Kování na skládací vrata

Vše co se týká truhlářského řemesla.
pepasek79
Příspěvky: 46
Registrován: 27 zář 2014, 07:14
Bydliště: Turnov

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od pepasek79 »

Tak ten dlab by byl určitě taky dobrý,nebo je dobrý.Nemusí se dělat ani dvojitý,stačí jednoduchý a s osazenim

Ten svlak,který tam máš ve spodní části,asi svůj účel moc plnit nebude.Klasika používaná i třeba na starých vratech a vrátkách je ze spodního rohu do horního.Mám to nakreslený v kreslení,ale nejde mi to sem vložit

Co se fréz týče:když dáš dvě 8 mm na sebe,tak musíš mít mezi kroužky,abys to doladil na tu 16mm,jelikož ty frézy mají osazení.

Ono těmi frézami toho moc stejně neprosekneš,leda bys měl pořádný kanon. Já mám největší frézu o průměru 300 mm a na to už musí být i dobrá spodní fréza a správně zvolené otáčky. Ale stejně s tímto kružcem proseknu max.11 cm
Pokud nebudeš sekat takhle velké kusy a budeš dělat menší,určitě bych se poohlédl po stavitelné fréze.Já mám takovou jednu od Dimaru a to je pomocník.Nastavení 8-16mm,jen z hloubkou proseknutí to je bída,to je něco kolem 5 cm
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Hans »

Ahoj Petře,

ten zdvojený horní pant je prima nápad, použiju to :-) Jinak vidím, že jsi zvýraznil spojované díly sražením jejich hran namísto sesazení do roviny - je to designový záměr nebo je to zkrátka na venkovní vrata lepší? Tj. zda je tam riziko, že mi v tomhle místě lak rozpraská? Totiž mně se to víc líbí když je to natěsno, mám rád když spoj sedí na vlas a je to dobře vidět. Ale pokud by to nebylo u vrat reálný, tak bych to dělal jak to máš Ty.

Ještě přemýšlím o futrech - říkal jsem si, že bych to dělal tak, že bych je udělal takový trochu trámkový, ten trámek by byl na tloušťku zdi a k němu bych pak už jen ze strany třeba na lamelky chytil obložky. No a jinak ty trámky by byly prošroubovaný do tý zdi. Nebo myslíš že je to zbytečně komplikovaný a že stačí tenká obložka a chytit jen na montážní pěnu? Mám obavu z váhy křídla a taky z uchycení těch pantů, aby ve futrech měly v čem pořádně držet.

Díky

Honza
pepasek79
Příspěvky: 46
Registrován: 27 zář 2014, 07:14
Bydliště: Turnov

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od pepasek79 »

no Peťo,dveře máš pěkný.Tak taky něco málo přidám ;)
Přílohy
DSC05752.JPG
DSC05752.JPG (175.95 KiB) Zobrazeno 14469 x
pepasek79
Příspěvky: 46
Registrován: 27 zář 2014, 07:14
Bydliště: Turnov

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od pepasek79 »

jo,jo použití zdvojeného pantu na horu na těžké dveře to určitě jo.Já taky používám tria,jen vrtací šablonu si musím půjčovat,tu ještě nemám :(
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Petr »

Ahojte,
no ja bych urcite zvolil masivni ram kolem vrat a poradne kotvit nejlepe dlouhyma trubosroubama. Nejprve osadit do presne pozice ram, vyvazit a poradne zaklinkovat. Potom dlouhym vrtakem predvrtat pres ram do zdi otvory pro turbosrouby a prisroubovat ram. Nasledne mezeru mezi stenou a ramem (cca 1cm) vypenovat montazni penou. Ram - osteni na vrata jsem delal tusim 16x 9-10cm zalezi na situaci a velikosti vrat. U privrtavani turbosroubu je dobre mit zaklinkovani tesne vedle pruchozi diry z obou stran tak, aby se pri dotahnuti turbosroubu ram ani nepohnul. Pokud jde o ty zvyraznene konstrukcni spoje, tak to je z nekolika duvodu. Jednak je to alespon podle meho nazoru estetictejsi a hlavne pokud by drevo zmenou teploty zapracovalo, tak diky profrezovani V drazky nebude nic videt, protoze se nepresnost ztrati. Taky to urcite pomaha v zabraneni utrzeni laku v napojeni jednotlivych dilu vrat (kolmevlakna na podelne) Ja jsem taky vrata slepil a plosne vybrousil do roviny tak, ze spoje byly perfektni, ale nasledne jsem stopkovou frezou ty spoje zvyraznil z uvedenych duvodu. Pokud jde o to uhlopricne zavetrovani v plose kridla, tak na to bych se vykaslal, ale rucite bych pouzil vetsi sirku spodniho dilu kridla, podivej se na fotku jak stojim u tech vrat v pradchozim prispevku jak mam ten spodek siroky, je to z duvodu zabraneni okopani vyplne a hlavne dodani stability kridla. Taky je dobre v pripade vkladani vyplni tyto dokoncit zvlast pred montazi do vrat stejne jako zasklivaci listy, protoze jak drevo pracuje, tak by pri zeschnuti byly videt nenatrene okraje vyplne, ale to je asi jasne a zbytecne zduraznovat. :mrgreen:
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

tak jsem o těch vratech zase chvíli přemýšlel a nejsem si jistej těma spojema. Jde mi o pracování dřeva. Pokud budu mít spodek rámu širokej třeba těch 15-20 cm, tak bych asi neměl dělat lepenej čep na celou šířku, ale jen třeba na půlku, jinak by mi to mohlo při vysychání prasknout, ne? Jenže zas těch 8 cm mi přijde málo.

Tak jsem si říkal, že bych přeci jen nic z boku neklínkoval a dal čep v plné šířce, ale lepil jen jeho horní půlku a použil ty kolíčky jak radil Pepa. S tim, že pro spodní kolíček bych udělal ovál ve směru sesychání dřeva. Obdobně bych to udělal na dalších spojích, akorát na tom spodnim je to nejdůležitější. Co myslíte?

Petře, jak jsi to spojoval Ty? Kolíčky na fotkách nevidim. Taky jsem to jednou viděl dělat jako přerušenej čep, takže vlastně dva čepy vedle sebe, ale nerozumím takovéto mechanice dřeva - to přeci nic neřeší, pokud je to komplet lepený, ne?

A ještě jednu možná pitomou otázku, ale nechcu být na pile za hňupa - má smysl dřevo na ten rám zkoušet shánět v celym profilu třeba těch 16x10? Představoval bych si to řezaný jakoby ze čtvrtky kmene anebo radiálně, ale řekl bych, že tak silný smrky se běžně netěží. Samozřejmě to můžu sklížit z fošen (levý strany k sobě), asi by to bylo i stabilnější, ale raději se ptám.

Sorry že se furt vyptávám na kdeco, ale ještě jsem takový monstrum nedělal a tak na to nemám odhad. A je to přeci jen hromada dřeva a nechcu to zkazit.

Díky

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od JanB »

To vůbec nejsou hloupé otázky a diskuse jsou od toho, aby se člověk zeptal :-)

U těch dvojitých čepů můžou být dva důvody, proč je udělat. Za prvé, u menších čepů se výrazně zvětší lepená plocha, protože lepidlo můžeš nanést ze všech čtyř stran - to ale samozřejmě neplatí u širokých čepů, kde se dají očekávat rozměrové změny a musíš nechat v dlabu vůli.

U těchto hodně širokých čepů je zase dobré je uprostřed rozdělit proto, aby se tolik neoslaboval díl s dlabem. Podívej se například na obrázky tady: http://dilna-jb.blogspot.cz/2014/07/pra ... olaka.html Kdybych měl dlab přes celou šířku toho okrajového dílu, bylo by mnohem snazší zatlačit shora a rozštípnout ty tenké strany po celé délce. Ale při tomto řešení mi uprostřed zůstal malý můstek a ten tomu výrazně přidá na pevnosti.

Pokud jde o kolíky, ty nemusíš udělat úplně skrz, skončíš s vrtáním o 2mm před koncem. Já je taky mám jen z jedné strany, z té spodní a horní, pohledová strana je čistá.

V tvém případě - na 20cm nebudou sezonní změny větší než pár milimetrů. Dvojitý čep je asi zbytečný a myslím že bude stačit postup, který jsi popsal - tedy přilepit nahoře a díru pro dolní kolík udělat oválnou.

A poslední tvůj dotaz - já osobně bych to rozhodně sklížil z menších průřezů
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
jenom takova blba otazka. Doufam,ze neplanujes pouzit cerstve rezivo z pily na vyrobu vrat? Podle toho co pises to tak vypada. Protoze pokud pouzijes treba na to vratove futro mokre drevo, tak se priprav, ze za par tydnu ty vrat muzes vyhodit. Na stavebne truhlarske vyroby musi mit drevo max cca 16% aby si udrzelo stabilitu a nemenilo vyrazne rozmery. Takze jedine fosny ze susarny a pekne si vsechno polepit. Futro idealne ze 2-3 ks hranolu slepit do klasickeho"euro"hranolu (duo popr. trio) a potom bude zarucena stabilita a dlouhodoba zivostnost vrat. Ja jsem konstrukcni spoje na techto vratech resil prubeznym cepem s nosem kdy jsem vydlabal dlaby tusim vrtakem 16-20mm dlaby a do nich pripasoval cepy s prorezanyma drazkama. Cepy jsou o 2mm delsi nez stojky s dlaby a do narezanych drazek jsem po stazeni stuzidlama vtloukal a vlepoval klinky pro zajisteni. U spodniho vodorovneho dilu sirky cca 20cm bych resil jenom jednim cepem ktery bych z obou stran osadil a udelal ho cca siroky 15cm. Vsechno bych lepil PUR lepidlem pro odolnost proti vode a vypeneni vsech nepresnosti. Pokud pouzijes suche rezivo, tak neni v budoucnu problem s rozmerovyma zmenama a neni nutne delat zdvojene cepy. Ty jsem delal v pripade, ze jsem mel horni dil siroky cca 50cm a po slepeni vrat jsem nasledne vyrezaval oblouky viz. foto. Zadne ovalne diry ani koliky z boku bych neresil. Vsechno pekne slepit purem at to drzi aspon 50 let.
Kdysi jsem nekomu kreslil jak delam konstrukci dveri s prubeznym cepem s nosem tak to sem hodim:
https://plus.google.com/u/0/photos/1117 ... 5133015217
A tady jsou ty vrata s dvojitym cepem v horni casti kvuli sirce dilu s obloukem. Delal jsem je pred 8-mi. lety a jezdim kolem denne a furt vypadaji jako nove.
Obrázek
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Hans »

Ahoj Petře,

šmarja, musim působit asi jako hodně velkej tragéd :-) Plánuju samozřejmě vzduchosuchý, který koupim tady za rohem z truhlárny. Mají veliký zásoby, proložený pod střechou a několik let schnoucích. To by mělo místo sušárny stačit, ne?

Takže myslíš, že když udělám dole čepy o šířce těch 15 cm, tak že se mi to ani vlivem výkyvů počasí nebo ročních období neroztrhá, resp. podélně nepraskne? Na to právě nemam ten odhad. Jinak naříznutý čepy s klínkama jsem na menší nábytky už dělal, to jsem mínil těma kolíčkama z boku. Měl jsem napsat klínky, pardon :-)

Ještě otázečka - jaký smysl má to, že jsi měl čepy o 2 mm delší než ty stojky? Stejně jsi je pak zahobloval, ne?

JanB: Tobě též děkuju za rady a vysvětlení. Ani jsem nevěděl, že máš blog. Ta řezaná skříňka pod televizi je fakt kousek :-)

Díky

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kování na skládací vrata

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
z jakeho druhu dreva to vlastne bude? Pokud je nekolik let venku, tak by to snad mohlo byt ok.
Ta informace o 2 mm je celkem zbytecna, rozepsal jsem se v minulem prispevku o necem a pak to nedokoncil. Proste je delam delsi, abych pokud mi treba praskl klinek pri zatloukani a ja jsem prastil po cepu ho potom mohl lehce dohoblovat a dobrousit do roviny z hranou kridla.
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 91 hostů