Lepidlo

Vše co se týká truhlářského řemesla.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Lepidlo

Příspěvek od mari_001 »

Pánové, jaké používáte lepidlo. Nyní jsem měl Titenbond III, ale něco jsme četl a ani nepozoruji nějaký velký rozdíl. Musím koupit větší kyblík, tak se ptám než něco objednám;) Jde mi o lepidlo D3...
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepidlo

Příspěvek od JanB »

Já už jsem těch disperzí vyzkoušel celou řadu a popravdě nedokážu moc posoudit rozdíly. Už jsem to tu zmiňoval, jedním z mých koníčků jsou i modely letadel a na ty se taky používá spousta lepidel. Tam jsem jako z jedno z kritérií vždycky sledoval, jak moc tvrdé a hlavně brousitelné je to po vytvrzení - hlavně proto, že balsa je strašně měkká a když napáskuješ nějaký oblý tvar a pak ho zkoušíš vybrousit, příliš gumové lepidlo je akorát k vzteku, protože odbrušuješ balsu a lepidlo zůstává.

Takže jsem používal Pattex, Ponal, Soudal, Perfect...nedokážu říct nějaký rozdíl, pokud jde o pevnost. Poslední dobou na nábytek i letadla používám Titebond Original, zdá se mi tvrdší a subjektivně se líp brousí. Není ale vodovzdorný, což mi obvykle nevadí, ani nábytek, ani letadla obvykle nekoupu. Na exteriér jsem používal polyuretan Soudal 66a (hlavně úly pro včely a různé plotky k malinám, kytkám na zahradu). A teď momentálně poprvé používám Titebond III, na bránu o které jsem tu už psal. Takže s tím mám zkušenost minimální, už jsem s ním sice něco slepil, ale ještě to nebylo "ověřeno provozem" :-)
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Lepidlo

Příspěvek od Tim »

ahoj mari,
používám Ponal D3 na spárovky a všechno měké dřevo,titenbond požívám všecny mimo polyuretanu .titenbond si vozím na montáže má dobré uzávěry a na tvrdý dřevo používám Racoll 25 je trochu do žluta ale nejraději používám Racoll expres je to super lepidlo s vynikající pevnosti a je super rychlé všechno musíš mít připraveno a potom to nemá chybu. Spárovky v pohodě hobluju po dvaceti minutách ,natírám jenom jednu stranu spoje.Vlepené zásmolky se nechají začištovat téměř okamžitě než jich deset zaklepeš tak první už hobluješ.

tim
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: Lepidlo

Příspěvek od radomil »

Ponal 3 bývá v půlkilových butýlkách se špičkou nebo v 5 kg kyblíku, ale nejvíc se mi líbí v 5 kg sáčku, připadá mi, že se nejlíp rozlívá do aplikačních nádobek ... i cena/kilo tak samozřejmě vychází nejlíp.
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Lepidlo

Příspěvek od werdio »

Na spárky Rakoll D3 express a na tvrdý 25 ( dobrej na dub, nečerná ve spoji )...na malý věci mám po ruce titebond II
Na extra věci používám polyuretan Icema
Souhlas s Timem ta expreska je parádní, stačí 20 minut a počáteční pracovní pevnost je tam.
Kluci co prodávaj ve velkym Rakoll (Vebel), tak nejprodávanější je D3 Express...dost jsem ho testoval na různý střihy a nemám důvod měnit, ale myslim že titebond se lépe brousí,nicméně spárku hned setřu a spodek beru na hrubo hoblikem, než dám do protahu/egalizace
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Lepidlo

Příspěvek od Danny »

Pánové díky za typy s lepidly. Já jsem teď s lepidly taky v rozpacích. S truhlařinou jsem měl přes 10 let pauzu ( díky operaci páteře) a zkušenost ostatních zde má pro mne hodnotu. Daleko před léty jsem používal různá lepidla výrobců – Ponal, Rakol,Emfibojs, Kleiberit,atd.. (už nevím jak se to píše), až jsem narazil na lepidla Forbo. Mám na mysli průmyslová lepidla , né ty malé plastové 0,75 litrové lahve, které se dali běžně koupit. Forbo vyrábí různé druhy lepidel a objednával jsem je podle technických listů dle lepeného materiálu, působení vlivů a míry namáhání lepeného spoje. Bylo to TO NEJ , co jsem do té doby používal. Cena byla násobně vyšší než ostatní lepida, ale co ty lepidla vydrží, to se nedá srovnat. Forbo jsem používal několik let a objednával jsem je od firmy, která mi lepidla ochotně odlévala z 200 litrových sudů. Bohužel dnes se ta firma zabývá pouze lepidly na podlahu a jiného dodavatele jsem v ČR nenašel. No - mám z těch jiných lepidel (nebudu jmenovat) divný pocit a jsem rád za vaše zkušenosti.
Danny
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Lepidlo

Příspěvek od Tim »

ještě krátce k lepidlům ,pár rad nebo spíš zkušenosti s lepidly pro ty co je už používají asi nic nového a pro začátečníky to snad nějaký smysl mít bude.

lepidlo nikdy neředit...
všechno co je od lepidla a následně čistím na plastech oloupáním po zaschnutí a štětce umývám pouze destilovanou vodou ,protože pokud někdy namočíte do velkého balení štětec nebo nějaké jiné náčiní od vody z kohoputku tak riskujete,že se vám lepidlo zkazí pokud vám doma neteče voda samej chlor./vyroste vám v kbelíku plíseň/
štětce omyju nahrubo a mám je neustále ve skleničce s destilkou před použitím jenom otřu a jsou pořád poruce.
lepidlo většinou přelejvám do příručních zásobníků ve kterých mívám v lepidle i namočený štětec,z velkého balení natírám přímo jenom když lepím spárovky.
na natírání lepidla mi nejvíce vyhovují štětce kde jsou štětiny zalité do plastu u kovových zalisování štětců docela brzo plech zrezne a upadne.
lepidlo natírám pouze na jednu stranu lepeného dílce ,pouze u čepů natírám oba díly protože snadno dojde ke shrnutí lepidla čepem do dlabu ./čep natírám ale jenom lehce na kraji ,lepidlo se dál shrne/
kontaktní lepidlo jako třeba chemopren natírám na větší plochy zubovou stěrkou na menší plochy třeba hrany štětečkem.Zubovou stěrku čistím po částečném zaschnutí odrolením a štětečky nečistím nechám zaschnout a před dalším použitím stačí na pět minut namočit do nitroředidla a je opět možné ho používat.
polyuretanové lepidlo roztírám zubovou stěrkou a po použití umyji nitroředidlem.

budu rád když se ozvete další jak lepíte.

tim
Přílohy
IMG_0493.JPG
IMG_0493.JPG (89.42 KiB) Zobrazeno 16618 x
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Lepidlo

Příspěvek od werdio »

mám to dost podobný, jen nelepim z kýblu, vždy si to přeleju do kilovky s "dávkovačem" a z ní nanesu potřebné množství na spárku a roztáhnu prasečákem.
V případě potřeby si máznu obě strany...hlavně při lepení čelního dřeva nebo když je více lepení,
a je riziko lehkého zavadnutí
Když lepim lamely cca 7cm a spárka je třeba 1500x800 (např.deska stolu), tak lepim na dvakrát, kor když mám v dílně moc teplo, tak než včas sesadim/stáhnu tak lepidlo už zavadá
(já tyhle spárky lepim na lamelky, pak se mi lépe slícuje v hraně a víceméně je už pravá strana srovnaná)
V tomhle režimu nejedu v hektarech tak si dám tu práci...
V případě týblu/lamelky/domina je máznu letmo a taky nanesu "kapku" lepidla na hranu otvoru ...

Lepidlem nešetřím ..jen v případě týblu/domina dávám lepidla akorát

Pokud ale nedejbože mořím, tak jsem s přebytkem hodně opatrný...hlavně ve vnitřních částech korpusu a pod. A přebytek hned nestírám, až po cca 30minutách co zavadne opatrně strhnu špachtlí apod.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Lepidlo

Příspěvek od mari_001 »

Tak jsem zjistil že tady ve vesnici v dřevoskladu prodávají lepidla od Ponalu :) tak to zkusím a uvidíme. Hned po stažení utíráte lepidlo a mokrým hadrem nebo jak? Když jsem to zkoušel stáhnout odřezkem tak jsem to spíš po materiálu víc rozpatlal.Tak to nechávám a po 20 min když to rozdělávám tak to má ještě super konzistenci na seškrábnutí... zbastlil jsem si takovou podivnou škrabku z nějakého nekvalitního želízka z hoblíku. Ale není to ono, a někdy chci stáhnou spárovku a jít dom a musím čekat protože když se to škrábe zatuhlé tak to jde i se dřevem:( jak to děláte?
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepidlo

Příspěvek od JanB »

Já přebytek lepidla hadrem nestírám, přijde mi taky, že se to spíš jen rozpatlá okolo. U menších, většinou rohových spojů počkám až je lepidlo "gumové" a odstraním dlátem. Spárovky po lepení obvykle ještě protahuju na finální tlouštku a tak to klidně nechám ve svěrkách do druhého dne, potom přeteklé lepidlo strhnu škrabkou (mám takovou trojhrannou, něco jako když na konec šroubováku upevníte trojúhelník z ocelového plechu) a strčím do protahu. Ale protah mám jen 41cm, takže když potřebuju něco širšího, lepím pak ještě jednou a na tom posledním spoji už pak použiju někdy i lamelky a přeteklé lepidlo se snažím odškrábnout po částečném vytvrzení - jak píše mari, úplně vytvrzené lepidlo s sebou umí vzít i dřevo. Ten poslední spoj pak musím dobrousit ručně (když to dřevo není moc "kudrnaté", tak někdy zkouším i hoblík, ale opatrně, abych si to nepoškubal :-) ).

Jo a když jsem lepil nějaké složitější rohy (klasický čep-dlab), kde se špatně brousí a věděl jsem, že budu mořit, tak jsem si okolí spojů olepil lepící páskou. Přeteklé lepidlo pak zůstalo na pásce a dřevo zůstalo čisté.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 11 hostů