Vhodné dny pro kácení dřeva

Duše dřeva a výrobků, používání vlastností druhů dřev.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od Martin »

Dle mého soudu 16.1-23.1.(druhá půlka ústupu měsíce)
Morčez!
Zuzana

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od Zuzana »

Vhodné dny pro kácení dřeva - zima 2012

10.1. - 19.1.2011 - nejideálnější den je kořenový: 14.-16.1.

Lunární kalendář používáme z publikace Výsevní dny - M. a M. Thunovi.
Nezapomínáme pak stromky také sázet : )

Přejeme vám hodně zdraví, štěstí a lásky v novém roce... Jan a Zuzana
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od Jan »

Vhodné dny pro kácení dřeva - zima 2012

29.11.- 12.12. - nejlepší dny 7.(pá) - 10. (po)
konarski77
Příspěvky: 2
Registrován: 04 pro 2011, 14:02

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od konarski77 »

Jan píše:Vhodné dny pro kácení dřeva - zima 2012

29.11.- 12.12. - nejlepší dny 7.(pá) - 10. (po)
Dobrý den,

moc děkuji za tip :). Právě řeším termín pro kácení stromů na dřevostavbu s rámovou konstrukcí a chtěl bych ho uskutečnit v termínu 10. - 12. prosince. Původně jsme chtěli kácet včera a dnes (12. a 13. listopadu), ale nakonec jsem se z organizačních důvodů rozhodl termín posunout. Vycházel jsem z doporučení E. Thomy, který doporučuje kácet ve dnech, kdy je měsíc nejvíce v sestupující fázi. A proto bych se chtěl zeptat, proč doporučujete nejlepší dny na 7. - 10. prosince. Hrají tam roli znamení zvěrokruhu?

A ještě jeden dotaz. Jak dlouho může takto natěžené dřevo ležet v kulatině, aniž by bylo nařezáno na jednotlivé trámy, fošny a prkna? Předem děkuji za odpověď.

Zdravím

Filip Koky
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od Roman »

Nejlépe mrknout po netu,na ty dny kácení,stím moc lidí nebude mít zkušenosti-myslím tím přesně kácení na den,ale určitě to má vliv.Nevím jak dlouho vydrží kulatina v kůře v zimních měsících,aby se nezapařila.Kdybysi stromy odkornil,pak by asi nebyl problém,ale to je makačka.
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od Jan »

Dobrý den Filipe,
dny 7-10.12. jsou dny zemského znamení (panna - kořenové dny) - tudíž energie je nejvíce stažena do kořenů stromu. Proto je tato doba nejvodnější na kácení, v kmeni nebude tolik mízy. Toto je pozorování paní Thunové a pan Thoma to také doporučuje. Navíc je to období sestupného i ubývajícího měsíce, takže opravdu výhodné ke kácení - energie by měla být co nejvíce stažena dolů.
Občas nestíhám rozřezat kulatinu a skoro i po roce je dřevo ještě použitelné - záleží na typu dřeva. U smrku by to neměl být rok problém. Podle jakéhosi lesnického zákona se kulatina musí do nějakého termínu, pokud je ponechána v lese, odkornit.
lorch
Příspěvky: 54
Registrován: 09 říj 2011, 20:05

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od lorch »

No když necháš smrk rok v kulatině, tak je pak dobrej akorát do kotle, to by měl truhlář vědět. Dřevo ze zimní těžby je potřeba pořezat a proložit dokud se venku neudělá tepleji, nejlépe do března, maximálně do konce dubna, záleží jak zrovna teplé měsíce budou.
http://www.truhlarime.cz/ web zaměřený na ukázky truhlářských postupů, výrobků naší dílny, vysvětlení použití různých druhů nářadí, nabídky truhlářských kurzů a mnoho dalšího
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od Jan »

Uf, ještě že nejsem truhlář :). U smrku mám zkušenosti jen s trámy a to se zdá být i po roce v pohodě.
VítekM
Příspěvky: 20
Registrován: 15 led 2013, 11:16
Bydliště: Praha 8

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od VítekM »

Zdravím,
začíná mrznout, tak by mě zajímalo, kdy budou vhodné dny pro kácení. Jak už jsem psal, na jaře jsem zachránil višeň před pokácením v plné míze, teď už mě zase honí, abych dlouho nezdržoval.

Vítek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti