Obklad schodiště

Zde je prostor pro ukázky vašich prací. Prosím fotografie vkládejte max 530 px široké (72dpi).
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Obklad schodiště

Příspěvek od truvan »

Je to jak říkáš asi to nejni jen o zkusu,
Určitě se nepleteš,
Jdeš na to dobře,
No problem.
Míru zdar
práci čest
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Obklad schodiště

Příspěvek od mari_001 »

radomil píše:Asi mi nikdo neodpoví, stejně jako mi nikdy nikdo neřekl, proč jsou skoro všechny trámy popraskané a zkroucené stejným směrem ... 8-)
To ti odpovím,
pletu si strany, tak to možná celé je naopak než píšu, Je to od toho jak se točí zeměkoule, a proto každá rostlina když začíná růst je levotočivá a když se ji něco stane (poškození, genetická vada) tak se začne točit na druhou stranu. Měl jsem na to mít diplomku pod vedením tesaře Petra Růžičky, řešil poznávání točitosti stromu dle odlomených suchých větviček, aby si mohl vybírat stromy už na stojato. Říkal, že má v kanadě kamarád na pile a tam pravotočivé stromy nepoužívájí na dřevo které má přijít do konstrukce. Také mi někdo říkal že pravotočívé dřevo se nepoužívá na šindel, že nevydrží a hrozně moc se kroutí. Takže asi tak:)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: Obklad schodiště

Příspěvek od radomil »

mari_001 píše:
radomil píše:Asi mi nikdo neodpoví, stejně jako mi nikdy nikdo neřekl, proč jsou skoro všechny trámy popraskané a zkroucené stejným směrem ... 8-)
To ti odpovím,
pletu si strany, tak to možná celé je naopak než píšu, Je to od toho jak se točí zeměkoule, a proto každá rostlina když začíná růst je levotočivá a když se ji něco stane (poškození, genetická vada) tak se začne točit na druhou stranu. Měl jsem na to mít diplomku pod vedením tesaře Petra Růžičky, řešil poznávání točitosti stromu dle odlomených suchých větviček, aby si mohl vybírat stromy už na stojato. Říkal, že má v kanadě kamarád na pile a tam pravotočivé stromy nepoužívájí na dřevo které má přijít do konstrukce. Také mi někdo říkal že pravotočívé dřevo se nepoužívá na šindel, že nevydrží a hrozně moc se kroutí. Takže asi tak:)
Díky! No a je to teda logicky na jižní polokouli opačně? Žejo??? :)
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Obklad schodiště

Příspěvek od Roman »

Neměl by se používat levotočivý kmen co vím,protože se ve stavbě může vykroutit ven ze stavby.Nebo tyto kmeny dávat do spodních řad,aby byly co nejvíce zatíženy.Takovéhle parádičky si můžou dovolit velké firmy,co mají své lesy,to samé zimní těžba.Já jsem odkázaný na pilu a že to dřevo je někdy divočina.Sám jsem měl pásovou pilu a někdy bylo přímo vidět,jak se po řezu dřevo ohýbá do luku.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Obklad schodiště

Příspěvek od mari_001 »

Také Petr Růžička, to řeší protože trámy tesá... u řezání je problém přeříznutí blány a pak je tah v kmeni nevyvážený a a trám nebo prkno se prohne.
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Obklad schodiště

Příspěvek od Roman »

mari_001 píše:Také Petr Růžička, to řeší protože trámy tesá... u řezání je problém přeříznutí blány a pak je tah v kmeni nevyvážený a a trám nebo prkno se prohne.

Jj tesaný trámy jsou supr,ale to nikdo nezaplatí.Tihle týpci většinou dělají opravy his,památek a tam si namastí kapsu.Známej taky dělá tesané trámy,loni dělali tesaný dubový krov ve Francii,no ale to je přeně ono,tam ty prachy jsou trochu jnde.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Obklad schodiště

Příspěvek od mari_001 »

No je to asi od člověka. Právě růžička je průkopník opravy histroických památek v ČR, jeho práci trasologie tesání budu používat v diplomce. Dle fotek a zakreslení úhlů, vrypů od zubů sekery zjištuje, jestli tesal levák nebo pravák, nízká/ vysoká práce, typ sekyry, kdo tesala jaký trám na konstrukci. Jinak s tím namaštěním kapsy si na velkém omylu. Tyto zakázky nemá šanci vyhrát soukromník nebo obyčejná firma, takže velká firma, která na to najme jinoua tak pak najme teprve tesaře a tomu nic nezbude a aby se přímo tesař dostal k zakázce tak musí mít hodně dobré jméno.
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Obklad schodiště

Příspěvek od Roman »

mari_001 píše:No je to asi od člověka. Právě růžička je průkopník opravy histroických památek v ČR, jeho práci trasologie tesání budu používat v diplomce. Dle fotek a zakreslení úhlů, vrypů od zubů sekery zjištuje, jestli tesal levák nebo pravák, nízká/ vysoká práce, typ sekyry, kdo tesala jaký trám na konstrukci. Jinak s tím namaštěním kapsy si na velkém omylu. Tyto zakázky nemá šanci vyhrát soukromník nebo obyčejná firma, takže velká firma, která na to najme jinoua tak pak najme teprve tesaře a tomu nic nezbude a aby se přímo tesař dostal k zakázce tak musí mít hodně dobré jméno.
No já viděl několik oprav historických památek,žádnej mega zázrak jsem tam neviděl,kolikrát dost humpolácká práce.Většinou se vyměnují shnilé trámy,část shnilého krovu,nebo replika krovu,roubenky,to zvládne valná většina.U nějaké fakt mega složité vazby,nebo celodřevěného kostela tam opodstatnění vidím.Jestli to tesal levák,pravák je v konečném důsledku uplně jedno.Typů sekyr je taky velká spousta a každému sedí uplně něco jiného v ruce.Já mám rád,když věci pěkně sedí,to se mě líbí u Japonců třeba,šílené spoje a všechno to krásně ladí.Co se týče kvality tady,je to nesrovnatelný.Na co je nějaká oprava krovu,když tam namrdaj hnusný závitnice.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Obklad schodiště

Příspěvek od mari_001 »

Já se v opravách historických památek trochu pohybuju, jsou památky kde nato peníze nejsou a opraví se to tak aby to celé nespadlo, pak je druhý pohled a to zachování co nejvíce původního a zbytek je opraven dnešními technologiemi (svorníky) třetí pohled a také nejdražší, oprava je udělána historickou technologii a může to zajít až do takové fáze že se dřevo kácí ručně v zimě a krov se pak staví pomocí dělaného vrátku, a i lešení je postaveno dobově. Ty stopy jsou dost důležité právě v tom třetím pohledu. každá sekera a každý styl otesávání nechává úplně jinou stopu. Takže když se dělala oprava gotiského krovu na kostele tak se otesávalo gotickou "širočinou" spodní prací (trám na zemi) a vruby na trámu se nedělali hlavatkami ale v jednom člověku, který stál na trámu a sekal mezi nohy. Tento styl vypadá úplně jinak než když příjdeš do barokního krovu. Jinak pomocí právě trasologie se dají i vypátrat jak tesaři cestovali a kdo jaký krov stavěl.
No jo japonci, ale také jim všechno strašně dlouho trvá, mají na to čas...jejich stavby jsou obdivuhodné, ale české mají svoje kouzlo. Jinak sekyrou se dá udělat spoj že by jsi tam nestrčil papír a dříve to tak i dělali... Je to jen o přístupu k té dané památce
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Obklad schodiště

Příspěvek od Roman »

Třeba pěkný jsou videa na yutubku jak opravovali věž v Hradci Králové,tesané dubové trámy,lanový vrátek,máčení trámů v rybníce.Kámoš tam pomáhal tahat trámy. :P
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 3 hosti