Dílna na zelené louce

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od Tim »

ještě k topení,

ráno mi to nedalo a tak jsem pověsil v dílně tři teploměry a když jsem šel večer domů tak jsem pro vás udělal seriie fotek z měření

tim
Přílohy
teplota u stropu.JPG
teplota u stropu.JPG (49.67 KiB) Zobrazeno 14980 x
teplota ve výšce 2m.JPG
teplota ve výšce 2m.JPG (60.98 KiB) Zobrazeno 14980 x
teplota podlahy.JPG
teplota podlahy.JPG (79.1 KiB) Zobrazeno 14980 x
teplota dlažby v sociálu.JPG
teplota dlažby v sociálu.JPG (79.79 KiB) Zobrazeno 14980 x
teplota 30cm nad podlahou.JPG
teplota 30cm nad podlahou.JPG (70.8 KiB) Zobrazeno 14980 x
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od Tim »

pokračování teploty stěn a předmětů v dílně

tim
Přílohy
teplota  skla okna.JPG
teplota skla okna.JPG (67.21 KiB) Zobrazeno 14979 x
teplota severní stěna.JPG
teplota severní stěna.JPG (48.12 KiB) Zobrazeno 14979 x
teplota jižní stěna.JPG
teplota jižní stěna.JPG (47.52 KiB) Zobrazeno 14979 x
teplota  stolu u hoblovky.JPG
teplota stolu u hoblovky.JPG (74.87 KiB) Zobrazeno 14979 x
teplota stolu formátky.JPG
teplota stolu formátky.JPG (74.55 KiB) Zobrazeno 14979 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od Petr »

Moc pekne teploty, ja jsem mel v minulem tydnu v praci po cely den 11 - 13st. (prestavujeme dilnu a topeni jeste neni dodelane). Snad to stihnou nez bude opravdu kosa.
ピーター 大工
tompa
Příspěvky: 23
Registrován: 17 črc 2013, 14:22
Bydliště: Havířov

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od tompa »

Jen poznámku - měření s IR teploměrem není tak jednoduché. Každý materiál má svou emisivitu (epsilon) v rozsahu 0-1. Čím více se emisivita blíží nule, tím je měření obtížnější. Obecně se špatně (rozuměj vůbec) dají měřit lesklé plochy, formy apod. Řeší se to buďto nástřikem barvou nebo přelepením páskou s danou emisivitou.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od Tim »

Ahoj Tompa,
díky za postřeh vím o tomhle problému měření , teploměr jsem měl nastavený na hodnotu 0,95 ,je to i na disply je vidět což jsem nastavil jako průměrnou hodnotu vzhledem k tomu jaké plochy jsem měřil stůl formátka matný AL 0,8/stůl hoblovky matné železo 0,83 /stěny sádrokarton 0,95/ a sklo zaprášené takže minimální odraz.měřil jsem i pomocí klasického rtuťového teploměru přiklopeného vydlabaným polystyrénem síly 80mm a i příložným termočlánkem a hodnoty byly v podstatě shodné ,pro prezentaci jsem použil tento bezkontaktní teploměr pro jednoduchost a přehlednost.nejednalo se mi o to změřit absolutní hodnoty ale ukázat rovnoměrnost prohřátí prostoru a předmětů v něm.
Ještě jsem chtěl ukázat jak pěkně funguje vzorec tepelné pohody který říká,že součet teploty stěn a teploty vzduchu v prostoru by měl dát hodnotu 37°C /je to samozřejmě zjednodušené např o proudění vzduchu ,kdy máme pocit chladu/Proudění se hodně například projevuje v koutě kde v sousedních stranách máme okna která mají samozřejmě vždy nižší teplotu než stěny a tak se nám tam zdá,že je v místmosti chladnějí i když nám tam teploměr ukazuje stejnou teplotu vzduchu jako jinde v místnosti.

tim
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od stefanos689 »

Co se tyce vytapeni, premyslim nad nasledujici variatou: Fotovoltaicke panely + menic napeti na 24 v + topne teleso do radiatoru 24 v 1500 W. Do radiatoru topny olej. Na temperovani dilny by to nemuselo byt spatne a navic provozni naklady minimalni (zadne). Panely ted jdou sehnat pomerne levne, celkove porizovaci naklady kolem 30 t.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od werdio »

pěkná myšlenka, u mě tedy asi out, poněvadž při pultové střeše bych sbíral slunce jen do oběda,páč
bude skloněná na východ a samo je otázka na kolik by to bylo v důsledku soběstačný na cca 21stupňů
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

dovolil bych si malý komentář k té fotovoltaice - čistě laicky ovšem, za odborníka se nepovažuju.

Účinnost běžně dostupných krystalických panelů je dnes kolem tuším 14 procent, přičemž umí kloudně zpracovat víceméně jen přímý osvit. Difuzní světlo moc neumí. To umí amorfní FV panely, ale ty jsou se svojí účinností někde kolem 8 procent, možná už se dnes blíží k desíti. Tedy i při ideálním svitu, za který se v našich končinách považuje výkon 1000 W/m2, a samozřejmě ideálním natočení panelu, které se v průběhu dne musí měnit, jinak klesá účinnost, dostaneš z krystalického panelu 140 Wp/m2, resp. 80 Wp/m2 pro amorfní panel. Abys dostal 1500 W, potřebuješ plochu necelých 11 m2, resp. 19 m2. Měnič na 24 V je zbytečný, FV panely se dají vhodně zapojit abys obdržel napětí které potřebuješ, ovšem na 24 V mít 1500 W výkon, to znamená přenášet 62,5 A, což už bude pořádný bago, navíc SS napětí je náchylnější na úbytky vzhledem k délce vedení.

Tedy bych doporučil termické kolektory, jejichž tepelná účinnost je násobně vyšší (a cena násobně nižší) a případně jen jeden FV panel pro pohon oběhového čerpadla. Anebo udělat samotíž, ale to pak znamená mít panely pod úrovní dílny - čím více, tím lépe.

Anebo úplně nejlíp - postavit dílnu dobře izolovanou a teplo přijímat prosklenými plochami - to není opět nic jiného než termický kolektor :-) Což už je oblast pasivních/nulových domů.

Honza
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od stefanos689 »

No ja taky nejsem odbornik, takze diky za postreh. Fotovoltaicke panely chci i kvuli tomu, ze kdyz nebudu potrebovat temperovat, tak je muzu prepojit na neco jineho v dilne. Je mi jasne, ze ucinnost panelu nebude idealni (hlavne v zime), proto bych bral spise polykrystalicke panely. Strechu mam natoucenou v idealnim uhlu a idealnim smerem v oblasti, kde dopada nejvice slunecniho zareni v republice. Dilnu mam jako dobre zateplenou a podsklepenou drevostavbu (steny a strop 30+ izolace), takze by mi stacily v zime vlazne radiatory. Nepotrebuju tam 20 stupnu, ale treba jen 12-15. V takove teplote se mi i lepe pracuje.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od Hans »

Vzhledem k zamýšlenému účelu ta účinnost není ideální ani v létě - psal jsem o naprosto ideálních podmínkách, což mj. zahrnuje natáčení panelů za Sluncem v průběhu dne. Neexistuje nic jako ideální fixní orientace panelů, existuje jen přijatelný kompromis. Dále v zimě je převaha difuzního světla, které je pro polykrystalické panely nezajímavé.

Pokud jde o užití jako zdroj elektřiny pro strojky v dílně, nechci Ti brát iluze, ale to by musel být ten systém o dost robustnější. Pak by tam totiž musely být i akumulátory, které dodají okamžitý příkon aktuálně nedostupný v panelech, i z důvodu velkých startovacích proudů motorů. Ze stejného důvodu i silný střídač, který musí být robustnější než střídač pro běžnou domácnost. To je všechno drahá sranda. V podstatě se dá říct, že panely samotné jsou na tom ta nejmenší položka...

Pokud je většinovým využitím takového systému temperování dílny, opravdu bych asi volil spíše přímou cestu energie. FV panely přemění jen malou část světelného spektra, tu tepelnou část kterou spíš potřebuješ nevyužijí téměř vůbec a tu vzácnou elektřinu pak pošleš do topné spirály, která si toho ani nevšimne. Takže vybuduješ složitou technologii s nízkou účinností za strašný peníze a furt Ti bude zima. V zimě totiž můžeš počítat s úpadkem nominálního výkonu klidně na desetinu - a ze 150 W se neohřeješ. Raději ty prachy dej do lepších oken nebo tak něco :-)

Nejsem proti tomu zaujatý, sám o tom sním už strašný roky a ta představa se mi líbí, ale ty stejný roky už kolem toho shromažďuju všechny možný informace a tohle je moje dosavadní poznání.

Jinak ale souhlasím s teplotou dílny kolem 15 stupňů. Když jsem si ve staré (a zoufale malé) dílně topil na 19, začal jsem se za pět minut potit jak dveře od chlíva :-) To teď je to jinší - pracuju bez oken a vrat v souladu s přírodou :-D

Honza
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 100 hostů