Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Duše dřeva a výrobků, používání vlastností druhů dřev.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Martin »

Chtěl bych tady nakousnout téma dřeva jako průmyslového materiálu.Vede mě k tomu včerejší nákup materiálu u místního prodejce.Kupoval jsem borovou fošnu a už když jsem ji řezal napůl(Ryoba Seiun 300 v akci),aby se mi vešla do auta,zarazila mě jistá "mrtvost" toho dřeva.Porovnávám to se zkušeností z léta ve Věžovaté Pláni,kde jsme při stavbě Iviny dílny zpracovávali měsíční dřevo nakácené letos v zimě.To dřevo bylo už vlastně suché a jediné podle čeho šlo poznat,jak dlouho je to pokácené byla ještě dost lepkavá pryskyřice v modřínu(že jo Honzo :lol: ).Ale jinak to je naprosto nesrovnatelné :shock: .Pevnost u borového trámku,který jsme prodlužovali na délku byla neuvěřitelná.Naproti tomu včera ,když jsem si dělal přířezy z fošny měl jsem dojem, jako bych dělal s hromadou pilin.Podotýkám,že stále mluvím o ručním zpracování.
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Jan »

Martine, úplně mi mluvíš z duše. Je mi taky moc líto, že strom je už vnímán jenom jako spotřební materiál. Jako by se vytratily staré moudrosti našich předků. Tady v Sudetech je to cítit hodně, je úžasné co ti lidé dokázali. Někde jsem slyšel nebo četl, že dřevo sušené v rychlosušičkách je doslova roztrhané vodou, která je nucena jít rychle pryč. Mě se to zdá logický a proto asi ten tvůj pocit z řezání.
Mimochodem teď jsem byl v lese pořezat napůl suchý dub (teda já a Kobiki 330), protože jsou právě dobré dny na kácení dřeva. Dělám to druhým rokem, takže dřevo zatím schne a těšíme se na sebe.
Je velká škoda, že toto dřevo se prakticky nenabízí a když potřebuješ něco honem udělat, tak jsi odkázán téměř vždy na rychle vysušené dřevo. Mě nezbylo nic jiného než pořídit si malý katr :P Tak už jen vyčkat až postupně dřevo dozraje... :roll:
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Martin »

Ještě si říkám,že by to chtělo na stránky "semafor na kácení".Mám vyhlídnuté krásné hlohy,ale termín jsem už pro tento měsíc prošvihl(jestli si to správně pamatuju).Tak snad v lednu :(
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Jan »

Dobrý nápad Martine, umístíme na titulní stranu informaci nebo kalendář s dobrými termíny kácení.
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od krokus »

Z mého pohledu profíka jasně doporučuji zimní těžbu, nejlépe prosinec, leden a nedělal bych kolem toho nějaké mystiku /ikdyž při lednovém couvání měsíce je ve dřevě vody možná nejméně /, ale nějak bych to nehrotil. Dlouho se vedou spory o tom, jestli pohyb Měsíce má vliv na obsah vody v pletivech a následně třeba rostliny přesazené v ne zrovna vhodné konstelaci, mají problém s ujmutím - 90 procent stresu při přesazení má na svědomí narušení vodního režimu a ještě ten potvora Měsíc, tak to by se už nic neujalo. No, když to kucí na sušče přepálí, tak často dochází hlavně u měkkých dřev k borcení stěn buněk, tím pádem je narušena soudržnost pletiva a dopadá to tak, jak jste popsali výše. Rozhodně bych neseděl doma a koukal do kalendáře, on ten strom tam už zítra být nemusí, že? A navíc, na kvalitu dřeva mají vliv podstatnější okolnosti. Chci jen říci, že na něci je nutné pohlížet ze všech stran, jetli nějaké vůbec jsou . . .
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Martin »

Bezva,že se konečně na tohle téma někdo chytil!Zvláště někdo od fochu ;) .A protože zcela paralelně se vznikem tohoto tématu probíhala ještě moje mailová korespondence s Janem,přikládám ještě i ten mail:
"Zrovna jsem přišel z dílny kde jsem to hoblil
a ten mrtvý pocit ve mně nějak přetrvává.U té borovice to možná není třeba tak markantní,
ale třeba u smrku,kterého jsem letos taky zpracoval dost,to je úplně jasný.Měsíční dřevo
na ozvučné desce sušené přírodní cestou se hoblovalo parádně(i proti létům se to dá dobře hoblit),
ale uměle sušené dřevo na podlahovkách ,co jsem dával na strop,splňuje zcela můj popis smrku
jako "dřeva vhodného maximálně na zátop".Je mi trochu po letošních zkušenostech líto,že se chováme
ke dřevu jako k průmyslové surovině(vytěžit,když se nám chce nebo potřebujem,upravit do potřebné podoby,
nejlépe rozemlít a znovu slepit,aby se to nekroutilo).V srpnu stojím na střeše a koukám,jak na kopci
naproti padají krásné modříny a statné buky jenom proto,že by se v zimě do lesa nikomu nechtělo..."
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od krokus »

CHtěl bych zde doporučit knihy, které se spíše dotýkají vztahu les,dřevo versus člověk. První je sice fantasy, ale dle mého názoru skvěle napsaná - Robert Holdstock Les mytág, a volné pokračování Lavondyss a pro ty, co preferují vědečtější úroveň - James George Frazer Zlatá ratolest. Doufám, že by to mohlo být přínosem, byť malým.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Martin »

Zkus mi trochu přiblížit co máš na mysli s těmihle knihami.Myslím,že z tohoto pohledu nejsem mystik :oops:
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od krokus »

Tak jsem to ani nemyslel, celou noc jsem nespal a výsledek je ten , že to patří spíš do sekce literatura. Na Holdstocka jsem si vzpoměl v pátek v práci, když jsem si představil, jak to tady asi vypadalo, když v celé Evropě byl takřka neproniknutelný prales. Myslím, že to psal Tacitus, nebo Livius - na tom nesejde. Prostě přemýšlel jsem o prapůvodním lese / pralese /... No a k Holdstockovi mi ten Frazer tak nějak připlul. Připadlo mi to jako dobrý tip...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Martin »

Principelně je souvislý prales vlastně blbost(stejně jako zelené háje ve středomoří :roll: ).Ti římani už to měli jako ságu a něco si k tomu přimysleli.Je to vidět každý rok v létě,když ty draze vysázené"zelené háje" jdou do háje.Nespáváš v noci často?Kvůli praci nebo jenom tak?
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti