překližka a olejová barva

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
verynka
Příspěvky: 1
Registrován: 10 říj 2016, 21:16

překližka a olejová barva

Příspěvek od verynka »

Dobrý deň,

chystám sa deťom vyrezať edukačné pomôcky z překližky podľa montessori princípu. Pre lepšie učenie s nimi sú farebné. Chcela by som preto farbu zdravotne neškodnú, najlepšie čisto prírodnú, napr. ktoré ponúka táto stránka, avšak si nie som istá, či olej tá lepená překližka pojme. Nevedeli by ste mi, prosím, poradiť, s čím to skúsiť natrieť, alebo nemáte nejaké skúsenosti s prekližkou a prírodnými olejmi? Ďakujem, Verca
RxD
Příspěvky: 31
Registrován: 01 dub 2016, 09:26

Re: překližka a olejová barva

Příspěvek od RxD »

Ahoj, pouzivam olej jak na masiv tak na preklizku. Aby olej rozpustil lepidlo preklizky, to by musela byt opravdu hodne nekvalitni preklizka. Ja s tim nemam zadny problem, ale pouzivam spise exterierove typy a hlavne marine preklizky.

Jina vec je jak se na preklizku olej hodi. Tady uz se nazory rozchazeji. Extremni nazory rikaji ze olej na preklizku nikdy (stary zpusob na moderni material) nebo naopak ze olej na vse. Je to treba brat vzdy s rezervou. Preklizka obsahujici lepidlo neni vzdy uplne propustna pro olej, tim padem napoustis jen vrchni vrstvy. Praxe je ale takova ze ani u kvalitnich marine preklizek neni prusak oleje skrz vyjjimkou. A pokud je to jen na hracky tak bych to vubec neresil a napustil tungovym olejem. Klidne i naredit pomerancovym nebo terpentynem (a samozrejme nechat vyvetrat). Rozhodne ne sikativy (sam je obcas pouzivam ale je potreba s mirou a vedet kam jo a kam ne).

Idealni doba na natirani je leto a nechat venku na slunicku (teplo, vzuch, UV urychluje). Nebal bych se pracovat s tungovym olejem i s detmi (samozrejme neni jedly). Na preklizku tak 2-3 napusteni a kdyz je na slunicku tak max po pul hodine utrit co se nevsaklo. Podle pouziti pak staci jednou za rok 1 napusteni, ale vetsinou na nic par let nesahnu. Za idealnich podminek das za den pohodlne 2 natery. Kdyz to delam v dilne (20*C) takhle v zime tak tyden cekam.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti