Motor na soustruh

Vše co se týká soustružení dřeva.
Odpovědět
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Motor na soustruh

Příspěvek od Petr »

Zdravim kolegove,
jenom pro zajimavost bych rad vedel, jake mate parametry motoru na vasich strojich. Ja jsem se uz dlouho dival po nejakem motoru, protoze jsem potreboval pred casem silnejsi motor na muj maly soustruh a tak jsem tam docasne dal 1,1kw ale mel jsem jenom 2800ot. coz bylo o ruce a neslo na tom prakticky delat. A tak jsem konecne po dlouhe dobe vcera na bazosu nasel motor ktery potrebuju. Je to nepouzity ("novy")motor 1,5kw a 1400 ot. po otevreni skrinky jsem nasel original sroubky a podlozky zatavene v sacku a listek s razitkem vystupni kontroly. Motor je stejne stary jako ja tedy z roku 1980 :mrgreen: A sehnal jsem ho za super cenu 700kc + postovne. Vcera odpoledne ho odeslal a dnes v 9 hod. rano jsem ho mel - poklona ceske poste! ;) Nasel jsem jeste jeden ten samy novy za 450kc ale nekdo byl rychlejsi. Zaroven jsem se rozhodl, ze prekopu cely soustruh k obrazu svemu, protoze s takovym motorem si muzu dovolit tocit vetsi veci ale konstrukce soustruhu to v soucasne dobe neumoznuje a tak me ceka jeste hodne prace. Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Motor na soustruh

Příspěvek od Vasil »

Ahoj Petře,
jak je vidět, tak máš štěstí, koupit motor 1,5 kW za takovou cenu a ještě nový. Je to motor, který se právě na soustruh hodí.Když budeš předělávat soustruh, tak Ti posílám jednu inspiraci, viz.příloha-foto.
U prvního soustruhu jsem měl motor 0,75kW a možnost měnit tři rychlosti pomocí 3 řemenic.
Z chyb a nedostatku jsem si po čase udělal nový soustruh, kde mám motor 1,5 kW, opět 3 řemenice, ale mezi motor a soustruh jsem vložil převodovku ze staré Oktávky.Tudiž mám na jedné řemenici možnost měnit 5 x rychlost, t.j. stupeň 1 až 4 + zpátečka.Stačí jen řadící pákou dát potřebný rychlostní stupeň.Na druhé fotce je tabulka rozsahu otáček.Není tam zachycena poslední úprava, kdy mohu mít rychlost 12 ot/min. až do 9004 ot/min.,tak velké otáčky už nevyužiji.Když potřebuji hladký povrch dávám otáčky 3662 či 4174, samozřejmě při malé třísce.
Přílohy
Mohu měnit otáčky na jedné řemenici 4 x, bez toho, aby přehazoval klínový řemen.
Mohu měnit otáčky na jedné řemenici 4 x, bez toho, aby přehazoval klínový řemen.
Soustruh 001_Ořazení.jpg (100.52 KiB) Zobrazeno 20496 x
Tabulka podle nichž si mohu zvolit rychlost, kterou potřebuji
Tabulka podle nichž si mohu zvolit rychlost, kterou potřebuji
Soustruh 002_O.jpg (84.88 KiB) Zobrazeno 20496 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor na soustruh

Příspěvek od Petr »

Ahoj Vasile,
diky za inspiraci,
tak to je mazec - no jo tady se zase jednou ukazaly "zlate ceske rucicky". Mas to fakt pekne vychytane. ;) Zaujali me ty ozubene kola co jsou videt na fotce - to mas na kopirku nebo co to je?
Vcera jsem se nahodou stavil u kamose elektrikare co mu mam montovat police pro kluky do pokojicku. Jenom jsem tak nadhodil jestli by mi nesehnal za rozumnou cenu FM - frekvencni menic otacek na soustruh, a on uplne nahodou vytahl z pod stolu menic otacek na motor 1,5kw firma Lenze a ze mi ho da vymenou za ty police. :mrgreen:
Takze dalsi duvod prekopat soustruh na poradny stroj, kdyz uz budu mit ten menic otacek. Bude to super nastavit si otacky od 0 az po cca 5 tis. otacek.
Ted uz mi chybi ke stesti jenom "woodchuck", protoze uz me stve ta tricelistova univeralka co tam ted mam. Delat s tim misky je o nervy, protoze to kazdou chvili vyleti. Rad bych se te zeptal jestli pouzivas hlavu na drevo. Budu mit za chvili narozeniny a tak uz moji pripravuju delsi dobu, ze bych si tu hlavu rad poridil. Ale nemuzu se rozhodnout do ceho jit. Mam na vyber tyto moznosti:
http://www.uni-max.cz/sklicidlo-4-celistove-100-mm/d/ - neverim kvalite, cena vede - cina
http://www.amazon.com/gp/product/B009ZC ... merReviews
http://www.amazon.com/PSI-Woodworking-C ... the+chucks - tady se mi nelibi otevrena zadni strana, kdy se prasi na ozubene kolo a zpusob dotahovani ale ma bohatou vybavu za dobrou cenu.
je toho mraky. Nevim jak se rozhodnout. Cenu bych rad do 5 tis. kc.
ピーター 大工
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Motor na soustruh

Příspěvek od Vasil »

Ahoj Petře,
ty ozubená kola patří jednak k ručnímu či automatickému posunu suportu, mohu si vybrat co právě potřebuji použít, jak píšeš to jsou ty "zlaté české ručičky".
S tím měničem, to už je soustruh na úrovni.Udělal jsi velmi dobře.Nemusíš přehazovat ručně řemeny a můžeš si pohodlně nastavit malé otáčky pro hrubování a velké pro konečnou úpravu povrchu.
Nenadávej na tříčelisťové sklíčidlo.Jediná chyba, proč Ti věcí lícou je, že nemáš navařené prodloužení čelisti, viz.příloha.
Píšeš, že Ti miska kolikrát vyletí, ptám se při dělání vnitřku či povrchu ?
Od svého začátku používám normální sklíčidlo s navařeným prodloužením čelistí, které je nutno po navaření stočit na normálním soustruhu, aby měly půlkulatý tvar.V opačném případě by do dřeva dělaly konce čelistí drážku.Pro můj široký záběr, už dnes jen kutilské činnosti jich mám navařených v různých obměnách asi 10 párů.
K tomu Tvému rozhodování, jakou univerzálku si koupit, tak já osobně bych nešel ani do jedné.Navařil bych prodloužení.Jedno delší, druhé kratší, určitě máš výměné čelisti, tak máš dvoje.Nevím jakou velikost sklíčidla máš, ale je dobré mít dvě jedno menší a druhé větší
Přílohy
Navařené čelisti
Navařené čelisti
Navařené čelisti_O.jpg (42.6 KiB) Zobrazeno 20428 x
Různé druhy
Různé druhy
Různé druhy_O.jpg (42.71 KiB) Zobrazeno 20428 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor na soustruh

Příspěvek od Petr »

Ahoj Vasile,
o uprave celisti univerzalky jsem taky uvazoval. Ale proto ze jsem v te dobe nemel ani flexu a prace se zelezem neni nic pro me tak jsem to nakonec nedotahl do konce. Ony ty celisti jsou kalene a tak jsem si myslel, ze bych mohl jenom vybrousit pro lepsi uchyt rybynove zkoseni aby mi miska nespadla. Priznam se, ze mi neni zcela jasne jak to tvoje prodlouzeni funguje? Treba kdyz tocis misku tak jak na tom drzi? Kdyz delas vnitrek a potrebujes ji ze spodu upevnit abys mohl soustruzit z cela? to drzi jenom na konci toho navareni nebo jak? Nemas nejakou fotku z provozu? Ja jsem to na univerzalce resil kovovym krouzkem z urezane trubky, ktery mi funguje jako pruzina a pri nasazeni na polotovar pomaha k rozlozeni tlaku na cely obvod. viz foto.
Obrázek
To ze mi padaji veci z te univerzalky je urcite hlavne moji nezkusenosti a zbrklosti a tim ze jsem obcas nervak a kdyz se nedari, tak vybouchnu. :mrgreen:
ピーター 大工
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Motor na soustruh

Příspěvek od Vasil »

Ahoj Petře,
udělal jsem stručný návod jak dělám nádobky, abych nedělal zmatky v příspěvcích, tak to celé dávám do soustružení do nového příspěvku"Jak soustružím nádoby".
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti