Formátovací pila.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
dvojtáta
Příspěvky: 51
Registrován: 02 kvě 2014, 21:27
Bydliště: Litoměřice

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od dvojtáta »

Honzo, žádný vyložený tip na konkrétní pilu nemám a spíš jsem tak sondoval za jaké peníze by se co dalo pořídit. Kromě vlastní dopravy vidím problém i v servisu a třeba záruční oprava by byla vyloženě peklo. Je to přes všechny ty potíže lákavá představa mít doma kus pořádnýho železa. Zabývat se tím asi budu víc až po té návštěvě Poličky a zjištění co OP 201 vlastně dokáže a co ne. Feldrovic spirálová hřídel má v mých očích tyto výhody: v první řadě je protah výrazně tišší, což v zástavbě ocení i sousedé. :) Dále nezlikviduješ všechny nože, když chytneš řekněme hřebík, ale cvakneš tam z rezervy 3 nožové kostičky nebo ty poškozené pootočíš a jedeš za 5 min dál. Životnost ostří by měla být delší, ložiska netrpí tolik rázy a s jednou sadou by se mělo vystačit při střední zátěži tak rok. Kvalita povrchu bude stejná asi jako u klasiky. Říkal jsem si, že ta spirálová hřídel půjde časem třeba dokoupit, ale byl jsem vyveden z omylu, musí se tam připlatit hned u novýho stroje. Cena cca 13.500 Kč bez DPH navíc. No je to porce, ale zatím se mi to dost líbí. Postnu jedno video, nevím jestli znáte takového malého polského Matthiase ... Jarek Ostaszewski, ten testuje A3 26 a na jednom z videií a ve finále říká, že se silent power by to byla ideální mašinka. Na jiném videu se věnuje i A3 31.

https://www.youtube.com/watch?v=gQl3cqzVLow

Petrovi bych chtěl říct, že jsem zběžně proklikal jeho blog a dávám palec hore. Celkově je vidět, že ke dřevu máš delší dobu ten správný přístup. Vytuněná JET-ka bude pro tvůj "shop" to správný srdce, těším se na další fotodokumentaci! I na malym prostoru se určitě dá, v kombinaci se sousedící frézkou kterou plánuješ, udělat parádní pracoviště. Sám bych to tak jednou chtěl a ideálně na to osadit INCRA positioner, to by bylo něco.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Petr: Jo, to soustružení je hezká věc. I profilování oblouků. Jednou jsem takhle dělal na radiálce oblouky na luby od stoličky. Akorát že na radiálce je to víc o zdraví. Jinak ty drážky už na velkých formátkách moc nebývají, ale když si vezmu třeba nějakýho staršího Rojka nebo Remu, tak tam ty drážky ještě bývají. Nebo myslíš, že tyhle pily jsou na precizní práci příliš "nahrubo mletý?"

Samozřejmě s těma frézovacíma kotoučema máš pravdu, oni to používají i na všelijaký tvarový frézy, to bych měl asi smůlu. Mimochodem je používají i na některý protahovačky, to je obzvláště elegantní záležitost.

Vláďa: Na hřebíky si od jisté doby dávám sakra pozor. A každou fošnu před hoblováním sjedu drátěnym kartáčem. A hlučnost naštěstí tolik řešit nepotřebuju, soused má vedle stolárnu a tak jakýpak copak.

Jarka znám, nějakej čas jsem na něj koukal. Šikovnej pán a má prima dílnu. Tuhle jsem ho viděl dělat i CNCčko.

Se zárukou na pilu z Anglie by byl určitě problém, říkám si jestli by nestálo skoro za to koupit něco použitýho, protože nemá cenu si v ceně platit záruku, která je nedosažitelná.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JanB »

Taky vítám Vláďu na diskusi, hned tu je trochu živěji :-)

Pro jmenovce Honzu: já osobně jsem před vozíkem dal přednost drážkám ve stole, připadá mi to více vhodné pro různé vlastní udělátka. Už jsme to tady kdysi probírali, tak se budu trochu opakovat - k mojí pile vozík byl, ale já jsem ho ani nenamontoval. Za prvé bych pilu s vozíkem v mé malé dílně ani neobešel a za druhé se chci věnovat nábytku z masivu. Když už budu potřebovat výjimečně něco z lamina, je jednodušší si to nechat za pár korun nařezat a ani nebudu řešit dopravu obrovské plotny. Nebudu tedy muset na pile manévrovat s tabulí 2x3m.

Zato do T-drážek ve stole už mám několik udělátek - od klasického "cross-cut sled", přes různé jednoduché na pokosy až po třeba Matthiasův "box-joint jig". Přitom třeba když jsem dělal rámečky na fotky (ve školce nám fotili děti a fotky dodali ve formátu, na který v obchodech rámečky nebyly), tak jsem si během chvilky udělal přípravek, na kterém mám přesný pravý úhel a lišty řežu zprava-zleva, takže ty rohy perfektně sedí. S klasickým úhlovým vodítkem jsem se s tím daleko víc natrápil.

Petr zmínil ještě jednu důležitou věc, která mě třeba na mojí pile chybí - a to je ta vyjímatelná vložka kolem kotouče. Já mám kolem kotouče pás hliníkového plechu se širokým otvorem a věčně mi tam propadávají menší odřezky. Nosím v hlavě takovou myšlenku, že koupím nový hliníkový profil stejných rozměrů, do něj udělám oválný otvor kolem kotouče, zespodu nějaké podpěry abych tam mohl vkládat dřevěné "inserty". Až mi dojde trpělivost s dolováním odřezků okolo kotouče a tuto úpravu udělám, dám se nějaké fotky :-)

Mimochodem - potřebuju se zbavit malé stolní pilky Einhell, už ji nepoužívám a místa mám v dílně strašně málo. Ani moc neočekávám, že by ji někdo z vás využil, ale co kdyby ;)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Ahoj Honzo,

však celý ten výložník jsem myslel jen třeba na zaříznutí spárovky, jinak jsem měl na mysli používání pouze vozíku, který ani nemusí nutně přesahovat půdorys pily. Tedy že tyhlety přípravky nemusí nutně jezdit ve dvou drážkách, ale že může být přípravek uchycen napevno jen za jednu drážku ve vozíku a využívat pojezd vozíku. Tím by zase mohly být vyloučeny vůle, které jinak mohou být při ježdění v drážkách, jak se tu onehdy probíralo.

Nevím, možná vymejšlim nesmysly, ale snažím se najít na evropském provedení nějakou jinou výhodu, když už se to tu prodává. Tedy co se masivu týče. Jo, jinak mluvim teda o pilách, které nalevo od kotouče mají opravdu už jen ten hliníkovej vozík. Pokud je mezi ním a kotoučem ještě kus litiny, tak pak je to samozřejmě trochu jinak.

Honza
dvojtáta
Příspěvky: 51
Registrován: 02 kvě 2014, 21:27
Bydliště: Litoměřice

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od dvojtáta »

Děkuju uctivě všem za přivítání na fóru - jste tu parta gentlemanů. ;) Jen vy dva Honzové, vy se mi trochu pletete. :)

Co se týče drážkovacích kotoučů, tak ty se dávají v našich podmínkách asi hlavně do kategorie takovýchto strojů ne?

http://www.strojeslovakia.sk/drevoobrab ... -X-MOTION/

Obecně je výběr pily pro mě den ode dne těžší, přesněji je tolik věcí, které by člověk chtěl (a možná i měl) zohlednit. Pojezd přípravku přímo s formátovacím vozíkem mě už taky napadl, co se týče lineární přesnosti posuvu, mělo by to být u semi-profi stroje velmi dobré. Co myslíte vy ostatní, je to reálné a nebo je to pouze fikce?
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Petr »

Ahoj chlapi,
Vlado, v te pile co jsi dal odkaz urcite drazkovaci kotouc neuvidis. To jsou prave velke formatovaci masiny primarne urcene na formatovani lamina a velkoplosnych materialu DTD,MDF, atd.. Mezi kotoucem a pojezdovym vozikem byva sotva par milimetru a tak bys tam ani frezovaci kotouc nenarval. My v praci pouzivame na frezovani standardni kotouc treba pro drazku na sololakove zada, nebo posouvanim bocniho pravitka delam sirsi drazku. Ono to upnuti pripravku na vozik je v pohode, ale jde o to, aby byl ten vozik tesne u kotouce, aby to dobre drzelo smer pri odporu jak prochazi kotouc materialem. Jinak ty voziky jsou samozrejmne velmi presne aspon u kvalitnich pil urcite. Omlouvam se za diakritiku,ale mam anlg.notebook i software a nemam tu cestinu. Musim to slozite hazet do jineho softu a v diskuzi se mi s tim nechce zdrzovat. ;)
ピーター 大工
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od mari_001 »

Ahoj,
tak já se taky přidám, myslím že v tomhle Pettře nemáš úplně pravda. Protože se z hřídele dá sundat příruba a vyndat vložka po pravé straně kotouče a umístit i do formátovací pily s hliníkovím vozíkem drážkovací kotouč. Nevím jestli to jde u všech, ale kamarád měl feldra a tam to šlo:)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
dvojtáta
Příspěvky: 51
Registrován: 02 kvě 2014, 21:27
Bydliště: Litoměřice

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od dvojtáta »

Ahoj Petře,

no u téhle formátky to zrovna jde, Felder to má za příplatek také (jak psal Honza výš).

Doslova tu píšou:

Drážkování
Formátovací pily Format-4 poskytují i možnost provádění drážkovacích prací. Díky snímatelné přírubě pilového hřídele a vyjímatelné vložce u pilového kotouče můžete upnout speciálně vyvinutý stavitelný drážkovací kotouč.

Ty fajnovější výrobci to asi s odnímatelnou přírubou dělají, někdy pouze volitelně, ale jít by to mělo. Je to ale jen jeden z aspektů, na který brát ohled.

edit: Felder na stránkách u modelu Hammer K3 píše mimo jiné:

Příprava pro stavitelné drážkovací nástroje do 19,5 mm šířky.
a
Drážkování (Volitelná výbava )
Okružní pily HAMMER umožňují provádění i drážkovacích prací. Díky odnímatelné přírubě pilového kotouče a vyjímatelné vložné liště u pilového kotouče lze používat speciálně vyvinutých drážkovacích nástrojů HAMMER.

http://www.hammer-stroje.cz/videoplayer ... beiten.flv
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Petr »

Hmm, tak to se omlouvam. Zase jsem se neco dozvedel. Driv jsem se o toho Hammera taky zajimal, ale to tam tato moznost urcite nebyla nebo uz si to asi nepamatuju. Kazdopadne co me stve na tech pilach s vozikem a co jde videt i na tom videu v odkazu, ze proste ten vozik maji serizeny tak, ze je malinko vis nez stul ze ktereho trci kotouc a proto i ty ozuby nemuzou byt uplne kolme protoze ten dilec neni presne kolmo na nastroj. Je to treba v radu desetin milimetru ale ja bych si v tomto pripade ten vozik seridil presne do roviny se stolem, pokud bych chtel tu pilu pouzivat na masiv. Ale to uz je profesionalni deformace a moje perfekcionisticka deviace. :mrgreen:
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JanB »

jvalik píše:..... Jo, jinak mluvim teda o pilách, které nalevo od kotouče mají opravdu už jen ten hliníkovej vozík. Pokud je mezi ním a kotoučem ještě kus litiny, tak pak je to samozřejmě trochu jinak.
To je velmi dobrá připomínka, mě to nějak nedošlo. U mé pily je totiž nalevo od kotouče ještě asi 20cm litinového stolu a pak by teprve měl být vozík....nějak jsem zapomněl, že vozík obvykle dosahuje až ke kotouči.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti