Segmentové soustružení

Vše co se týká soustružení dřeva.
Odpovědět
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Segmentové soustružení

Příspěvek od Petr »

Zdravím vespolek,
protože jsem začal trošku "koketovat" se soustružení misek ze segmentů, tak jsem si přes víkend vyrobil ze zbytků dubového masivu lis na lepení jednotlivých vrstev misky.
Lis má rozměry max. průměr mezi sloupky 47cm a výška cca 50cm. Ještě zbývá naolejovat.
Udělal jsem ho celý rozebýratelný pro jednoduché ukládání když ho nebudu potřebovat, takže spodní deska z kousku pracovní kuch. desky je jenom volně vložená mezi stojky a dá se vyjmout.
Při té příležitosti jsem si vyzkoušel jak funguje hrotové vypalovací pero (pájka) kterou jsem si koupil minulý týden v LIdlu a musím říct, že jsem příjemně překvapený, má sice jenom 30W ale za chvilku má teplotu přes 500st. a zatím funguje bezvadně tak snad ji to vydrží. Chci ji používat na podepisování misek a na psaní věnování do dřeva, vypalování ornamentů atd.. Ty vodící kruhy na desce jsou namalované fixou.
https://goo.gl/photos/eL4qaBi596LU88xj8
Obrázek
Naposledy upravil(a) Petr dne 07 pro 2016, 18:29, celkem upraveno 1 x.
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Segmentové soustružení

Příspěvek od JanB »

Obrázky se nenačítají.... ale skoro půl metru, to už bude pořádná mísa ;)

To vypalovací pero z Lídlu používám už nějakou dobu a je to fakt bezva. Jestli jsi koukal před časem na moje video o válu na těsto, tak na konci je tam vidět, jak s tím vypaluju nápis. A v dílně tím mám označené šuplíky, na každém mám malý štítek s obrázkem a nápisem, co v něm je. Vždycky to namaluju v počítači, vytisknu, lepicí páskou přilepím na dřevo a vypaluju přímo přes ten papír. Když si vzpomenu, vyfotím
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Segmentové soustružení

Příspěvek od truvan »

moc pěknej lis
jen bych dal asi tu destičku bedoku pod ten hranol takhle sou ty vruty namáhaný na tah?(vytažení z toho dřeva)
(jestli se pletu tak srrry :?
Míru zdar
práci čest
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Segmentové soustružení

Příspěvek od Petr »

truvan píše:moc pěknej lis
jen bych dal asi tu destičku bedoku pod ten hranol takhle sou ty vruty namáhaný na tah?(vytažení z toho dřeva)
(jestli se pletu tak srrry :?
Jo,jo, je to přesně jak říkáš a taky jsem tak uvažoval, ale mě se to líbí víc takto a musím říct, že ten tlak co by vytáhl 4ks 6mm závitu vytočeného do dubu do hloubky 3cm by musel být několikanásobě vyšší než potřebuju pro stažení perfektně vybroušených a přesně dosedajících segmentů. Tak jsem to nechal tak, a pokud by to fakt povolilo, tak jsem si říkál že bych tam dal delší šrouby a ze spodní strany narážecí matice a byl by klid, ale věřím že k tomu nikdy nedojde. :mrgreen:
Jinak díky za pochvalu ;)
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Segmentové soustružení

Příspěvek od Petr »

Tak jsem dneska dotočil moji první klasickou segmentovou misku. Je to americký ořech, střed jádro, kraj je z bělové části kmene. Je to super prácička, když se točí pořád po směru vláken :mrgreen: a finální broušení je během chvilky hotové. Broušeno 80,120,150, hubka 240 a potom napuštěno "směsí olejů". (lněný,světl.a pomeranč).
Nějak jsem se nemohl zbavit pocitu, že tam ten 16ti hranný okraj musí zůstat a tak jsem ho zachoval. :) Ještě zbývá vypálit podpis a věnování na spodní stranu misky, ale nejprve musím dokončit longworth chuck.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
učeň
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2011, 21:32

Re: Segmentové soustružení

Příspěvek od učeň »

Petr:Šohaju,tož dobré je to!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Segmentové soustružení

Příspěvek od Petr »

Zdravím,
tak longworth chuck už mám hotový a tak jsem zkusil něco většího. Je to takový tác průměr cca 36cm kombinace amer. ořechu a dubu. Síla dna cca 6mm síla stěny cca 5mm. Napuštěno směsí olejů. Poprvé jsem vyzkoušel lis a funguje to bezvadně. U longworthu mě ještě chybí dva úchyty a u této velikosti už je to znát.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Segmentové soustružení

Příspěvek od JanB »

Vypadá to moc hezky, i barevně.
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Segmentové soustružení

Příspěvek od Vasil »

Opravdu hezké. Jo, jo to se pozná šikula ! Do nového roku Ti přeji hlavně zdraví, aby jsi mohl točit ty hezké věci. Ahoj Vasil.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů