Jak sámujete???

Vše co se týká truhlářského řemesla.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Jak sámujete???

Příspěvek od werdio »

Já nejdriv nakratim na optimální prorez , pak po stranách podle linky omitnu na cirkuli a pak stosnu...co vy?
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak sámujete???

Příspěvek od JanB »

Já si tu velkou čtyřmetrovou "potvoru", co přivezu z pily, položím na stůl a rozkreslím si jednotlivé díly, s ohledem na různé praskliny, vady, směr let atd. Samozřejmě s rozumným přídavkem.
Pak to celé nahrubo rozřežu maflíkem, u menších kusů někdy i na pásovce. Dlouhým podélným řezům na cirkulárce bez podélného pravítka se snažím vyhýbat.
Jakmile mám aspoň trochu použitelnou hranu, která jde opřít o pravítko, přejdu na cirkulárku.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Jak sámujete???

Příspěvek od werdio »

Ja to taky do teď cely predrezaval maflem... Dnes jsem to dal na cirkuli a je pravda ze jak to neni srovnany tak to občas kopne.. Bezpečný to neni.. Kor kdyz jsem dnes takhle samoval lehce zkrouceny dub a buk (32) ... Olše šla dobre... Mafl je o dost bezpečnější, to jo...blby je ze kdyz je prkno užší tak se mi tam přes ztuzidla nevejde mafl ( mám vždy prkno pri omitani z druhé strany chyceny) a pak to nedám na jeden zatah.
5 prken (4m) jsem zakracoval a samoval 4 hodiny... :mrgreen:
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Jak sámujete???

Příspěvek od Hans »

Já jsem ještě donedávna sámoval ponorkou na liště a když už to bylo moc úzký, tak jsem lištu nalevo od řezu podložil už uřezaným materiálem, aby se nehoupala. Svěrky nepoužívám, guma na liště to udrží. Případně to vypodložim, pokud se mi zdá fošna příliš křivá a řez by byl do vrtule. Jednou mě totiž zatraceně pořádně kopnula i ta ponorka a to je slušná pecka na zápěstí. I na vodicí liště je od toho pěkná značka. Sámovat na cirkuli od oka dub nebo buk považuju za vyšší level, já na to nikdy odvahu nenašel.

Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Jak sámujete???

Příspěvek od werdio »

Jj... Mafl dokáže někdy nakopat...kdyz si ty prkna venku krátim maflem tak to raději nedorezavam do konce ( doriznu 2-3 cm ručně) bo jak to ma lehce vrtuli tak se to na konci pekne kousne... Jinak tu listu taky musím koupit ...
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak sámujete???

Příspěvek od JanB »

Ale vždyť přece není nutné tím maflem nadělit všechno. Většinou stačí jeden podélný řez, kterým si vytvořím hranu dostatečně rovnou na to, abych to už dokončil na cirkulárce.
Často má prkno uprostřed praskliny, tak vedu řez právě středem. Podle nějaké latě nakreslím čáru a pak to říznu maflem, jen tak volně, bez vodítka. Řez sice není dokonalý, ale je dost rovný na to, abych s tím přešel na cirkulárku. Nastavím si pravítko se štědrým přídavkem a odříznu ten nerovný okraj s kůrou. Tím získám ještě rovnější hranu než je ta po maflíku. Posunu pravítko o cca 3mm, otočím prkno a seříznu ten maflíkový řez. A mám prkno s velmi slušně rovnými okraji a pořád ještě s malým přídavkem oproti konečnému rozměru.
Následuje srovnávačka a protah. Nakonec na srovnávačce přejedu tu lepší hranu a na pile doříznu na finální šířku. A na to používám postup, který jeden z jůtubových mistrů nazval "dvakrát měř, třikrát řež" :-) Pro ty, co to neviděli, to spočívá v tom, že se pravítko nastaví na o kousek větší rozměr, než je požadovaný, řízne, změří, posune pravítko o pár desetin, řízne, změří, posune pravítko....až do dosažení požadovaného rozměru.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Jak sámujete???

Příspěvek od Hans »

No jo, to všechno záleží na více faktorech. Ještě donedávna jsem neměl pilu, na kterou bych mohl naložit třeba jen půlku čtyřmetrové fošny a věřit, že se pila neohne. A taky jsem donedávna neměl ani dilnu, ve které bych něco dlouhýho mohl tahat přes kotouč a nenarazil do nějaké zdi :-)

Jinak jsem ještě viděl (taky na jůtubu - hezkej přepis :-)) sámovat pomocí desky, která měla uložení do drážky stolu pily a až na té desce byla ta fošna... To mi přijde jako asi nejelegantnější řešení hned po pilách s celym posuvnym stolem.

Honza
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Jak sámujete???

Příspěvek od mari_001 »

Ahoj, tak se přidám taky, mafla už skoro nepoužívám protože prořízne jen 50, a fošna má většinou víc a pak se mi to vyštíplo. Krátím el. řetězovou pilou. Pak mám udělanou už zmíněnou desku do drážky a funguje to dobře na kusy max 1m dlouhý. Když z mám víc kusu stejný šířky tak si k pravítku dám rovnou fošnu a dopředu musí bejt od kotouče víc než nejdelší kus co budu řeza, od kotouče si ji nastavím na rozměr co pak budu řezat a stáhnu ji k pile svěrkama. Pak jsme si vyrobil hranolek stejné tloušťky jako ta přitažená fošna a na hranolek jsem přišrouboval sololit s přesahem do boku a dopředu. Zepředu pod přečuhující sololit jsem do hranolku jsem dal dva řebíky a uskřípl aby byly špičaty. Když vezmu hranolek do ruky a položím přesah sololitu na fošnu( tu přitaženou) a dorazím hranolek k fošně, tužkou si na sololit označím kde je kotouč. Pak vezmu fošnu co budu řezat. U kotouče si ji našteluju a na konci si přiložim hranolek čárkou tam kde chci řezat a pak ten hranolek položím na tu přitaženou fošnu na pile a odříznu oblinu a pak uříznu rozměr a beru další atd... pochopily jste to? :D
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
pepasek79
Příspěvky: 46
Registrován: 27 zář 2014, 07:14
Bydliště: Turnov

Re: Jak sámujete???

Příspěvek od pepasek79 »

Ahoj všichni,já jsem ze začátku sámoval na stolní pile,zakrátil jsem si materiál na potřebnou délku,pak podle rovné latě udělal čáru a šup na pilu a oříznout a hned po oříznutí jsem pokračoval v řezání do pravítka.Jen jak už tu bylo zmíněno když jsem řezal třeba buk nebo dub 52 mm,tak jsem to osámoval za pomoci mafla.Nyní mám pilu s formátovacím vozíkem a patkou pro sámování,takže vše dělám už na pile a odpadlo mi kreslení čar a z 90% i následné štosování,jelikož pro lepení spárovek opravdu jen oříznu ze tří stran,aby to mělo pravý úhel a poté už klížím a pak jen to šoupnu do protahu a spárovka je na světě
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Jak sámujete???

Příspěvek od werdio »

Je to o vybaveni...to setri cas, tim padem penize a hlavne je to elegantni tim " povozem" u pily:-)... jako nektery praxe si vezmu do budoucna k srdci :-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 86 hostů