Správné sušení listnatého dřeva v kládách

Duše dřeva a výrobků, používání vlastností druhů dřev.
Odpovědět
Vítek75
Příspěvky: 2
Registrován: 28 črc 2017, 22:31

Správné sušení listnatého dřeva v kládách

Příspěvek od Vítek75 »

Prošel jsem celé fórum, ale na můj dotaz jsem nenašel jednoznačnou odpověď, byť nějaké informace zde na fóru jsou. Moje otázka zní zdánlivě jednoduše - jak správně připravit poražené dřevo na uskladnění a jak ho správně usušit? Pokud se liší sušení jednotlivých druhů dřeva, budu konkrétnější. Topíme dřevem a dřevo si necháváme vozit (habr, buk, dub, bříza, jasan) a čas od času porazíme i něco v sadu, kde kromě ovocných stromů (třešeň, hrušeň, jabloň, švestka, vlašský ořech) máme i např. javor, olši, lísku, atd. Každé dřevo je krásné, každé má jinou barvu a jinou kresbu, každé se hodí na něco jiného, v každém případě používám čas od času všechny druhy dřeva. Ne vždy si můžu vybrat, kdy nějaký strom porazit (podzim, zima, jaro) a u dřeva, které si necháváme přivážet na topení to mnohdy ani nevím. Zkrátka mám v ruce kus kmenu a co s ním dál? Odkornit/neodkornit, napůlit podélně nebo nechat v celku? Zatřít čela barvou nebo nechat být? Nechat venku jen pod střechou nebo uložit někde v kůlně, na půdě, kde kolísá teplota a vzdušná vlhkost? Kmeny nechat volně každý zvlášť nebo naopak na hromadě s co nejmenšími mezerami? Nějak s kmeny během schnutí manipulovat (otáčet) nebo nechat být?
Zatím mám zkušenost takovou, že popraská snad každé dřevo, ať s ním dělám cokoliv, ale přeci jen míň praská dřevo ponechané s kůrou a odkorněné až těsně před zpracováním. Čela nezatírám a smířím se s tím, že část odříznu. Bohužel dopředu nevím, na co který kmen budu potřebovat, takže zpracovat hned po poražení dřevo na řezivo nemůžu. Proto ta má otázka, jak správně usušit kmen či větev vcelku. Děkuji předem za radu nebo vaše zkušenosti.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti