Bruska Tormek - deformace kotouče

Informace o brusných kamenech a broušení.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Bruska Tormek - deformace kotouče

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

před časem jsem dostal slušnou nabídku na koupi brusky Tormek, je to model Super Grind 2000 z devadesátých let, ale v podstatě totéž jako dnešní model T-7. Pán mě nicméně upozornil, že kámen se při vysychání deformuje, pokud se s ním pravidelně neotáčí. Konkrétně proto, že nahoře vysychá rychleji. Deformace je prý trvalá a kotouč je pak třeba srovnat znovu diamantem. Mělo by se jednat o shodný kotouč, jaký se prodává i pro dnešní T-7.

Mít Tormeka by se mi líbilo, ale nelíbí se mi představa, že mi za chvíli kotouč zmizí, myslím že s ním asi nezvládnu pravidelně otáčet, vysychání trvá i několik dní. Nevím tedy jak moc to hází, ale asi více než je snesitelné - máte s tímto někdo zkušenosti?

Díky

Honza
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Bruska Tormek - deformace kotouče

Příspěvek od Tim »

ahojky ,
mám Tormek 3 používám ho asi čtyři roky a nemám s ním nejmenší problém i když kotouč pravidelně vyschne a znova ho nechám nasát vodu ,dokáže natáhnout i čtvrt litru vody a diamantem jsem ho rovnal snad třikrát a to hlavně ze začátku než jsem se naučil na něm brousit.Používám jej hlavně na srovnání nástrojů jak do kolmosti tak i na úhel ostření jde to rychle a přesně, mám u něj i lešticí kotouče z kůže ale ostří vytahuju ručně na kameni

Tim
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Bruska Tormek - deformace kotouče

Příspěvek od mari_001 »

Měli jsme Trmeka na střední, a bohužel si ho ostatní studenti nevážily takže jsem ho diamantem za ty 2 roky srovnával dvakrát a to z toho důvodů že ho vypnuly a nechaly ponořenej spodek kotouče. Na druhé dilně si to mistr hlídal a nerovnaly ani jednou. ;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Bruska Tormek - deformace kotouče

Příspěvek od Hans »

Jo! To je přesně ten efekt, co mi pán popisoval. No a když si to mistr hlídal, tak jak se to projevovalo? Jen se vypustila nádržka anebo se to celý sundalo a uložilo do vody?

Honza
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Bruska Tormek - deformace kotouče

Příspěvek od mari_001 »

Tam jen sundáš tu misku, nic víc. Oni ji ostatní nechávali nahoře ono stačí aby se chvlilu netočila byl kus toho kotouče ve vodě a je to. Teda tak mi to říkal i ten borec co to přivezl do školy ze švédska. Ten co si to hlídal tak měl třeba brusku 2 hodiny zapnutou než si nabrousily dláta a pak dal vodu pryč nechal to chvilu točit a pak to vypnul a vše bylo ok...
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Bruska Tormek - deformace kotouče

Příspěvek od Hans »

Teda ne že by mě to překvapovalo, za ty peníze taky aby ne... no ale zkrátka díky za další informaci a to sice že ta bruska vydrží jet dvě hodiny v kuse. U číňana mam problém, že po čtvrthodině na ňom neudržim ruku :-)

Hele a nechával to mistr i chvíli točit před započetím broušení? Tim psal, že mu to nacucne i čtrvt litru vody, ale nevím, asi jde jen o chlazení a na broušení to nebude mít valnej vliv?

Ještě snad jeden detail... na fórech jsem četl o tom, že většinou si lidi do Tormeků dávali na dno magnet (možná zvenku, nevim), aby pochytal odbroušený kov z kotouče. Dělali jste to taky?

Díky

Honza
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Bruska Tormek - deformace kotouče

Příspěvek od mari_001 »

Ten magnet je dobrej nápad, ale my jsme po broušení vždycky vodu vylily a vymyli nádobu, protože kovovej prach s prachem z brusnýho kotouče se usazovaly na dně. Jinak určitě je dobry to nechat chvilu protočit a mít po ruce vodu na dolejvání. ;) on ten kotouč dokud není nacuclý tak ani moc nebrousí a dláto na kotouči poskakuje...
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Zdeněk Vacek
Příspěvky: 2
Registrován: 06 led 2014, 20:24

Re: Bruska Tormek - deformace kotouče

Příspěvek od Zdeněk Vacek »

Dobrý den.
Chtěl bych vám zaslat moje zkušenosti s bruskou Tormek T7. To, že tady někdo rozjel diskusi o křivení kotoučů je nesmysl. Po každém použití sundávám kotouč z brusky a věším ho na drátěnku na stěně. Je to i nutné, protože při broušení vyměňuji minimálně dva až tři kotouče . Jednou jsem zapomněl sundat kotouč a zůstal namočený ve vaničce s vodou delší dobu. Mimo toho, že namočená část byla troch slizká, nic se kotouči nestalo. Po vyschnutí byl zase jako nový. Ještě se zde někdo zmiňoval i magnetu. Ve vaničce na levém boku je zabudovaný magnet, který chytá veškeré kovové piliny z vody. Na dně zůstává jen nemagnetický prach z kotouče. Ještě se mě nikdy nestalo, abych musel přestat brousit pro zahřátí brusky. A to někdy brousím celý den.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Bruska Tormek - deformace kotouče

Příspěvek od mari_001 »

Křivení kotoučů není nesmysl když jsem to viděl a zažil na vlastní voči. Nevím jak brusku máte dlouho (třeba dělají jinak kotouče), ale jak říkám nám ve škole šmajdal a a Honzoj také, u nás to začalo když to kluci nechali přes noc, mistr to hnedka srovnal ale šmajdalo to furt... nechali jsme ho doscout a pak srovnali. Nám víc kotoučů nekoupily :D
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Zdeněk Vacek
Příspěvky: 2
Registrován: 06 led 2014, 20:24

Re: Bruska Tormek - deformace kotouče

Příspěvek od Zdeněk Vacek »

mari_001 píše:Křivení kotoučů není nesmysl když jsem to viděl a zažil na vlastní voči. Nevím jak brusku máte dlouho (třeba dělají jinak kotouče), ale jak říkám nám ve škole šmajdal a a Honzoj také, u nás to začalo když to kluci nechali přes noc, mistr to hnedka srovnal ale šmajdalo to furt... nechali jsme ho doscout a pak srovnali. Nám víc kotoučů nekoupily :D
Mám 6 kotoučů a mimo orovnání mírného oblouku na stranách kotouče vzniklého broušením jsem ještě kotouče(pokřivení) nikdy nerovnal. :shock:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti