Šelaková politůra

Např. cidliny, smirky, borax...
Honza
Příspěvky: 27
Registrován: 21 črc 2010, 12:19
Bydliště: Brno

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Honza »

V podstatě to Zdeněk popsal 27.3. Takže co může být špatně: Hrubá polna/ moc na ni tlačíš/ směs v polně má málo lihu(málo zředěná),takže při leštění přidáváš další minivrstvy/ hodně lihu , takže narušuješ již udělané.

Ještě pro všechny zájemce o politůry. trochu jiný návod jsem objevil na adrese: http://www.domacidilna.cz/ do hledání zadej "šelaková politura", tedy v podstatě je to stejné, pouze některé dílčí postupy mohou být jinak , dobře je tam popsano i dokončení a možné chyby
Zdravím Honza
Rosťa
Příspěvky: 7
Registrován: 05 čer 2011, 21:07

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Rosťa »

tak plnění pórů pemzou už celkem jde, je hodně důležitý aby směr tahu polnou byl rovnoběžný s vlákny, nikdy né kolmo, to se mě absolutně neosvědčilo. Když dělám grunt, povrch postupně začíná od pemzy drhnout, podobně jako brusný papír. Nesnažím se to polnou leštit do hladka, ale nechám to zaschnout a pak vezmu brusný papír 2500 a na oleji to zbrousím do hladka a je grunt jak víno!
Co mě ale teď trápí je polna, pouští mě totiž chloupky do politury a to je opravdu k na...ní! Kde berete látku na polnu?
Honza
Příspěvky: 27
Registrován: 21 črc 2010, 12:19
Bydliště: Brno

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Honza »

Mně se osvědčilo staré mnohokrát seprané prostěradlo, bacha, nesmí tam být příměs uměliny, takže buď čistá bavlna, případně lněné. Do vnitřku polny dávám čistou vlnu ,starýponožky, někdy i nové co mi štrykuje tchýně k ježíšku( snad to nebude číst), nedají se nosit, ale nechci ji kazit radost. vlna dobře drží polituru a tak můžeš lépe ovlivňovat kolik ji pustíš ven. To s gruntováním pouze po směru let je divné. Chyba je asi v úplném začátku, když jsi brousil materiál. Já brousím co nejvíce do hladka, v závěru nejméně šestistovkou ale i více. Podstatné je o jaké dřevo se jedná (jak je tvrdé a jakou má strukturu). Nejdůležitější je to, že po přebroušení celou plochu navhčím vodou, nechám jeden den zaschnout a pak znovu přebrousím chloupky které mi z toho vylezly. Pokud jsi nevhčil a nepřebrušoval tak je to jasné. Jiný důvod mne nenapadá
Zdravím Honza.
Rosťa
Příspěvky: 7
Registrován: 05 čer 2011, 21:07

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Rosťa »

...to sem z toho blázen! Po leštění mě za pár dní povrch zmatovatí. Vyleštom ho znova, že je jak zrcadlo a zase to zmatovatí. Co dělám špatně?
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Martin »

Pozorně přečti Zdenkův příspěvek z 25.března ;)
Morčez!
Honza
Příspěvky: 27
Registrován: 21 črc 2010, 12:19
Bydliště: Brno

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Honza »

http://www.domacidilna.cz/dilna/dilna.n ... D70045B638 V předposledním odstavci nejdeš co je nutno udělat k nápravě. Honza
Rosťa
Příspěvky: 7
Registrován: 05 čer 2011, 21:07

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Rosťa »

Kdyby se Vám stalo jako mě, že v některé z posledních fází povrch pokazíte, sundejte raději celou polituru a začněte znova. Přebroušením brusným papírem (2500 hrubost a na oleji) a znovananešením x vrstev politury a leštěním si práci neusnadníte, povrch už nebude mít nikdy tak hluboký lesk. Na obrázku je vidět povrch který sem musel obrousit a pak který je dělaný bez takového zásahu. To jen taková zkušenost pro ostatní
selak2.jpg
selak2.jpg (138.09 KiB) Zobrazeno 33547 x
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Martin »

Páni Ty jsi ale šikovný chlapec :shock:
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od krokus »

Teda Rosťo, obdivuji tvou vytrvalost, mě by případný nezdar srazil na kolena. Doufám, že tě nikdy nepotkám, musel bych pobít stokráte čelem o zem. Chlape jen tak dál, fandím ti, neb nemohu nic jiného dělat....
Rosťa
Příspěvky: 7
Registrován: 05 čer 2011, 21:07

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Rosťa »

má to ještě trošku mouchy ale příště už to bude ono! Když se podívám přímo pod lampou, na pár místech mám takový nepatrný mléčný závoj, jen takový flíček. Nikdo si toho zatim nevšim, tak sem v klidu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů