Svěrky na spárovky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od miru01 »

Ty svěrky z unimaxu co má Petr na fotkách mám taky, použitelné jsou, ale už bych si je víckrát nekoupil, je to šunt. Při utahování se prohýbají, pruží a co je nejhorší ten prohnutý tvar jim po pár použitích zůstane, prostě to ocel moc nevidělo. Nejvíce věřím těm modrým českým.
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od milanzaba »

dekuju za informaci o tech z unimaxu, to me trosku prekvapilo, ale tak co uz.

pipe clamps se nedaji koupit cele za nekrestanske penize, ale z tech stahovaku, co daval werdoi v odkazu vys se daji uz slozit snadno.

me asi nezbude nez postavit ty z jeklu nejake kratsi, protoze je pravda, ze tahat pokazde 1 metr delky kvuli 50cm sparovky je pruda, misto to taky zabira.

lepit na vickrat zacnu az poridim frezu, kvuli drazce na spojeni tech vic lepenych kusu.

a to nanaseni lepidla valeckem nebo sirokym stetcem vysvetlilo jak vlastne s express lepidlem pracovat u takovych veci jako velka sparovka. za to taky dekuju.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od werdio »

když budeš dělat stůl řekněme 80, tak jinak nelze, než mít 1+m..chce to alespon 3 x 1m a alespoň 10x menší, když řešíš místo/manipulaci

Přímo z flašky a pak rozetřít je práce na dvakrát resp.čas...štětcem jedeš rovnou na dobro a pak dáš desku 160x80 řekněme 10cm lamely v jedný šichtě a ani se nezapotíš

Z jeklu, pokud sváříš sám a necháš si vytočit kloboučky na závitovku (trapéz a nebo min. 12mm normál) se s cenou vejdeš do 400 za použitelný knecht
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od miru01 »

Pipe clamp svěrky jsem si kdysi koupil také z unimaxu sadu na 2 kusy, jeden kus jsem reklamoval, byl naprasklý odlitek kličky; k tomu mi táta nechal u vodáka udělat 2 trubky a používám je, jejich nevýhodou je, že mají poměrně malou výšku sevření, asi 5 cm. Zase výhody když máš závit na obou stranách, můžeš je nastavovat za sebou na délku, ale pak to více pruží a prohybá se to. Dělají se i ale na tuším na trubku 3/4, to je jiná, ale cena je taky jinde.
Koukej na inzerci, občas někdo ruší živnost a pak prodává ty klasické i velkých délek s nějakou slevou.
Jinak platí, že svěrek není nikdy dost ;)
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od mari_001 »

Jestli řešíš prostor, a furt to budeš přenášet a někde skládat tak bych šel do klasickej figovaček. Můžeš si udělat prkna s dírama v jakejch chceš délkách. Na bazaru se objevujou dost často :) a kdyby jsi toho lepil více tak můžeš štosovat na sebe.

Jinak nepotřebuješ frézu. stačej dva koliky nějakou obič šablonoiu nebo dvě lamely lamelovačkou (mám z bau bau a na tohle stačí), u drážky je problém že je z čela vidět.

Já jsem dostal k vánocům sadu svěrek od Bessey (vybral jsem si ji a složila se mi celá rodina), pak mám v dilně klasický modrý a teď jsem zkoušel koupit levný z unimaxu... a utvdil jsem se že už si jiné než bessey nekoupím, jsou drahé jako čert ale také se s nima jinak pracuje a je na ně spolehnutí,

Někde tady ve vláknu je fotka tech svěrek co mám já (obdoba z unimaxu) ty z unimaxu jsou dost plechařina, už ty moje z jaklu 50/30 se prohejbaj, mě vyhovujou ale zaberou hrozně místá při lepení, proto stavím rámovej lis, zabere stále místo s tím že ho dám na kolečka, ale při lepení je spárovka nastojato, takže můžu i v malé dilně pracovat a následně není potřeba tolik svěrek, s různýma přípravkama v tom jde pak lepit skoro vše a ještě si v lisu můžeme zajistit pravý úhel:)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od JanB »

Pipe svěrky z uni-maxu jsem taky na zkoušku koupil, jednou když jsem náhodou kápl na slevu :-)
Na spárovky i na korpusy mi hloubka připadá dostatečná a zdá se, že fungujou dobře. Akorát jsem je dal na dost krátké trubky, co jsem našel doma (asi 1,4m) a chtěl bych je vyměnit....ovšem nejdřív musím najít instalatéra se závitnicí, na soustruhu to nezvládnu.
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od milanzaba »

mari_001 píše:Jestli řešíš prostor, a furt to budeš přenášet a někde skládat tak bych šel do klasickej figovaček. Můžeš si udělat prkna s dírama v jakejch chceš délkách. Na bazaru se objevujou dost často :) a kdyby jsi toho lepil více tak můžeš štosovat na sebe.
tim je myslene tohle?
http://sveraky.eu/york-figovacky/80-fg-509-set.html

nasel jsem pak jeste nake figovacky od unimaxu a to se mi nejak nezda
http://www.uni-max.cz/svorec-na-sparovk ... rotikus/d/ i kdyz to je resenim stejne. jakoze si musim udelat svoje hranoly z neceho tvrdeho a do nich si budu vkladat ty dva protikusy? chapu to spravne? zaroven tim vyresim misto, protoze mi ho zaberou jen ty hranoly a jsou podstatne lehci nez kolejnice?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

jo, tohle jsou ty figovačky. Je to věc zvyku, já osobně jsem do nich nešel (někde je snad i mám, ale...), protože rozměr té kostky zabraňuje lepení tenších desek, resp. je nepomůže vyrovnat, musí se tloušťka desky něčím dorovnat, příp. tu desku rovnat zvlášť. Tedy pokud mi dlouhodobě něco neuniká... Jinak teda nemusí to být hranolek, většinou jsem to viděl spíše jako cca 10 cm široké prkno s dvěma řadami děr vedle sebe a posunutými nazájem o polovinu rastru. Deska se pak udělá min. o tloušťce odpovídající délce těch kolíků co koukají z té kostky, což má tu výhodu, že se to pak dá štosovat na sebe - ale v domácí dílně mi to štosování nepřipadá důležité. Ještě podotknu, že pokud se tedy lamely dorovnají do výšky kostky, tak dotažením se ty hranolky vypnou a tím rovnají spárovku.

Mně osobně se teď nově osvědčují pipe clamps. miru01 už je tu zmiňoval, s těmi většími délkami jsem to vyřešil tak, že jsem použil nerez trubky (uznávám, trochu drahej špás, ale aspoň mně to nebude reznout). To už samozřejmě není na očko, ale zásadně na soustruh. Můžu však potvrdit, že ani 2,5 metru dlouhé svěrky se mi příliš neprohýbaly, nedávno jsem s tim lisoval délkový napojení ořechu (vyfrézovanej takovej ten hřebínek) a žádnej problém, svěrky na střídačku z jedné i druhé strany. Na kratší délky to bez problému udrží normální vodovodní trubky, kterých se na šroťáku někdy válí celá otep. Aj se závitama.

Takhle jsem teď lepil jednu trochu větší spárovku. Za mě - co se týče pipe clamps, tak vřele doporučuju. Tohleto jsou ty unimaxový svěrky. Soudě podle fotek ostatních výrobců, jsou tyhlety čínský asi nejhůř řešený, ale pořád slouží velmi dobře. Aspoň zatím.
WP_20160410_006_small.jpg
WP_20160410_006_small.jpg (166.16 KiB) Zobrazeno 11955 x
Honza
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od milanzaba »

podle vseho budu zatim "odsouzenej" pracovat se 30mm smrkem, ktery potom budu tloustkovat na 20mm. to by se v tech figovackach dalo delat bez problemu, ne?

na pipe clamps jsem taky uz delsi dobu koukal s tim, ze bych pouzil kratke normalni trubky na vodu, to stoji par korun ve ferone nebo ty sberne dvory.

asi si hodim (jeste zatim porad) korunou :D cenove to vychazi tak nejak stejne.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od Hans »

Figovačky nový nekupuj, toho se fakt běžně dá koupit kýbl za přijatelný peníze. Potom jsou jednoznačně levnější.

Ještě jsem zapomněl napsat, že pipe clamps se daj použít v některých případech i jako normální svěrky, třeba na stahování rámů nebo korpusů. Kdežto figovačky jsou víceméně jen na tu spárovku.

Honza
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 hostů