tungový olej

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
vojtam
Příspěvky: 2
Registrován: 26 led 2017, 18:14

tungový olej

Příspěvek od vojtam »

Zdravim, koupil jsem si tungový olej a natřel s ním vlastoručně vyrobený dubový stůl na ven. Po deští mi ze dřeva vylézají černé mapy, postup natírání jsem dodržel nevýte co s tím? Díky
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: tungový olej

Příspěvek od truvan »

fotku :arrow: :geek:
Míru zdar
práci čest
vojtam
Příspěvky: 2
Registrován: 26 led 2017, 18:14

Re: tungový olej

Příspěvek od vojtam »

Stůl je částečně chráněnej balkonem na půlku prší druhá půlka je bez map
Přílohy
11.jpg
11.jpg (143.77 KiB) Zobrazeno 28773 x
DSC_4791.JPG
DSC_4791.JPG (156.26 KiB) Zobrazeno 28773 x
martin.jindra
Příspěvky: 1
Registrován: 27 led 2017, 13:29

Re: tungový olej

Příspěvek od martin.jindra »

Dobrý den,
mám podobnou zkušenost.
Natřel jsem modřínová okna a dveře pro náš slamák tungovým olejem s malou příměsí dřevního téru a po dvou letech venku to vypadá tristně. Okna spíš naší vinou, protože jsme je neuchránili od hliněného šprycu, nicméně sluncem namáhanější plochy by už byly stejně potřeba natírat znovu a místy se tvoří podobné černé flíčky (asi dřevní hniloba).
Dveře jsme montovali až loni v listopadu a když se poprvé orosily, tak přímo pod kapkami začalo dřevo černat. Zdá se mi, že je to jiné začernání než běžnou hnilobou, protože to vypadá stejně jako černé fleky od ocelových hřebíků. Tipuju to na nějakou kyselou reakci tungového oleje, dřeva a železité špíny, které je po hrubých hliněných omítkách v domě všude dost :-)
Takže jsem dveře rozebral a po odpolednách jsem se několik týdnů bavil jejich broušením :-) Teď jdu natírat 4x dražší, nicméně ověřenou olejovou lazurou Saicos (podle prodejce i bezpečnostního listu skoro stejné jako Osmo, jen o něco levnější).
Máte v Cestě dřeva zkušenost s tungovým olejem na modřínu nebo dubu vystavenému povětrnostním vlivům? Pokud ano, stálo by to za varování přímo na stránce s olejem.
Díky za reakci!
RxD
Příspěvky: 31
Registrován: 01 dub 2016, 09:26

Re: tungový olej

Příspěvek od RxD »

Ahoj, mam podobnou zkusenost na modrinove terasce. Zkoumal jsem to a nemyslim ze by to byla hniloba, spis mi to prijde opravdu jako nejaka reakce. Na druhou stranu deje se to hlavne na mistech kde se nejvice drzi voda. Nedivil bych se kdyby ty tecky byly mista kam protekla voda porem. Mam ale pocit ze jak to postupne zvetrava venkovnimy vlivy tak ty puvodne fakt hodne kontrastni tecky zacinaji vybledat.

Me to jinak ani moc netrapi, protoze bylo v planu to nechat nasurovo. S tim ze to spousty let vydrzi i tak. Takze jsem dal jen jedno napusteni.

V interieru neni problem (i veci na slunci). Ani venokovni stul co ma po repasi dve napusteni vydrzel uz dva roky bez problemu (letos uz bude potrebovat obnoveni na vrchu), nevim co to ale je za drevo.
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: tungový olej

Příspěvek od Ponty »

Kolikrat jste natirali? Jeden, nebo dva nateri jsou na ven malo na tungovej olej. Ty cerne skvrny jsou od vody, jak prosakuje na drevo. Tungac chce natirat cca jedna vrstva za tyden az dva, zalezi na teplote a min 5 vrstev. Prvni vrstvu naredit, nobo ohrat ve vodni lazni aby se trochu vpila. Takze povazuji tuto metodu za pouzitelnou v zime, kdy mam temperovanou mistnost na shnuti nabytku a cas kdy zahradni nabytek nepotrebuji.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: tungový olej

Příspěvek od Ponty »

Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
kimot
Příspěvky: 1
Registrován: 16 srp 2017, 12:13

Re: tungový olej

Příspěvek od kimot »

Zdravím všechny,

mám problém - nátěr podlahy tungovým olejem, zřejmě příliš pozdní setření přebytků na podlaze, které zapříčinilo zanechání mírně lepivých fleků zaschlého oleje.

Prosím pěkně zkušenější v oboru: Dá se nesetřený zaschlý tungový olej odstranit nějak jinak, než broušením??? Zkoušel jsem prozatím technický benzin, ani se to nehlo. Nemáte někdo obdobnou zkušenost s dobrým koncem? Díky moc!

Kdyby někoho zajímalo, jak jsem k tomu přišel, tak to bylo tak:
Natíral jsem palubkovou podlahu v domě tungovým olejem - postupně od zimy, několik vrstev. Vše v pořádku, zcela bez problému. Pak se do toho vložila žena, že s rekonstrukcí domu nestíháme a s čím může pomoci. Dal jsem jí tedy do ruky štětec mysle si, že nění co zkazit a podrobně vylíčil a předvedl, co a jak s tím, že nátěr se musí cca do jednoho dne setřít.

Když jsem se po chvíli přišel podívat, podlaha poněkud plavala - upozornil jsem, že při vytírání to bude docela zabíračka... Ale proti gustu (prý nemá takovou sílu na rozetírání štětcem atd.)...

Pak jsem odjel s dětmi v klidu na tábor s tím, že žena ví, co dělat.

Po příjezdu mně málem trefilo (s ženou jsme se na táboře střídali, takže u toho nebyla). Na podlaze nesetřené zaschlé lehce lepivé fleky... Asi půl roku to člověk ošetřuje bez problému, jednou dá práci někomu jinému a je to v háji...

Takže tak. Prosím o radu. Nerad bych nechal za nekřesťanské peníze brousit zcela novou podlahu...

Díky moc.
HonzaV
Příspěvky: 16
Registrován: 10 bře 2014, 09:25

Re: tungový olej

Příspěvek od HonzaV »

Do půl roku se to ošlape, zvlášť jestli je to v kuchyni -- ale to asi není to, co bys chtěl slyšet.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: tungový olej

Příspěvek od truvan »

zkusil bych to zreaktivovat pomerančovým olejem :ugeek:
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti