kmeny (ale asi z jednoho stromu). Rozměry celkem fajn, délka dva metry jeden a 80 čísel druhý, průměr kolem šedesáti. Bohužel bych pro něj musel jet rovnou naklaďákem s rukou a nemůžu tam zajet předem, abych to prohlídl. Mám nějaké fotky a nezdá se mi, že kmen má uprostřed světlý kruh - bojím se, aby nebyl kmen v počátku hniloby. Je to pokácený asi týden, tak mám na mysli spíš takovou tu ořechovou trouchnivost, vykotlanost zaživa. Máte s tím někdo zkušenost? Neumím odhadnout, zda když ten střed vyříznu, tak zda bude zbytek dřeva v pořádku. Tedy že není už také částečně napaden a při pomalém sušení se nebude hniloba šířit. A také nevím zda bude takto postižen jen jakoby válec v kmenu nebo zda to může vystřelovat i do stran - to by mi pak znehodnotilo jinak dlouhé fošny. Na jedné fotce je vzadu vidět odříznutá větev, která už je dutá.

Fotky jsou zde:
Obrázek
ObrázekObrázekObrázek

Díky
ANTIN
Příspěvky: 15
Registrován: 07 dub 2013, 09:30

Re: Kmen ořechu - načatý střed? Stačí vyříznout?

Příspěvek od ANTIN »

Ořech bez načatého středu abys pohledal,ale tady to vypadá spíš na čerstvý řez-teče z toho voda.Na dalších fotkách už to usychá a zůstává jen jádro. Pokud to budeš rozřezávat na fošny,tak ty chycené části zrovna vyřízneš. A hlavně nezapomenout pořádně zatřít čela-ořech praská rád a hluboko.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kmen ořechu - načatý střed? Stačí vyříznout?

Příspěvek od Hans »

Díky za odpověď!

Ano, je to čerstvě pořezáno, s vyříznutím počítám, už kvůli šíření prasklin, jen nevím zda není houbou zatím jaksi latentně napadeno zbylé dřevo - tj. jestli bude odříznutí napadené části třeba s 3 cm přídavkem stačit. A jinak myslíš, že to bude napadený jen uprostřed, že to nebude vystřelovat do stran? Zatám jsem vždy viděl u ořechu vypadené středy a zbytek víceméně ok, ale nevím jestli je to pravidlo nebo náhoda.

Na čela počítám s latexem, přes zimu bych to teď uložil ven pravou stranou nahoru, proložil a jen zakryl vrch. Na jaře bych to pak přeložil do stínu, ale přes zimu bych stín neřešil - je to ok?

Díky
ANTIN
Příspěvky: 15
Registrován: 07 dub 2013, 09:30

Re: Kmen ořechu - načatý střed? Stačí vyříznout?

Příspěvek od ANTIN »

Jo,ten postup je zcela OK.
U ořechu je vždy největší problém,když leží v kůře a celý kmen-to potom umí zpráchnivět kompletně.
pokud to proložíš a necháš dýchat,mělo by to být v poho
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kmen ořechu - načatý střed? Stačí vyříznout?

Příspěvek od Hans »

Skvělé, díky za rady. Mimochodem před pár hodinama mi ho nařezali a houba tam není žádná, kmen je perfektně zdravý. Tak to dopadlo dobře :-)
bruce741
Příspěvky: 1
Registrován: 23 pro 2013, 06:28

Re: Kmen ořechu - načatý střed? Stačí vyříznout?

Příspěvek od bruce741 »

A jinak myslíš, že to bude napadený jen uprostřed, že to nebude vystřelovat do stran? Zatám jsem vždy viděl u ořechu vypadené středy a zbytek víceméně ok, ale nevím jestli je to pravidlo nebo náhoda.
85% off Buy Now certkiller 1Y0-A20
Testking www.testkingsite.com
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 13 hostů