Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od JanB »

mari_001 píše:Mám doma, nějaké pořezané kmeny poražená před novoluním (zkouším) a pak nějaké po, dělal jsem si na to i s kamarádem výzkum, ale ve škole mě poslali do.... ve stejném hájí pokáceném ob strom a odebrané a vysušené vzorky, a pak po 14 dnech pokácený zbytek a zase odebráno a zváženo, pak všechyn vzorky vysušeny v troubě doma na 0% vlhkost a spočitané vlhkosti. Bral jsem vzorky i v různých vejškách, protože podle měsíce se má před novoluním stahovat voda do kořenového systému. Dělal jsem to nakonec na svoje triko s nadšením a i to potvrdilo teorii, bohužel tam je dost proměnných takže statisticky neuznatelné, ale mě to osobně stačilo.
Nezlob se, ale proč jsi ten experiment vlastně dělal, když ani negativní výsledek stejně nezlomil tvoji víru v pravdivost této "věci"? :) Výrazy "dost proměnných" a "staticky nevýznamné" rozhodně nejdou dohromady s "potvrzením teorie". Snad vám ve škole vysvětlili aspoň základy vědecké metody, ne? A neměl bys to ani nazývat teorií, protože aby něco mohlo být nazváno teorií, musí to splňovat celou řadu kritérií, což v tomto případě rozhodně neplatí.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od mari_001 »

Chtěl jsem do toho jít přes školu, měl jsem doporučený počet vzorků a doporučené podmínky k měření a odběru, ale ve finále mi řekly že abych něco mohl prokázat musel bych pokácet 1/4 krkonoš a výzkum by trval několik let. Kamarádoj jsem dělal míťák tak jsem si při tom odebral vzorky a udělal to nadvakrát. A výsledky pro mě osobně dostačující ale pro věděckou obec nikoli, asi jsem se při studiu nudil, tak jsem si to chtěl zkusit jestli na tom něco je:)
Nevím proč bych to nemohl nazvat teorii? Podle nějakých poznatků vytvoříš teorii, a pak ji potvrdíš a nebo nepotvrdíš? Teda tak jsem si to myslel, přiznávám se statistika není moje silná stránka a udělal jsem ji jen tak tak:)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od werdio »

Rudolfe, pokud si s PNZ tvrdym olejem dosáhl jak říkáš šlupku na povrchu, tak jsi to jednoduše udělal špatně, toť vše
Jinak plně souhlasím s Timem, do slova!
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od Rudolf »

Werdio, já nemám mikroskop, abych na řezu mohl pozorovat, jestli na povrchu šlupka je, nebo není. Na omak je to takové plastové. Jak to pozoruju, mohl bych to příště ještě víc utřít (snažil jsem se dost). Ale moc si to nedokážu představit ve větších plochách, to bych na to musel mít nějakou mašinu.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od werdio »

ty jsi nepoužil pad?
Šlupku jsi zmiňoval ty,tak nevim nač mikroskop
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od Rudolf »

Ne, nepoužil jsem to, co si k tomu laku musíš koupit ještě navíc a říká se tomu pěkně česky pad. Z toho, co tady o tom "padu" proběhlo usuzuju, že to je nástroj na setření přebytečného materiálu z povrchu. Ty věříš výrobci nějaké "vmasírování"? Asi jo.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od werdio »

ne,je to "vmasírující" houba, aby se olej dostatečně zapracoval a neudělal zmiňovaný film...je to v tech.listu
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od Rudolf »

Abych byl poctivý experimentátor, příště "vmasírující houbu" vyzkouším.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od werdio »

v tomhle případě nebudeš experimentovat ale držet se postupu výrobce, jestli budeš s výsledkem spokojený, to je druhá věc :)
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od JanB »

mari_001 píše:Nevím proč bych to nemohl nazvat teorii? Podle nějakých poznatků vytvoříš teorii, a pak ji potvrdíš a nebo nepotvrdíš? Teda tak jsem si to myslel, přiznávám se statistika není moje silná stránka a udělal jsem ji jen tak tak:)
Ano, přesně tak, na základě poznatků stvoříš teorii. To znamená, že do ní ty poznatky zapracuješ a výsledná teorie potom musí dát předpověď, kterou budeš testovat experimentem. Prohlásit "Měsíc v novoluní stáhne vodu do kořenů", tomu se říká hypotéza, to ještě není teorie. Na základě toho vytvoříš model, jak by toho ten Měsíc mohl dosáhnout. Těmi stávajícími poznatky bude například pozice Měsíce vůči zemi, vzdálenost, dále vezmeš gravitační zákon a pokusíš se určit gradient gravitačního pole na typické vzdálenosti mezi kořeny a korunou průměrného stromu. A když si to takto spočítáš pro různé měsíční fáze, zjistíš, jakou silou by Měsíc měl táhnout vodu v různých dnech - to je ta předpověď, kterou budeš ověřovat. A pak bys měl uvažovat o stromu samotném, kde by se v něm voda měla nacházet, kudy proudit, co jí v tom bude bránit atd. atd. A teprve potom máš něco, čemu se dá říkat teorie - prostě to musí vycházet ze známých faktů, musí to být ucelené a dávat předpovědi.

V tomto případě ale já předpovídám, že při sestavování takové teorie zjistíš, že bude velký problém ji napasovat na původní hypotézu. Síly ti budou vycházet tak strašně malé, že ostatní síly působící uvnitř stromu budou řádově větší a taky ti z té teorie bude furt vycházet, že novoluní není vůbec ničím výjimečné a že když už by se voda měla stáhnout dolů (popř. nahoru), tak to nebude jednou za měsíc, ale každý den a navíc ještě dvakrát denně.

Tolik jen k vysvětlení pojmu "teorie", samozřejmě ti nic nebrání se na to celé vykašlat a jít prostě měřit i když vlastně pořádně nevíš co vlastně měříš :-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů