Svěrky na spárovky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od werdio »

no když myslíš, tak to potom ano ... nabídl jsem jedno z x řešení když řešíš smyk v lepidle a nemáš po ruce jiné rychlé a hlavně fungující řešení a lepení spárovky na tupo pomocí lamel je běžná truhlářská praxe ...
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od Tim »

ještě jednou se musím ozvat na lepení spárovek.Lepím spárovky od 12 mm po 50 mm tlouštky šíře až 1m na schody, stoly, skříňky,lepím sloupky na zábradlí profily na dveře ale nikdy jsem nemusel použít lamelky,kolíky natož hřebík.je to vždy spousta práce navíc nakonec i peněz pokud se použijí přířezy kvalitně připravené mají rovnoběžné hrany a kvalitní svěrka a samozřejmě i lepidlo tak není nejmenší problém.a pokud píšeš ,že to je běžná truhlářská praxe tak s tím nemohu souhlasit protože truhlář co by to takhle dělal tak si nemůže vydělat ani na slanou vodu
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od truvan »

souhlas s Timem,i když je pravda že lamelky kolíky nebo frézované zámky se používají a patří do řemesla,tak i já To dělám jako Tim(natupo)dnešní lepidla to zkrátka ustojí jsou pevnější než dřevo,a všechno ostatní je opravdu kontraproduktivní a v případě frézovaných zámků i okrádá o dřevo
Míru zdar
práci čest
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od werdio »

V případě že lameluju spárku tak si bezproblémově slícuju spodní či horní plochu dle potřeb (pak stačí jedním protahem egalizovat do roviny)...v případě že bych dělal spárku cca z 4 až 6 cm širokýma klackama tak samo nelameluju, bo bych se ulameloval, ale v případě klížení cca 15cm širokýma prknama to dělá cca 6 prken do šířky běžný spárky a to při délcě 150cm je cca 15 lamel + 30x kapsa..nic co by stálo za zmínku v nákladu/čase (teda pokud neděláš násobky spárek denně).
Každý ať dělá podle osobních potřeb, možností a jak mu to vyhovuje...
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, já používám na spárovky poky, jsem si udělal pár sad z ohoblovaných střešních latí, nejdelší co se zatím lepil je asi 70 cm a šíře jde až do 50 mm. Lepím natupo na lepidlo, když to zkouším ulomit, tak to vždy uletí jinde než ve spoji. Jen do nášlapů na betonové schody jsem dal jen pro jistotu po třech kolíkách, ty kupuju v metráži tak okolo 5 -7 Kč za metr a nařežu podle potřeby. Lamelovačku nemám a lamely mi přijdou relativně drahý. Je pravdou, že jak se začne do dřeva cpát železo - vruty, hřebíky apod. tak to vyjde draho a ještě to ve finále mizerně drží nebo se to někde štípne apod.
Když jsem lepil sloupky 8x8 cm tak jsem použil obyčejné kovové svěrky, asi 2 mm mi to ujelo, ale stejně jsem pak srovnával, tak to bylo fuk. Jak na svěrkách plast tak to ve mne důvěru moc nebudí.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od werdio »

dam par lamel a nic neujíždí, prkna lícujou , nemusim štosovat-hoblovat (kor u šíře nad 60cm, to nemám kde štosovat), jen jednou egalizace (když je potřeba).
Lamely kupuju 2 jakost za tretinu ceny 1 ... na spárku bohatě stačí.
Ty "železný" mini trny , jsem zmínil v souvislosti s smykem v lepidle v ploše (ne ve sparovce) a s tím
že je omezené řešení (profilovaní) zamezení smyku..v případě že by trn v mase vadil, stačí to dát na konce prken a pak odříznout (za předpokladu že je nadbytek)...nechápu co se tady řeší železo pořád dokola ;)
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od milanzaba »

jen malickata drobnost pro Rakoll D3 express. lepil jsem sparovku 1 metr dlouhou, byla z 8 prken asi 70mm sirokych, tloustka prkna 30mm, teplota v miste lepeni pres 30 stupnu (okno a pres nej slunko). skladal jsem to do klasickych knechtu na kolejnici, lepidlo lil z 1litrove lahve. nez jsem se dostal do poloviny tech prken, nekde k 4. nebo 5. prknu, tak 1. prkno uz zasychalo. neflakal jsem se, proste vzal lahev, vytlacil lepidlo, hned to rozetrel po jedne strane hranolem, pritisknul, dalsi prkno ... drzet to drzi, ale od pohledu to nevypada ze je to udelane spravne. je to jen na botniku v suplikach, takze to moc nevadi a co byly mezery, tam jsem docpal lepidlo paratkem a srovnal dlatem.

takze za me svorky vybirat podle otevreneho casu pouzivaneho lepidla. rozhodne bych sel do tech unimaxu, co maji i sklapeni shora. resi to potrebu dalsich 2 rukou a nejakych lati a dalsich svorek na srovnani pri lepeni, kdyz se to rozutika do vsech stran. proste komfort prace je nenahraditelny.

sam pouzivam na obcasne lepeni zavitove tyce a na nich kolmo jsou kusy preklizky, zatahuji to klicema m17 nebo kolik. to stahovai shora bych mohl resit jeklama, jenze to je dalsi prace navic to vytahnout, nasadit, nastavit, stahovat dalsima klicema ... takze ty zavitove tyce jsou opravdu jen na nejake to domaci lepeni.

https://plus.google.com/photos/10361624 ... 9NaiveyDHg a je to podle http://www.mujplan.cz/postupy/dilna/sparovka/
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od werdio »

za A nelep v sauně za B pokud nestíháš, tak lep na dvakrát
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od Petr »

Ahoj Milane,
dovolím si pár poznámek z praxe. Ty tvoje závitovky to je fakt tak na jednu spárovku ročne, protože jinak bych asi skončil v blázinci.
Pokud jde o ty "harapáky" co prodávají na unimaxu, tak si prosím nech poradit a vykašli se na ně. Jednak nemáš místo kde to skladovat a mě by se teda nechtělo s tím tahat když z 99% dělám spárovku max do 50cm šírky. To už jsou mnohem lepší nějaké home made knechty z jeklu co tu někdo dával na ukázku a dávat je "cik cak" jednu ze spodu druhou z vrchu. a máš taky rovinu.
Pokud jde o to lepení spárovek tak jsem jich za 16 let praxe slepil opravdu hodně a vystřídal jsem spoustu knechtů, svěrek, dělal jsem i na turniketu a myslím že nejlepší jsou na stahování spárovek "pipe clamps" které se ale u nás nedají koupit (myslím kvalitní) a potom klasické knechty. (pokud se nebudeme bavit o stacionární mašině co zabere 1x2,5m a má pneumatické nebo hydraulické utahování)
V práci ale teď mám k dispozici jenom stužidla z unimaxu a tak jsem si na ně zvyknul, že my to uplně vyhovuje.
To tvrdnutí lepidla je vysokou teplotou jak píše i werdio a taky asi hustým lepidlem. Já když lepím větší plochy - spárovky tak musím ředit vždycky (máme lepidlo D3 od wurthu v 25kg a je to husté jak kráva) Doma mám Ponal express a s tím se mi dělá daleko líp - je řidší ale ne vodové a drží pevně a rychle.
Vymyslel jsem si způsob, jak co nejrychleji nanést lepidlo na všechny lepené lamely zároveň i když mají rozdílnou šírku a je to velmi prosté a super rychlé.
Stačí si budoucí spárovku složit na dvě kozy a připravit jako bych chtěl nanášet lepidlo na jednotlivé hrany. Potom si je srazím k sobě a stáhnu dvouma svěrkama a celé to otočím, svěrky povolím aby se lamely mohly srovnat na kozách a znovu dotáhnu - otočím a mám souvislou vrstvu - jednu velkou plochu, na kterou nanáším lepidlo buď válečkem - při velkém množství lepených spárovek, nebo štětcem aspon 5cm širokým. Po nanesení stačí povolit svěrky a složit spárovku do tvaru a dotáhnout. Na držení roviny mi stačí rovné hranoly, na kterých mám z jedné styčné plochy nalepenou izolepu aby se mi to nepřilepilo na lepenou spárovku - prosté a rychlé.
Tady je odkaz na fotky jak to vypadá v reálu:
https://goo.gl/photos/rxP5DdSA6HcqEKFa6
ピーター 大工
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Svěrky na spárovky

Příspěvek od werdio »

Já myslim, že tento by byl slušný, už jsem zvažoval , že na test koupim http://www.landsmann.cz/bessey-bpc-h34- ... 44395.html
popř. menší brácha http://www.truhlarske-nastroje.cz/katal ... -3053.html
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 91 hostů