Broušení pil

Informace o brusných kamenech a broušení.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Broušení pil

Příspěvek od Martin »

Zakládám tady nové vlákno,protože to zatím vypadalo,že si to dřevo porcujeme kousáním :lol: .Takže moje velká kobiki pila se chová v řezu "neklidně" a "zakusuje se".Domnívám se,že to způsobuje tvar broušení zubů:
Obrázek
Takhle "ostře" to vypadá z boku.A ještě pokus o fotku vrchních ploch:
Obrázek
A pro srovnání způsob broušení zubů na podélný řez na Ryobě fy.Gyokucho:
Obrázek

Obrázek
Co na to zkušenosti ostatních a nebo nějaká literatura.
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Broušení pil

Příspěvek od krokus »

Martine, sere mně to asi víc než tebe. Zakusuje se znamená co? Znám termín podřezává - to znamená, že pila má sklon uhýbat od roviny - vždy ale pouze na jednu stranu, pak je problém v rozvedení zubů / jedna strana více, než druhá/. Vrcholy zubů v rovině? Když řežeš - zahřívá se list moc? Ten jejich nový styl brusu mně přišel hned divný, ale bude to asi to poslední..., protože proč by dávali na trh něco, co nefunguje.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Broušení pil

Příspěvek od Martin »

S Tě to nemusí ;) .Už jsem to přebrousil(zhruba) a je to přesně jak jsem si myslel.Ty špičaté zuby jsou fakt blbě.Zakusováním myslím to,že pilu položíš do řezu,ty špičky se zapíchnou a ty ,když chceš řezat musíš pilu nejdřív nadlehčit ,abys jí vůbec utrhl.Ale s tím je už u té pily konec.Teď řeže jako šílená.Řezal jsem odpoledne borovici jako máslo(teda zmrzlý).Výkon pily se zněkolikanásobil.Jen je ještě trochu neklidná ,což přičítám nedokonalosti mého broušení(jsou tam docela vlny) a trochu na jednom konci zahýbá z řezu,takže trochu napravit šraňk.
Nářadí,které koupíš přímo z japonska bývá asi dost DODO(dodělej doma).Zeptejte se Petra jak vypadal jeho falcovník,že jo.
Morčez!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení pil

Příspěvek od Petr »

To mas teda pravdu Martine, docela jsem se nadrel, nez jsem ho dal dohromady. Jinak mam taky docela problem s moji ryobou komame 240, ne ze by byla primo tupa, ale uhyba me v rezu doleva - uz me to stve, ale bojim se to zkouset napravit, abych to jeste vic nepokazil. Cim si prebrousil tu tvoji pilu? Tim jemnym mecovim pilnikem? Jde to dobre?
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Broušení pil

Příspěvek od Martin »

To uhýbání je způsobené chybným šraňkem.Taky ,jak psal Honza ve svém příspěvku,má ta 240 tenký plátek a tak se občas ráda poddá.S tím broušením je to tak:tyhle pulzně kalené pily se brousit nedají,jak mají uvedeno v obchodě.Nicméně říkal Honza,že to zkoušel brousit diamantovým pilníkem co koupil od dicka a že to šlo.Moje kobika je ručně kovaná a tak se dá brousit pilníkem z CD.Někde na netu jsou pěkné obrázky seřízení pily a jak to dohledám tak je sem frknu.
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Broušení pil

Příspěvek od krokus »

Už dlouho mám spadeno na knihu pana Hajašiho - řezání s nokogiri, doufám, že půjde sehnat. Sice je dostupná pouze v japonštině, ale snad by šel zařídit překlad. Je v ní spousta fotek, takže japonštinou zas tak vládnout nemusíme. Dokonce jsem toho pána viděl někde na you tube rozřezávat dvoumužkou na podélný řez obrovský kmen cypřišku a usoudil jsem z toho, že je to velmi ostrý profík.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Broušení pil

Příspěvek od Martin »

Hlásím další "důkaz" správnosti nastoupené cesty.Už když jsem poprvé řezal podél Ryobou seiun překvapily mne dvě věci.Za prvé jak řeže rychle a za druhé jaké dělá piliny.Takové jsem nikdy předtím neviděl.Vždycky to byl víceméně prach.A najednou mikroskopické "hoblovačky" :o .A tohle teď produkuje kobika:
Obrázek
Jsem z toho celý pryč.
Morčez!
r.a.c.e.k
Příspěvky: 60
Registrován: 24 srp 2010, 19:21

Re: Broušení pil

Příspěvek od r.a.c.e.k »

Chlapi nestraste, obednal jsem si tady dve pilky
651 / Ryoba Blue hard Komame 240, 1ks, 690,- Kč
297 / Dozuki 180, 1ks, 690,- Kč
a tesim se jak budou krasne rezat :?
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Broušení pil

Příspěvek od Martin »

Jasně,že budou.To budeš koukat.Hlavně na ně netlač a bacha na svírání listu v řezu.To jsou příčiny zde probíraných závad.To co jsis odjednal je nářadí na klíč ;)
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Broušení pil

Příspěvek od krokus »

To je ono, Martine - tak to má vypadat. Nakonec jsi na ty naše malé žluté přátele vyzrál... :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host