Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Informace o brusných kamenech a broušení.
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od Vasil »

Před mnoha léty jsem rovněž řešil broušení nožů pro soustružení dřeva, do hoblovky, dlát apod.
Protože jsem měl doma brusku Einhel s pomaluběžným kotoučem s broušením pod vodou, tak jsem k této brusce udělal přídavná zařízení, kterým jsem vyřešil vše.Zmíněná bruska má provoz v režimu S1 což je asi 15 minut.Upravil jsem i brusku a taky jsem přidal malý ventilátorek.Díky tomu mohu s bruskou dělat nepretržitě. http://www.stream.cz/uservideo/794978-p ... nevyuzit-2, http://www.stream.cz/uservideo/794871-p ... e-nevyuzit.
Na lapování jsem si udělal rovněž brusku.
http://josef49.rajce.idnes.cz/Lapovani.
Přípravek na zarovnávání brusného kamene mám rovněž.Dodělal jsem jej později, tak nebyl na videu.http://josef49.rajce.idnes.cz/Pripravek ... ani_kamenu
Chlazení je vidět u přípravku na zarovnání kamene, protože se dělalo později než video.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od JanB »

To je skvělé. :-) Jestli jsem to dobře pochopil, tak na té základně z druhého videa jsou upevněné jak ty přípravky, tak i samotná bruska, je to tak?
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od Vasil »

Ano, je to tak.Chtěl jsem, aby se bruska mohla natáčet, jak je potřeba. Brousil jsem poříz a přejel na lapovačce, pak jsem se jen dotkl ostří a už tekla krev.Horší jak břitva.Taky jsem brousil nože na dřevo v ruce, ale to je zdlouhavé.Na bruce to opravdu stačí jen líznout a ostří jedna báseň.Když jsem brusku udělal sháněl jsem, kde co bych nabrousil, abych to pořádně vyzkoušel.Nabídl jsem jedné řezbářce nabroušení nožů.Moc neměla zájem, nedůvěřovala, má dost drahé nože.Tak dala takové obyčejné. Od té doby jak prohlásila, jsem její dvorní brusič.
Opravdu se ta námaha s uděláním vyplatila.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od truvan »

Ahoj Vasil
máte to perfektní taky tuhle brusku mám ale jěště jsem se nedokopal k těm přípravkům,říkal jsem si že na tu rychloběžnou dám lapovák ale Vaše řešení je supr,muj mokrý kámen je šedý
(asi originál) co tam máte Vy??? případně radu kde dobře pořídit,a ještě bych uvítal nějaký trik na nastavení úhlu.zatím díky a astále ostrá dláta přeji.
Míru zdar
práci čest
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od Vasil »

Můj mokrý kámen je rovněž šedý, ještě originál.Snad přímo u dovoz na této adrese.Brusky tam prodávají.http://www.einhell.cz/032/servis-naradi-einhell
Taky je prodává OOP Polička, ale tam je to drahé.
http://www.opp.cz/Brusky-TORMEK/n_opp_0 ... 4b01cab52f
Na brusce nastavuji úhly snížením či zvýšením stolku a nebo vytažení či zastrčením broušené věci, tak jak je na videu 2.Nebo udělat jen nějáký jednoduchý držák.Ten je potřeba, aby měl ukotvení na dvou místech, jinak drnčí.Proto jsem vytvořil rám ukotvený na 4 místech. Já jsem více méně potřeboval brousit nože do hoblovky, než jsem začal s výrobou, pak jsem se rozhodl pro broušení všeho.Výroba přípravku není tak složitá, jak se zdá z těch všech věcí na stole.Ani není potřeba dělat otvory v H7. Stačilo by provrtat vrtákem a z boku dát jeden či dva seřizovací šroubky. Tyčky jsou z hlazenky průměr 12 mm.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od JanB »

Po pravdě jsem při sledování videa uvažoval, jaké technologie jsou k výrobě třeba. Některé z těch držáků vypadají jako frézované, ale zbytek asi jen vrtání a svařování, mám pravdu?
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od truvan »

Díky
uhel zvedáním a posouváním my byl jasný,ale jak případně jaký uhloměr a jak nastavit konkrétní úhel třeba 20°? čím měříte.
Míru zdar
práci čest
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od Vasil »

Pro JanB:
Frézování je velmi málo, pokud by nebylo k dispozici, jde to udělat i rozbruškou.Už je to pár let co jsem to dělal, tak se raději podívám sám na video, abych neuváděl v omyl. Ano je to ten přípravek na půlkulatá dláta a nosná deska, kde je i vaření.Jinak jsem se snažil to dělat jednoduchým způsobem, protože čím jednoduší tím spolehlivější.Povrchová úprava zinkování.
Pro Truvana:
když jsem to dělal, taky jsem si říkal jak budu měřit úhly.Vcelku je to jednoduché.To co používám už má svůj úhel daný.To co nemá, tak nastavím úhloměrem přes stolek k brousícímu kameni na který se připevňuje pracovní nástroj.Tímto způsobem nastavím různé úhly.Buď se dá použít ebenový úhelník z nabídky zdejšího obchodu či úhloměr digitální ADA-záleží jaký je k dispozici.Před časem jsem si říkal, že si na digitální úhelník udělám držák, abych jej jenom nasunul a měřil.Kdybych nezapomněl, tak už to bylo.Dík za připomenutí.Pokud se k tomu rozhodnete, dejte pak vědět výsledek.K lapování mám zbytek kotoučů, už jsem je chtěl dát pryč.Stačí se ozvat.Podívám se jaký je to rozměr.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od truvan »

díky
ale moc mi to nepomhlo mampředstavu jak se to měří tím jejich speciálním úhloměrem co
prodávaj k original tormek ale moje obrazotvornost na váš popis nestačí(chyba na mém přijímači:)
ty lap kotouče by mne zajímaly.
ještě jednou děkuji za Vaši trpělivost
Míru zdar
práci čest
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od Vasil »

Něco podobného jako u Tormeku měření úhlu.
K tomu lapování.Z kůže jsem si vykrojil kola podle velikosti a počet jak jsem chtěl kotouč široký.
Fotka víc napoví.Pak jsem povrch zdrsnil a slepil lepidlem UNIVERSUM.Takto jsem dělal úzské kotouče. Pro ten široký jsem prvně udělal dřevěný kotouč v šíři a velikosti, kterou jsem chtěl udělat.Moc jsem jej nevyhlazoval, kvůli lepení kůže.Pak jsem si uřízl z kůže o trošku širší pásek a delší asi o 2,5 cm.Pak jsem oba konce seřízl v té délce 2,5 cm do ztracena.Na jednom konci z lícu a na druhém z rubu, aby pak při překrytí tam nebyl schodek.Trochu jsem si s tím pohrál.Protože jsem si při vykružování jednotlivých části vyznačil střed, tak potom při lepení jsem na hřídelku nasazoval další díl a zatížil.Po slepení jsem zvětšil otvor na konečný a nasadil šroub a z obou stran dotáhl matkami a na soustruhu jsem jej upravil do konečné podoby.Chce to větší otáčky.Pak jsem to přejel velmi jemný smirkem.Nakonec jsem plochu k lapování napustil olejem.Při lapování míchám lapovací pastu /šedou 800/ s olejem v malé sleničce.Po použítí skleničku uzavírám víčkem kvůli vysychání.Stejně tak zakrývám kotouče igelitem.
Pokud se týká zmíněného lepidla, kvalitní, tomu odpovídá cena, ale dá se koupit i v menší gramáži.
Používám od roku 1993 , doporučuji do dílny. Pokud by měl někdo zájem o ty kotouče na fotkách, jsou k mání.Stačí napsat SZ.
Přílohy
Digitální úhloměr.Stačí jen přiložit na broušený nástroj a na displeji se ukáže jaký je úhel.
Digitální úhloměr.Stačí jen přiložit na broušený nástroj a na displeji se ukáže jaký je úhel.
Výstřižek 6_1.jpg (10.31 KiB) Zobrazeno 39849 x
Leták od ledipla.Jde o kvalitní lepidlo.
Leták od ledipla.Jde o kvalitní lepidlo.
Auniversum_O.jpg (22.4 KiB) Zobrazeno 39849 x
Kotouče z kůže
Kotouče z kůže
P1050285_O1.jpg (41.59 KiB) Zobrazeno 39849 x
Rozměr těch menších
Rozměr těch menších
P1050282_1.jpg (43 KiB) Zobrazeno 39849 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů