Olejový lak Le Tonkinois vs. domácí mix

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
ThomaS
Příspěvky: 2
Registrován: 19 lis 2014, 08:40

Olejový lak Le Tonkinois vs. domácí mix

Příspěvek od ThomaS »

Zdravím a pozdravuji! A jakožto v mém prvním postu, děkuji za tento web :) tvořivost je potřeba podporovat! :)

Mám dotaz na olejový lak Le Tonkinois.

Máte s tím někdo zkušenosti? Reference jsem našel spíše na zahraničních webech a tam na něj teda všichni pějí chválu a samé superlativy.

Je to francouzský výrobek recept byl však cca před 100lety objevem ve Vietnamu. Je to tedy 100ky let stará asijská receptura...

Má to být mix převážně tungového oleje se lněným a ještě nějaké nezveřejněné příměsi. Odhaduji to na pomerančový olej a nějakou pryskyřici...


Vyrábím totiž hudebně laděné zvonkohry. Dělal jsem zatím do interiéru, ale poslední dobou si lidé prosí ven do větru. A tak jsem začal řešit, přírodní úpravu do povětrnostních podmínek. Většinou to asi bude schované pod stříškou, ale protože nepředpokládám, že by to v budoucnosti bylo dále ošetřováno, tak chci vymyslet něco co nejvíce trvanlivého. A někde je možné, že to bude i na dešti...

Tento olejový lak vypadá skvěle a údajně je prý výborný i na ochranu kovů... Dále se používá jako lodní lak, což samo o sobě o něčem vypovídá...


Spotřebu nemám velkou, ale pokud bych do budoucna chtěl natírat i větší plochy tak už je 530kč/1l velký rozdíl oproti místnímu tungu cca 200kč/1l.


A taky je pravda, že rád hledám, experimentuji a používám vlastní věci. A tak chci kromě zkušenosti o tomto mixu rozpoutat debatu i o domácím "olejovém laku." Na to bude asi lepší jiné vlákno, takže prosím zde: http://www.cestadreva.cz/diskuze/viewto ... ?f=9&t=748


Děkuji za všechny poznatky o tomto olej laku!
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Olejový lak Le Tonkinois vs. domácí mix

Příspěvek od Danny »

Hezký den Thomasi,
Díky za tvůj článek. O Le Tonkinois nic nevím a zní to velmi zajímavě. Rozhodně to bude stát za vyzkoušení. Bohužel neovládám cizí jazyk či písmo a rád bych se dozvěděl více. Jediné čím mohu
přispět je, že Tonkin je malá oblast v Číně kde se pěstuje bambus vyjímečných vlastností. Tyto vlastnosti bambusu oceňují výrobci ručně vyráběných muškařských prutů, které jsou velmi ceněné
mezi muškaři fajnšmekry. (Sám se o to taky pokouším a musím říct, že je to nádhera.) Nikde jinde na naší zeměkouli takový bambus neroste a tak je to pro své vlastnosti hodně ceněné zboží. Toť zhruba o Tonkin a budeš li mít podrobnosti o oleji Le Tonkinois, budu potěšen.
Zdraví
Danny
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů