Začátek

Vše co se týká řezbářského řemesla.
Pedro
Příspěvky: 4
Registrován: 09 zář 2015, 19:47

Začátek

Příspěvek od Pedro »

Ahoj prosím o radu začínám z řezbou rád bych věděl jaké je nejlepší dřevo dle vašich zkušeností ... Moc děkuji ...
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek

Příspěvek od Petr »

Ahoj Pedro,
nejsem sice rezbar, ale nejlepsi je lipa, pak topol, olse, z tvrdsich drev orech. Da se rezat i dub buk ale to uz chce hooodne trpelivosti a velmi ostre a kvalitni dlata.
ピーター 大工
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Začátek

Příspěvek od jiri »

Topolu bych se na řezbu vyhnul, zejména na drobnější věci,
chlupatí. Na řezbu motorovou pilou, to ano :-).
Osobně si ale myslím, že když má člověk chuť do něčeho řezat, ať řeže do všeho, co má po ruce, a nakonec si o vlastnostech materiálu udělá názor sám.Hodně záleží na tom, co vše myslíš řezbou.
Hodně štěstí do začátků.
jiri
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek

Příspěvek od JanB »

No, já taky nejsem řezbář, ale občas dlátkama do dřeva rýpnu.

Lípa je klasika, nejčastěji používaná. Topol se taky řeže velmi snadno, ale nedává tak pěkný povrch, má větší tendenci být "chlupatý". Ale řezbáři ho prý používají na "studie" soch - vyzkoušet si to než říznou do lípy. Já jsem z něj před léty vyřezal klát pro včely, akorát jsem je nakonec do něj neosadil a klát stojí prázdný na zahradě u domu :-)

Tvrdá dřeva taky jdou, jen to chce, jak říká Petr, trochu trpělivosti. Řezal jsem z třešně ozdoby na kus nábytku a šlo to velmi dobře. Taky záleží na tom, co vlastně řežeš - pokud to má být jen nějaký ornament, kde odebíráš malé množství dřeva, tak rozdíl moc nepoznáš. Pokud bude dlabat celou mísu z dubu, tak už trochu víc námahy pocítíš :-)
Pedro
Příspěvky: 4
Registrován: 09 zář 2015, 19:47

Re: Začátek

Příspěvek od Pedro »

A čím by měl začít úplný začátečník jako já .....
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Začátek

Příspěvek od jiri »

Ahoj Pedro,
moc rád bych Ti nějak odpověděl, ale opravdu nevím přesně, o co jde.
Záleží i na věku a ostatních zkušenostech nebo dovednostech.
Nůž, kus větve, vyřezat panáčka. Vyřezat nůž na otevírání obálek.Ptáčka.
Nebo hůl vyzdobit nějakým ornamentem, na všechno stačí ostrý nůž.
Nebo už máš nějaké řezbářské náčiní-prkénko ozdobit ornamentem po kraji,
Na prkénku reliéf třeba stylyzované ženské postavy,
nebál bych se ani do mokrého dřeva, lépe se řeže, na cvičení není zlé, ošetřit pak nástroje proti korozi.
Ani v jednom výše jmenovaném příkladě nezálěží, jaké si vybereš dřevo.Hlavně do něčeho řízni.
Nebo sem mám hodit nějaké foto opravdových začátků???? To nevím.
Zkus se zeptat konkrétněji. :-)
jiri
P.S. Na jednom řezbářském foru totiž kluci posílají fotky-má první práce-a jsou to velmi vyspělé řezby, jakoby se každý za ty svoje opravdové začátky styděl.
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Začátek

Příspěvek od jiri »

Ještě jednou ahoj Pedro.
Nedá mi to, abych ještě nezareagoval. MOžná i proto, že Pedro je jeden můj dobrý kamarád :-).
Jak jsem vstal od PC, takjsem šel kolem knihovny, a musel se tedy ještě k PC vrátit.
Mám rád knihy.První knihu o práci se dřevem mám z roku 1966-8 Práce se dřevem SPN,
takový oranžový lesklý obal a je téměř v každém antikvariátě. Je to dobré, takovu knížku pročíst a prolistovat, je opravdu povedená.
Potom nálsedovaly knihy o práci se dřevem od pana Patřičného, také povedené, potom v Gradě Řezbářství, Lidové řezbářství, ještě je to v nabídce Grady, povedená knížka je Řezbářství vydané 1984 SNTL autoři P.Udržal-S.David, také je v antikvariátech k vidění a dostání.
V těch knihách najdeš odpovědi na řadu otázek i na ty, které Tě ani nenapadají.
A kdybys nerad četl-všude jsou i obrázky :-).
Hlavně vzít kus dřeva a nůž a říznout.
Těším se na foto Tvé první práce
jiri
Pedro
Příspěvky: 4
Registrován: 09 zář 2015, 19:47

Re: Začátek

Příspěvek od Pedro »

Ahoj chlapy mám další dotaz kde scháníte dřevo ...
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek

Příspěvek od JanB »

No, pořád jsi ještě neřekl, co vlastně chceš dělat :-) Já třeba dělám nábytek a tak dřevo kupuju na pile. Ale pokud chceš dělat figurky do Betlému, tak ti ta informace bude k ničemu :-) a měl by ses někde mrknout po lípě. Třeba na inzerát nebo se mrknout, jestli v tvém okolí nebude někdo kácet.

Zkus nejdřív trochu upřesnit svoje představy - sochy, reliéfy, figurky. ...anebo zkusit nějaké více řezbářsky zaměřené fórum. Tam jsou podobné otázky zodpovězeny dávno.
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Začátek

Příspěvek od pinos »

Ahoj. Občas se najde zajímavá nabídka tady:
http://rezbari.ceskatvorba.cz/inzerce/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů