Rovinnost II

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Rovinnost II

Příspěvek od Jirka »

Na téma rovinnosti zde již bylo psáno, nicméně to vycházelo z celkově ručního zpracování a pohledu na věc. Nyní bych se rád pozastavil nad záležitostí, jak vyrobit rovnou spárovku pomocí strojů (v rozumné cenové relaci).
Můj pracovní postup je dosud takový, že na MLT100 nařežu prkna, na hoblovce (z druhé ruky) ohobluji a hlavně srovnám a na protahovačce Makita (můj nejdražší stroj) dotvořím, takže mám ze všech čtyř stran prkna hladká a kolmé hrany. Potom si je dám k sobě, rozměřím a pomocí lamelovačky od Ferm vyfrézuji otvory pro lamelové spoje. Následuje lepení a hlavně stažení finální spárovky mezi hranoly. Nicméně výsledkem je spárovka, kde ovšem prkna i tak nejsou v dokonalé rovině, ale nějáká ta desetinka milimetru mezi nimi je, takže pak řeším, jak to dostat do ideální roviny a na to používám pásovou brusku od Einhellu, nebo ruční broušení za pomoci excentrické či uhlové brusky, ani jedno však není ideální a stejně dochází ke "zvlnění" roviny.
Takže mi chybí to finální zpracování buď na široké protahovačce (která je i starší docela drahá, nemobilní a zabere prostor), nebo jsem využil služeb jedné firmy, která má egalizační širokopásovou brusku, jejíž výsledky byly solidní.
Můj dotaz zní, jak to řešíte doma vy (myšleno strojově, nikoliv ručně) tak, aby výsledky byly solidní a stroje nestály hromadu peněz?
Díky Jirka
Mauví
Příspěvky: 51
Registrován: 03 srp 2011, 22:13
Bydliště: Proseč 53944

Re: Rovinnost II

Příspěvek od Mauví »

jednoduchá pomoc, zahoď spárovku protože bez financí za protahovku to neuděláš. s tím souvisí servis - ostření nožů, režie... egalizační bruska by nebyla špatná, ale furt to řešit přes cizí firmu? jednodušší investovat a máš to na furt...
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Rovinnost II

Příspěvek od Jirka »

Díky za odpověď, čili říkáš, kup si protah (egalizační brusku asi ne, na to by musel člověk mít elektrárnu :D )...
cacuro1984
Příspěvky: 2
Registrován: 01 črc 2012, 12:22

Re: Rovinnost II

Příspěvek od cacuro1984 »

Zdravim,
tak nejak podobne to mam vyresene ja.

http://www.youtube.com/watch?v=FXuh_Q02DP8
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Rovinnost II

Příspěvek od Jirka »

To není špatný nápad, hlavně ekonomicky se to zdá býti rozumné řešení. Co se týče frézy (stroje), je tam nárok na nějakou kvalitní, nebo by postačovala obyčejnější (mám frézu od Black&Decker cca rok starou).
cacuro1984
Příspěvky: 2
Registrován: 01 črc 2012, 12:22

Re: Rovinnost II

Příspěvek od cacuro1984 »

Zalezi asi spis na frezkach a nastaveni otacek,podle dreva. Pouzivam Festool a Dimar(forstner). Mam frezu Bosch B1450 2hp(tady je ekvivalentem GOF 1300). V USA me stala pred 5lety 160$, zadny zazrak to neni oproti Porter-Cable nebo Festool, ale na tohle bohate staci. Obecne tvrdsi drevo jde lepe.
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Rovinnost II

Příspěvek od Jirka »

jo jo, budu muset nad něčím takovým zauvažovat...a asi pořídit o trochu lepší frézku. Tahle od Black&Decker sice není špatná, ale malé vůle má a tak by to asi nebylo úplně ono.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Rovinnost II

Příspěvek od JanB »

Jak už tu zaznělo, kvalitní protah dělá strašně velký rozdíl. Já jsem si to taky absolvoval. Měl jsem doma dělanou srovnávačku a k tomu jsem koupil v hobbymarketu protah čínské výroby v domění, že to bude na těch pár prkýnek stačit.
Jenže když jsem na jedno nastavení protáhl několik prkýnek, mohl jsem si být jistý, že bude každé jiné, rozdíly byly několik desetin (několik dost :-) ) A k tomu různá tloušťka nejen přes šířku prkýnka, ale i po délce. A že to podhobluje konce, o tom ani nemluvím.
Když jsem to pak sesadil do spárovky, velmi pracně jsem se to snažil vybrousit do roviny, ale stejně jako ty jsem nebyl spokojen s výsledkem. Hlavně když se mi začaly vybrušovat měkčí vrstvy mezi léty :(
Když jsem potom koupil solidní stroj, málem jsem nevěřil vlastním očím - ohoblovaná prkýnka pasovala tak, že stačilo lehké přebroušení 180kou a hotovo.
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Rovinnost II

Příspěvek od Jirka »

Trochu se bojím, jestli velká protahovačka nedělá také takové ty žlábky jako srovnávačka. Mám starou srovnávačku od KDR, ještě poctivá litinová práce, 310 mm šířka, tři nože, ale stejně když se člověk dobře podívá, tak jsou na tom dřevě vidět jemné žlábky jeden za druhým. A to jsem zkoušel jednak dát ostré nože, jednak snížit rychlost podávání dřeva, ale stejně tam žlábky jsou. Jak je to u takové velké protahovačky?
Dík
Jirka
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Rovinnost II

Příspěvek od JanB »

Mě ty žlábky dělá, ale stačí lehké přebroušení a je to OK. Mám taky tři nože, je to kombinace srovnávačka-protah šířky 41cm.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 13 hostů