Jak na drevni ter

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
sokol
Příspěvky: 3
Registrován: 21 čer 2017, 00:49

Jak na drevni ter

Příspěvek od sokol »

Dobry den, potreboval bych poradit jak na nater z drevniho teru.

Pristi rok budu delat dreveny plot a mam v planu to natirat drevnim terem (respektive smesi teru, fermeze a terpentynu v pomeru 2:1:1).

Chtel jsem tedy tuhle smes nejdrive vyzkouset. Prilezitost se naskytla, kdyz jsem delal zvysene zahony. Drevo jsem tedy za tepleho a slunecneho pocasi natrel vyse uvedenou smesi. Tyden (nejspise uz drive, nekontroloval jsem to) od prvniho nateru byl uz sice povrch zaschly, ale i po mesici je stale lepkavy. Je tohle u teru normalni nebo jsem nekde udelal chybu?

Dekuji za rady.
RxD
Příspěvky: 31
Registrován: 01 dub 2016, 09:26

Re: Jak na drevni ter

Příspěvek od RxD »

To je u teru normalni. Ter je o tom dostat do dreva nahrazku chybejici priskyrice. Na plot myslim uplne v pohode. Ja pouzivam bezne na podobne veci (truhliky, koliky, lode).

Nehodi se moc napriklad treba na zahradni nabytek.
sokol
Příspěvky: 3
Registrován: 21 čer 2017, 00:49

Re: Jak na drevni ter

Příspěvek od sokol »

Dekuji za odpoved.

Nicmene mi prijde, ze se asi musela stat nekde chyba. Jasne ze na zahradni nabytek bych to nepouzil, ale ani na ty truhliky, plot, etc. mi to neprijde moc vhodne. Tim jak je to lepive, se na to lepi veskery sajrat ktery kolem proleti - chmyri, pyl, hmyzaci a kdo vi co vsechno jeste - takovy plot bych opravdu nechtel...
RxD
Příspěvky: 31
Registrován: 01 dub 2016, 09:26

Re: Jak na drevni ter

Příspěvek od RxD »

Zalezi jak se natira. Pokud zpusobem jako nejaka barva, kdy se natre a necha to byt dokud "neuschne", tak pak je vysledek takovy jak rikate.

Kdyz natiram treba lod tak tam to po hodine cely obejdu a suchym hadrem setru zbytky co se nevsakly. Takhle postupne "zlikviduju" jeden hadr. Vysledek je ale takovy ze povrch nelepi a je jakoby suchy. Princip dehtu, fermeze a jinych oleju je dostat tekutinu do dreva a ne nanaset vrstvy na povrch. Takze pokud mam material ktery nesakne (nejake natrene drevo, jiny material), je uprava olejem zbytecna. Pro nanaseni je tak dobre myt to hodne tekute, pomuze jak terpentyn tak zahrati.

Kdyz jsem repasoval starou drevenou lod tak tam to takhle pojal predchozi majitel, naolejovat bez predchoziho odstraneni laku. Takze spousta mist byla zapatlana a pritom se lak sem tam odfukoval a pod nim nic (voda). Takhle opravdu ne. Pokud clovek chce osetreny drevo uvnitr a pritom mit i lak, jde to. Pokud je to nejaky olejovy lak tak se da klidne pretrit olejem/dehtem napusteny drevo, je mozne ze by to zvladl i PU lak ale to nemam ozkousene.
sokol
Příspěvky: 3
Registrován: 21 čer 2017, 00:49

Re: Jak na drevni ter

Příspěvek od sokol »

Drevo bylo nenatrene, smes s drevnim terem byla prvni vrstva. Natiral jsem to stejne jako lnenou fermezi nebo tungem (se kteryma jsem nikdy nemel problem) - postupne cele natrit, jak to bylo cele natrene, tak jeste rozetrit mista kde to bylo mene vsaknute tam, kde to bylo vsaknute vice a po cca hodine jsem nevsaknute zbytky utrel hadrem. A vysledek je ten ze to lepi jak hospodska lavice polita pivem...

Je nejaka sance to spravit - treba to z povrchu sundat terpentynem nebo neco takoveho? Nebo se proste srovnat s tim ze prvni pokus nevysel?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti