Dílna na zelené louce

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od Petr »

Ahoj Time,
priznam se ze podlahove elektricke topeni me ani nenapadlo, ale zni to zajimave a hlavne jednoduse.
diky za tip. Petr
ピーター 大工
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od truvan »

Ahoj
Time,moc pěkný příspěvek !! pěkně mě nahlodávaš na podlahový topení ;) ale co s tím dřevěným odpadem? fungovala by i voda??? a v případě nedostatku pevného paliva ji ohřát elektrikou?nebo na jen na temperování? to už by byla ztráta velká?? myslím přenos elektrika-voda-beton-vzduch??když při eletrice to je elektrika- beton-vzduch.
Míru zdar
práci čest
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od Tim »

ahojky Truvan.

samozřejmě pdlahové topení s vodou je klasika,provedení s vodou mam ve stare dilně,člíli rozvody hadic s vodou v betonu.jako zdroj tepla kotel na spalování dřeva,
ted topím tak jednou za dva dny v dilně je stabilní teplota 19°C.všechno řídí automatika podle venkovní teploty tzv.ekvivalentní regulace je to opět na delší povídání

tim
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od werdio »

radomil: díky:-)
Tim: perfektní rozbor!!!
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od jiri »

Ad TIM:
Děkuji za poučný a nezaujatý článek.
Správně jsi ve mně odhalil starou strukturu:-).Vpravdě se touto problematikou už nezabývám.

Ad Petr: Ta energetická nenáročnost Tvého domu vypadá dobře. Já spotřebuji od 5,8 po 7,5 MW v NT a 0,2-0,4 MW VT, ale navíííc 6m3 dřeva!!!
Nevím, jaký je to ekvivalent v lektřině. Samozřejmě plyn nemám. Dnes bych stavěl jinak. To, co bylo před 15ti lety izolační luxux, je dnes standart.

Ad Werdio:
Rozhlédl jsem se dnes po domě. Přízemí 11x10m, otevřené schodiště do nyní nevytápěného podkroví, topení elektrika-voda /hodně blbá kombinace/ jsem dosud nezapnul, krbovky v krátké chvíli vytopí prostory na 24 a více.
Když si představím tu dílnu, je to obyvák s kuchynským koutem, malinkými Jotulkami bych vytopil za chvilku a do rána by bylo teplo, protože se nemá kam ztratit.
To říkám jen proto, že při takových prostorách a dřevostavbě na tom topení až tak nezáleží.Nízké náklady.Na vytopení svíčkou trvám.:-) Mne to neživí.
Akorát bych polemizoval s izolací 5cm polystyrenu na základové desce, ale nechci rozbouřit další diskuzi, jen aby ses někde poradil. Rozhodně doporučuji extrudovaný polystyren, nebo polyuretan/býval o dost dražší/, a dobře odizolovat základovou desku i po obvodu. Dokáže bez izolace promrznou až 1,5 m pod stavbu. Pokud ovšem ji neprohřeješ podlahovkou :-).
Při promýšlení skladby obvodové zdi chce promyslet rozvody elektriky, zbytečná připomínka je přívod elektriky k jednotlivým strojům v podlaze, nejlíp prostornými husími krky k možnosti doplnění nebo změny dimenzace vedení.
Kamarádi prominou,
musel jsem se vykecat,
strýc Pepin
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od Tim »

tak ještě jednou k vytápění dřevostavby ,říkáš, že krbovky v krátké chvíli vytopí daný prostor na 24°C a více ale zapoměl jsi dodat výkon krbovek a jak je ta chvíle dlouhá ,když budu předpokládat , se na trhu vyskytují krbovky různého výkonu a nejmenší najdeš tak kolem 6-8Kw a porovnáme jednu náplň dejme tomu že bude hořet 3 hodiny tak do vytápěného prostoru napumpuješ 6x3 =18Kwh tepelné energie a pokud aspoň trochu použiji selský rozum a porovnám to s výkonem plamínku jediné svíčky...ať hodnotí jiní.
dílna o prostoru 6 x 9 a výšce 3 m jak jsem už psal má ztrátu 2,2kw/jsou to výpočtové hodnoty mojí nové dílny/samozřejmě není problém vytopit jotulkami/i když zrovna tenhle typ kamen je jeden z nejhorších na trhu jak do kvality spalování a do účinnosti,až bude za pár roků zákon o spalinách pro rod.domky tak je budou muset lidé měnit ale to je jiná věc/ale co se stane v první řadě z požárního hlediska absolutně neprůchozí,pokud si je tam stejně dáš a budeš riskovat že jednou budeš na základech zametat popel tvoje rozhodnutí.Za další v kamnech zatopím naběhnou na nějaký výkon ,dejme tomu že vytopí dílnu a nepřiložím vyhoří palivo protože bude teplo a nebude potřeba topit ale jak už jsem psal prostora v dřevostavbě bez přísunu energie rychle vychladne protože nemá akumulaci. Příklad když zatopíš ráno a vyhřeješ na 25°C teplota při které se nedá moc dělat ani v tričku a víc nebudeš topit tak už odpoledne bude teplota minimálně o 4-5°c menší a druhý den ráno budeš mít v dílně zimu.
V prostoře s akumulací tepla když při mrazu -10°C otevřu vrata a budu hodinu skládat 2m3 řeziva a zavřu vrata neklesne mi teplota ani o jeden stupeň,prostě to nepoznám u dřevostavby bez akumulace budu muset prostor znova natápět,každé nové zatápění ztráta.
skladba podlahy jak jsem uvedl plně dostačující ,samozřejmě je spousta firem co dává daleko větší vrstvu izolace pod podlahovku ale nemá to vůbec opodstatnění.Dám opět příklad Při pobytu v kanadě a to 200km severně od Toronta kde je klidně i 1,5m sněhu a mráz -40°c jsem viděl dřevostavby na základových pásech pásy byly zevnitřní strany izolovány podlaha mezi pásy byla vyštěrkována,pásy byly vysoké tak 700mm na těch byla izolace proti vlhkosti a potom už byly položeny první pásnice dřevostavby na které se pokládaly podlahové rošty/fošny 40x250mm/na ně vrstva osb 15mm a na takhle vzniklou desku se stavěla klasická dřevostavby two by four ..A teď důvody proč to takhle stavěli
- stavba byla zvýšená a nebyl problém v zimě se sněhem sníh se udržoval v zimě do výšky základů a zároveň sloužil jako dodatečná izolace/izolační vlastnosti prašanu jsou velmi blízké polystyrenu/
- pod podlahou vznikl uložný prostor na spoustu sezoních věcí/lopaty.žebřík apod/přístupný malým vlezem
- pod podlahou byl prostor pro instalaci vody odpadů elektro velmi snadná montáž i případné opravy.
- jelikož byl prostor do stran izolován a nemohl promrzat tak podlaha byla pouze ta první podkladní osb deska a většinou na ní do kříže druhá vrstva osb 15mm a potom už se lepila dlažba .nebo lino,případně masivní podlaha už nedávají žádnou izolaci .
a za další slyšel někdo že by teplo klesalo dolů

existuje jednoduchý pokus dokázat jak proudí vzduch vezmu svíčku a nebo zapalovač a držím plamínek třeba u radiatoru u okna apod hodně zajímavé je dát plaminek mezi futra nahoře proudění z teplého pŕostoru do studeného a dole se ohne plamínek směrem ze studeného do teplého a asi v polovině výšky dveří bude plamínek hořet klidně kolmo vzhůru.
stejně nesmyslné je dávat tepelnou izolaci /nezaměňovat s izolací akustickou/mezi dvě vytápěná patra
jelikož teplo které prostoupí stopem do dalšího patra se zužitkuje a stačí pouze vyregulavat topnou soustavu v obou patrech.
ještě k použitému polystyrénu pod podlahovku se běžně dává stabilisovaný polystyrén který není to samé jako extrudovaný který patří k základům kde je zároveň namáhám vlhkostí.Polyuretan požívají některé systémy podlahovky které mají tyto desky přímo připraveny jako stavebnice a maji nopy s danou roztečí a do nich se vkládají hadice.
Promrzání do hloubky 1,5m tak to je taky trošku přitažené, běžně se dělají základy do hloubky 80cm,voda kanalizace se také do větší hloubky nepokládá.Pokud vás to zajímá tak ani v kanadě se nedává hlouběji tam je to řešeno vytápěným kabelem který je omotán okolo potrubí a při větších mrazech se samo zapíná vytápění .
/jednotlivým strojům v podlaze, nejlíp prostornými husími krky k možnosti doplnění nebo změny dimenzace vedení jaký by měl být důvod ke změně dimenze kabelu ke stroji pokud položím kabel 4x2,5Cu případně 5x2,5Cu tak v kutilské dilně těžko budu hledat stroj který by potřeboval silnější kabel a slabší tam stejně nemůžu dát protože by neprošel revizí.
závěrem bych chtěl podotknout,že jak jistě ví většina členů tohoto fora se živím truhlařinou.


tim
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od truvan »

Na 1 hodinu ráno docela dobrý,
a to sem ještě o půlnoci když sem odcházel z dílny koukal jestli tu něco nepřibylo ;)
ted nemám moc čas si to ještě nejmín dvakrát přečíst abych to trošku pobral,ale k tomu teplu bych něco měl .
je jasný že teplý vzduch stoupá nahoru,ale máme tady ještě šíření tepla konvencí.mám takovej pocit že studenější plocha požírá teplo i když je dole a zdroj tepla nahoře nemám, ale představu o číslech a rychlosti toho požírání konvencí a stoupání ohřátého vzduchu nahoru,
To zatím jen takový výkřik ted opravdi nemám čas,ale zajimává otázka je to pro mne
musím dorazit Ty dveře.

ocenuju Tvoje příspěvky velmi vysoko!!zatím ahoj
Míru zdar
práci čest
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od jiri »

Omlouvám se všem čtenářům za svoje názory
a Timovi, že jsem ho připravil o spánek.
Mrzí mě to, moc si ho vážím.
jiri
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od Tim »

Ahojky ,Nevím proč by jsi se měl omlouvat za svoje názory tohle forum je o tom aby tady každý svobodně svůj názor řekl.Ty jsi řekl,svoje já jsem ti oponoval a o tom to je.Je akorát škoda ,že se vás opět nezapojilo víc.

tim
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Dílna na zelené louce

Příspěvek od Tim »

dovoluji si ještě vložit pár foteček k tomu co jsem psal
tim
Přílohy
stavba malý rd.jpg
stavba malý rd.jpg (70.63 KiB) Zobrazeno 16589 x
stavba malý rd-003.jpg
stavba malý rd-003.jpg (67.55 KiB) Zobrazeno 16589 x
stavba malý rd-006.jpg
stavba malý rd-006.jpg (63.51 KiB) Zobrazeno 16589 x
stavba malý rd-007.jpg
stavba malý rd-007.jpg (70.42 KiB) Zobrazeno 16589 x
stavba malý rd-004.jpg
stavba malý rd-004.jpg (63.16 KiB) Zobrazeno 16589 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 88 hostů