Brouseni soustruznickych dlat

Vše co se týká soustružení dřeva.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Brouseni soustruznickych dlat

Příspěvek od Petr »

puchyrnik píše:ad Vasil: no tak to bych taky chodil, a klidně i dojížděl - paráda!
ad Petr: ta bruska má, prosím tě, tělo kovové, či plastové?

Taky pořád řeším broušení. Teď mi přišel jeden starý krásný vídeňský hoblík Weiß & Sohn a jen jsem ho zkusil nabrousit a srovnat klopnu, tak jsem klopnu trochu zmršil.
A vyřešit to musím, protože si taky současně zařizuju kovárnu a tam je broušení ažaž... Ta bruska je dobrej tip!

Shodou okolností jsem dnes hledal nějaký hommade přípravek na broušení:
https://www.youtube.com/watch?v=h7iQ0OQ5Os4
https://www.youtube.com/watch?v=sfmIv0iXjis

Někdy teda čučim, co ty lidi nevymyslí: https://www.youtube.com/watch?v=xt2RqqUq3Pk

Broušení zdar!
Ahoj,
ta moje bruska ma podle popisu kryt z "hlinikovy tlakovy odlitek". Ten pripravek na brouseni Bowl gouge dlat z preklizky jsem si pred casem vyrobil taky a funguje to bezvadne.
ピーター 大工
Waclav
Příspěvky: 28
Registrován: 24 zář 2015, 20:32
Bydliště: Český Kras

Re: Brouseni soustruznickych dlat

Příspěvek od Waclav »

Любая книга about sharpening nářadí... ;)

http://ulozto.cz/xYf2cJxL/prcic-teda-za ... ouseni-rar
kryptografie: doprcic

(p.s.: třeba se někomu hodí...)
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Brouseni soustruznickych dlat

Příspěvek od Petr »

Panove tak uz je to tady.
Asi jsem to musel zakriknout, kdyz jsem tu psal 16. listopadu ze doufam ze nebudu zklamany z nove brusky. :|
Dodnes jsem poradne nic nevytocil, protoze proste nemam na cem brousit. Uz druhy tyden resim jenom brusku. Ta co mi prisla z aukra Optimum SM 200 tak je opravdu nepouzita v originalni krabici se zarucnim listem a vystupnim kontrolnim protokolem z roku 2011, takze nekde lezela 5let. Bohuzel ale po sestaveni a serideni kotoucu na minimalni hazivost pred orovnanim, bruska tak strasne vybrovala, ze se mi trepal cely barak. A protoze v praci mame tu Promu jako mas ty Time, jenom ve 150 kotoucich, tak je mi jasne, ze takto se bruska proste chovat nema. Kdyz jsem ji pustil, tak mi zacalo vsechno na stole poskakovat a bruska se zacala tocit kolem dokola. Tak jsem udelal policku ke ktere jsem ji prisrouboval a to cele pritahl ke stolu tak, ze se nicim nedalo pohnout, po zapnuti mi to zacalo trepat celym barakem, ze se muj synek co prave usinal zacal bat co to v te garazi tatinek pustil za hruzu.
Takze jsem se pustil do hledani priciny vybraci. Vzal jsem si na pomoc uchylkomer, sundal kotouce a zjistil jsem,ze hazivost hridele je cca 0,02mm coz myslim ze je v pohode. Co ale nebylo v pohode byl kovovy zvuk na leve strane hridele kdyz jsem se snazil zahybat hridely do strany. Takze jsem usoudil ze leve lozisko je KO. Informoval jsem o teto skutecnosti prodejce co mi brusku prodal a domluvili jsme se ze je to zkryta vada ale abych brusku neposilal na reklamaci, ze mi slevy 1000,-kc. na opravu loziska. Penize mi opravdu poslal, takze ted me bruska stala s postovnym 2240,-kc. Rozhodl jsem se, ze lozisko vymenim sam. Brusku jsem rozebral, coz nebylo zrovna jednoduche, protoze uplne nelogicky maji obe poloviny tela ve spoji zatmelene a zastrikane barvou, ze se neda bruska jednoduse rozebrat. Musel jsem proto tmel nariznout nejprve nozem a potom brusku rozdelat. Koupil jsme rovnou obe loziska nove od SKF. Stahnul jsem loziska z hridele, narazil nove a brusku slozil a osadil kotouci.
Vubec nic se nezmenilo a vybrace jsou uplne stejne jako pred tim. I bez kotoucu je slyset ze bruska nema uplne klidny chod. Zjistil jsem, ze lozisko bylo nejspis v poradku, ale ze domecek ve kterem je zasezene je proste volny (lozisko slo s hridely uplne volne vlozit do tela brusky.) Zacal jsem hledat na netu co s tim. Nasel jsem videa jednoho rusa co to resil s pomoci tekuteho kovu (epoxidove dvojslozkove lepidlo) me prinesl kamarad z prace vytesnovac loziskovych vuly do 0,3mm. Takze brusku opet rozebrat, namazat osazeni na lozisko a celou brusku zase poskladat. Nechal jsem ji 24 hodin v klidu aby mohl vytesnovac poradne vytrvrdnout. Druhy den vule na lozisku i kovovy zvuk uz slyset nebylo. Zapnul jsem brusku a opet zadna zmena vybrace jako krava. :evil:
To uz jsem byl opravdu v koncich a chystal se ze poslu brusku zpatky prodejci aby si z ni udelal tezitko. Jako posledni pokus jsem napsal do Prvni hanacka BOW. spol. s.r.o odkud bruska pochazi a popsal jim celou situaci a taky poslal tohle video:
https://goo.gl/photos/ExyrSgWKsYwS2PsM9
Pani vedouci sevisniho strediska mi obratem napsala, ze pokud se moje slova potrvrdi, po jejich prozkoumani brusky, tak ze mi poslou brusku novou i kdyz je bruska uz 5 let stara. To me velmi prijemne potesilo a dalo mi novou nadeji, ze se prece jenom dockam pouzitelne brusky. Brusku jsem jim v sobotu poslal postou za 204kc. postovneho.
Jo kdyz jsem mel hridel vyndanou, tak jsem si vsiml, ze je velmi nekvalitne stocena a stred hridele z rotorem neni stoceny vubec, bylo to proste osazene na kusu hrube tyce kde jenom konce stocili na osazeni lozisek a kotocu - to je nejspis duvod tech vybraci a nepravidelneho chodu. Ted jenom doufam, ze to nejak dopadne a ze ty dva kotouce zrnitosti 60 - bily korund a 80 ruzovy co jsem si mezitim za bezmala 1tis. korun koupil budu moct co nejdrive vyuzivat.
Drzte mi palce a gratuluju tem co ten muj vylev docetli az do konce. :mrgreen: Zdravi Petr
ピーター 大工
Waclav
Příspěvky: 28
Registrován: 24 zář 2015, 20:32
Bydliště: Český Kras

Re: Brouseni soustruznickych dlat

Příspěvek od Waclav »

... no tak to jsem zvědav na rozuzlení, páčto jsem se na ní, díky Petrovi, také zaměřil při hledání brusky. Každopádně vstřícnost firmy skrzevá servisní středisko je velká devíza...

Držím palce Petře společně s mými tupými hoblíky.. :D

Wáclav
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Brouseni soustruznickych dlat

Příspěvek od Petr »

Zdravim panove,
tak bohuzel musim konstatovat, ze moje nocni mura jmenem "bruska" vesele pokracuje dal! :o
Dnes jsem prisel z prace se super naladou, protoze na me cekala doma opravena bruska kterou zrovna privezla PPL. Pani ze servisu mi volala ve ctvrtak, ze bruska je opravena, odzkousena a ze ji posilaji. Kdyz jsem se ptal, co ji bylo, tak jenom ze chybela vymezovaci podlozka hridele a ze loziska byli nejak divne prilepene a tak je vymenily, a orovnaly kotouce a ze uz to nevybruje! (to uz mi bylo divne, protoze podlozku jsem tam zapomel dat pri poslednim skladani brusky a loziska jsem vymenoval taky a prilepil je tim vymezovacem vuly) takze vlastne s ni nic noveho neudelali, jenom ji vratili do puvodniho stavu jsem si myslel.
Jenze kdyz jsem zacal rozbalovat balik, tak prisel jeden sok za druhym a zlaty hreb nakonec!
Ja jsem brusku posilal v original krabici s polystyrenovyma vlozkama kde bruska krasne sedela a oni mi ji poslali zpet v jednou tak velke krabici od maktecu hozenou do papiru a prikrytou bublinkovou folii. Takze bruska sebou pekne hazela (17kg) a krabice je cela dobyta. Z toho duvodu byl horni omezovac letajicich trisek na leve strane vrazeny do kotouce tak ze v nem udelal ryhu. Kdyz jsem brusku vytahl, tak jsem si hned vsiml, ze pod ovladacim tlacitkem chybi kus plechu fialove barvy, ktery tam byl. Pak jsem si vsiml, ze na brusce nejsou osazeny ochranne kryty a tak jsem je zacal v krabici hledat a nenasel nic jineho nez kus rezaveho kovu na dne krabice viz. foto.
Kdyz jsem brusku zapnul, tak bruska uz sice netanci kolem dokola, ale vybrace jsou tam porad asi 10x vetsi nez bych ocekaval od vyrobku ktery se prodava bezne za 5.400,-kc.
No a zlaty hreb vecera je to, ze kdyz jsem sundal pravy kryt, abych zkusil nasadit muj kotouc z bileho korundu pro brouseni HSS , tak jsem ten puvodni nemohl vubec povolit. Az po detailnim zkoumani jsem zjistil proc. Ja misto abych povoloval, tak jsem jeste utahoval, protoze nejaky pan "expertni technik" tu hridel pri skladani brusky dal opacne!!! No proste na prave strane je matka s levotocivym zavitem a to znamena, ze takto je bruska nepouzitelna protoze pri kaznem zapnuti je nebezpeci, ze se razem povoli matky na obou stranach. Myslel jsem ze me asi klepne pepka kdyz jsem to videl.
Mam sto chuti jim to hned zitra poslat zpatky a v pondeli se vyrvat do telefonu pani vedouci sevisu, ktera my takto vysla vstric a obrala me jeste o par soucastek, krabici a vzala mi posledni spetku iluze ze u nas jeste existuje solidni firma.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
hridel s drazkou pro klinek ma byt na leve strane, pro pripojeni dokoupitelneho prislusenstvi pasove brusky a hlavne ma levotocivy zavit.
Obrázek
ピーター 大工
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Brouseni soustruznickych dlat

Příspěvek od hylopetes »

Ty jo, sila. Priznam se, ze se taky koukam po brusce a cekala jsem az jak to dopadne s tou tvoji. Ja jsem trosku snob a tak jsem rovnou koukala po drazsich jako Bosch GBG 8. Optimum a podobne znacky, ktere vidim v kazdem hobbyshopu, tem se vyhybam z dalky. Presto jsem cekala na to jak to dopadne s tou tvoji bruskou. Preju teda hodne pevnych nervu. Ja asi pujdu rovnou do te Boschky, ktere je vlastne za skoro stejnou cenu (v porovnani s oficialni cenou) a v sedem dovozu bude jeste o trosku levnejsi.
Pájmen
Příspěvky: 11
Registrován: 21 říj 2015, 10:20

Re: Brouseni soustruznickych dlat

Příspěvek od Pájmen »

To je smůla tedy :shock: !Koukám že kupovat nářadí pochybného původu(zřejmě čína že?)Je větší riziko než jsem si myslel.Vysvobození by bylo pro tebe vrátit peníze a pryč od toho,zbytečné starosti.Já mám zamířeno na Promu BKL-1500,vsázím na kladné recenze,tak snad to trefím.Držím palce ať ti to dobře dopadne.
Waclav
Příspěvky: 28
Registrován: 24 zář 2015, 20:32
Bydliště: Český Kras

Re: Brouseni soustruznickych dlat

Příspěvek od Waclav »

... tak to je kameňák! Když už, tak už pořádně. Už dlouho jsem takhle neslzel smíchy - zcela jsem se vžil to té scénky nad tou rozbalenou dojebanou krabicí a duševním rozpoložením, v kterém ještě druhý den člověk pevně doufá, že se mu to jen zdá a rozum mu nechce připustit, že by to mohla být i jen kouskem pravda...
Upřímně soucítím...
Ale na druhé straně mohla být třeba zabalená ve vomaštěným papíru, ze kterého servisák Olda baštil salám s bílým rohlíkem před měsícem ke svačině a náhodou ho našel v dílně pod ponkem, když se vohejbal pro ty spadlé ochrané kryty do bordelu za ponkem a to první, co našátral, vrátil do krabice (mysle si u sebe "Ten to má ale vorezlý ty kryty...").
A ta hřídel? - no aby se to nepovolovalo, tak to musí bejt přece vobráceně, říkal Joska ze soustružny. Dyžtak si ji na stole vobrátí a vymění fáze, no. Pani vedoucí, má to hotový... :D

Držím palce
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Brouseni soustruznickych dlat

Příspěvek od JanB »

A já jsem dosud značku Optimum považoval za trochu "lepší Čínu". Před asi osmi lety jsem koupil malý soustruh na kov a dosud s ním nebyl problém, ale toto, co čtu od Petra je fakt síla. A taky pěkná vizitka pro servisní středisko :(
štefan
Příspěvky: 28
Registrován: 24 čer 2015, 08:50

Re: Brouseni soustruznickych dlat

Příspěvek od štefan »

Petr, a poslali Ti vôbec tú Tvoju brúsku? Mne to pripadá až tak neuveriteľne absurdné, jediné rozumné vysvetlenie by bolo že si poplietli nálepky s adresami na krabice, v opačnom prípade je to super vizitka práce servisného strediska :-(
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů