Formátovací pila.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Formátka "anglického/amerického" typu

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

řeším pozvolna taky formátku a protože s deskovým materiálem moc nepracuju, tak mi spíše učarovaly takové ty anglické nebo americké pily. Liší se od našich formátek, viz. třeba http://www.amazon.com/Jet-708494K-JPS-1 ... B007HC7066

Líbí se mi na těch pilách, že mají možnost vložit více pilových listů na sebe a řezat tak drážku. Anebo rovnou nějaký ten jejich "dado blade" či rovnou profilový kotouč, co umí leckdy nahradit frézku.

Taky se mi líbí možnost dát tam do drážek všelijaké nástavce pro řezání kdoví čeho, případně si udělat svůj nástavec.

A do třetice se mi líbí, že to mívá přesnou lištu na podélné řezy (ripping fence). Že si zkrátka nastavím přesnou míru na předním pravítku a ta lišta se pak uzamkne tak, že je opravdu paralelní s kotoučem a je to rychlá a přesná práce.

Navíc to nezabírá tolik místa jak evropská pila s výložníkem, což řeší můj problém malé dílny.

Mám ovšem tu potíž, že vůbec netuším kde tento typ pily u nás sehnat. Máte někdo nějaký tip? Našel jsem jen na inzerát nějaké Rojky, ale nepřišlo mi že je to ono. A když se náhodou něco podobá, tak je ten vrch celý z hliníku, a tomu já prostě nevěřím, mám s těmito hlinikovými zlepšováky neblahou zkušenost a tak bych rád litinu, byť klidně na plechových nohách, to už mi tak podstatné nepřijde.

Díky moc

Honza
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Tim »

Ahojky tak to co hledáš najdeš na téhle adres http://www.fachshop.cz/Truhlarske-stroje/
jo a JET je švýcarská firma ,už brzo půjdu do důchodu a tak se těším že si vybavím dílnu jejich mašinkama ,všechny velký mašiny co mám půjdou pryč.doufám,že jsem ti pomohl
ahojky
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Ahoj Time,

díky za odkaz, bohužel tam mají ale jen sortiment JETu pro evropský trh, takže to není úplně to co jsem chtěl. Hlavně do toho nejde strčit víc kotoučů vedle sebe, a to pravítko mi taky nepřijde optimální, nevidím na něm stupnici. Přitom JET vyrábí i pro Ameriku a tam právě prodávají to co chci. I s těma různejma udělátkama do drážky.

Kdybys měl třeba ještě další tip, byl bych rád. Zatím jsem hledal pár večerů na netu a nic jsem nenašel :-(

Díky

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
ani netusis jak ti rozumim s tou pilou. Presne to co popisujes shanim marne uz nekolik let. V evrope se proste takove pily nedelaji a je to velka skoda. Na kdejaky smejd z marketu v hlinikovem provedeni narvou miniaturni vozicek, ktery nestoji za nic a ty pily taky. TAky potrebuju presnou a kvalitni pilu se kterou se vejdu do garaze a nepotrebuju zadny vozik, ale drazky pro vkladani pripravku atd...Hlavne kvalitni litinovy stul aby to melo stabilitu. Obcas se vyskytne neco na bazosu ale to jsou vsechno stare predimenzovane litinove masiny hlavne na hruby porez masivu coz proste neni ono.
Uz jsem si rikal, ze si ji snad budu muset vyrobit sam. A nebo ji nechat dovezt z UK.
Urcite jsi myslel neco takoveho ze:
http://www.youtube.com/watch?v=gAx_uAijkOs
http://www.ebay.co.uk/itm/iTECH-01332-2 ... 2a31807992
http://www.ebay.co.uk/itm/SIP-01332-10- ... 1c2dba0444
https://www.youtube.com/watch?v=sZcLvp7nxJQ
https://www.youtube.com/watch?v=Uuk2hl26ncw
https://www.youtube.com/watch?v=5AUwvHJ ... ym-p42iwod
Myslim, ze je to velka skoda, ze v CR neni k sehnani.
Ahoj Petr
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JanB »

Tak to se taky hlásím do klubu, i já jsem chtěl takovou pilu, jakou popisujete a taky jsem na evropském trhu nenašel.
Nakonec jsem trochu slevil a vzal z uni-max.cz pilu TSF-250. Je to samozřejmě Čína a má nějaké mouchy, ale zatím na ní řežu celkem úspěšně.
Dílnu mám hodně malou, tak jsem vozík a ty pomocná ramena ani nemontoval, leží v polici.
Jo a přivedlo mě k ní právě to, že vozík nedosahuje až ke kotouči a nalevo od kotouče je ještě kousek litinového stolu s T-drážkou, takže můžu používat vlastní přípravky.
Není to úplně ideální cesta, ale aspoň nějaká ....
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Ahoj Petře a Jane,

jo, to je přesně vono. A nejvíc mě na tom točí to, že to ani neni v přepočtu příliš drahý na to co se s tim dá všecko dělat.

O dovozu z UK jsem sice uvažoval taky, ale to bude pekelně drahý. Navíc neivm jestli se něco neřeší na celnici, jednou jsem si objednával (pravda, z USA) nějaký truhlářský knížky a stálo mě to vyplňování asi devíti lejster a clo ve výši poloviny ceny knih. Tak nevim jestli by se to vyplatilo.

Petře, s tou TSF250kou máš teda dobrý zkušenosti? Já mám u těchdle Číňanů obavu z přesnosti. Jednak se mi na tom nelíbí, že ta lišta je hliník, a jednak mám obavu jestli je ten litinovej stůl opravdu rovnej a zda tak i zůstane. Jak dlouho to prosimtě máš a jaký máš s tim poznatky, co je na tom blbý a co dobrý? Ten výložník - je složitý ho namontovat? Nezastírám, že jednou za čas by se mohl hodit, když už k tomu teda je. Jo a drážkovací kotouče do toho vlezou? A přesnost pravítka - odpovídá nastavená míra uříznutýmu výsledku?

Nicméně jsem včera psal jednomu panu varhanáři z Prahy u něhož jsem tu "angloamerickou" pilu viděl, a odkázal mě do Němec. Prozkoumám to, to už by se dalo případně dovézt i osobně. Třeba rovnou dva kusy, Kyjov mam za bukem :-)

On sám koupil JET Proshop tady: http://www.welsch-maschinen.de/holz/sae ... saegen.php , ale prý už to nemají. Ale tak snad by to měli jinde, Německo navíc není zas tak daleko, akorát je úděsně velký. Tenhle obchod je Reutlingenu, což je něco přes 700 km daleko, to se ještě dá.

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JanB »

K TSF250 - je to docela dobře použitelný stroj, tím ale nechci tvrdit, že ho někdy v budoucnu nevyměním :-)
Mám ji zhruba tři roky a pokud jde o frekvenci používání, tak bych to vyjádřil slovem "hobby". Snažím se dělat hlavně nábytek - pro vlastní potřebu.

Tou hliníkovou lištou myslíš co? Podélné pravítko? Proč by měl být hliník problém? Já myslím, že se hliníkový profil používá běžně, mám ho i na hoblovce od SCM. Každopádně mi to připadá dostatečně tuhé.
Namontovat celou tu děsnou soustavu ramen plus vozík jsem ani nezkoušel, nepotřeboval jsem to, dělám jenom s masivem. Kvůli laminu bych si pilu nekupoval ;) . Ale je to všechno na šroubky a montáž musí trvat chvilku.

Drážkovací kotouč - pokud myslíš ty skládané "dado blade", tak ten nevlastním, takže ti neodpovím. Z hlavy si nepamatuju, kolik závitu na hřídeli je k dispozici. Drážkuju na frézovacím stole.

Přesnost pravítka - podle mých zkušeností lze řezat se slušnou přesností a opakovatelností. Nepoužívám ale stupnici na vodicí liště pravítka, vždy odměřuju ocelovým pravítkem nebo šuplerou od kotouče po pravítko. Když uříznu víc kusů na jedno nastavení, jsou stejné v rozmezí desetin.

Ty mouchy, co jsem zmiňoval - pila má možnost provádět příčné řezy tak, že se materiál upevní ke stolu a pákou se přitáhne celá motorová jednotka i s kotoučem. Díky tomu je celá ta jednotka vedena na ocelových tyčích a když zatlačím prstem zboku na kotouč, trochu to pruží. Při řezání se ale nezdá, že by to vadilo - možná se to gyro efektem dostatečně stabilizuje. Každopádně já tuto funkci nepoužívám a uvažuju, že bych to zkusil trochu vyztužit - přidat nějaký ocelový pásek a přišroubovat.
Druhá věc - díky té zkracovací funkci je výřez pro kotouč dost dlouhý. Nemluvě o šířce. U těch amerických pil se mi líbí, že si kutilové sami můžou vyrábět vložky okolo kotouče - hledej "zero clearance insert" - klidně ze dřeva, přesně na míru podle kotouče. U TSF-250 je pás z hliníku přes celou délku stolu - a to by mohlo jít nahradit, jen to nebude tak snadné, jako popadnout odřezek dřeva. Každopádně toto je jedna úprava, na kterou se teď chystám.
A ještě jedna věc mě zlobí - to je ale spíš z kategorie závad - poslední dobou mi jde strašně ztuha jedna krajní část dráhy při spouštění kotouče - nejde úplně schovat. Není vidět nic, co by tam vadilo, budu to muset rozebrat a strašně se mi do toho nechce :( . Navíc když to jinak řeže normálně, tak se mi to už tuplem nechce rozebírat.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

U toho hliníkovýho pravítka - toho, co je paralelně s pilovým listem - mám obavu o to zda když tam naložím nějakej těžkej kus dřeva, tak zda vzdálenější konec pravítka neuhne na stranu. Protože předpokládám že celé je to takové Téčko, které se jistí jen vpředu. Nebo se to něčim chytne i vzadu?

Až zkusíš udělat ten zero clearance insert, dej vědět. Docela by mě zajímalo co to na téhle mašině obnáší.

Jinak tu výchylku listu při zatlačení na bok bych příliš neřešil. Sice mi kamarád říkal, že se jim na dílně rozkmital kotouč s amplitudou třeba cenťák (vida, to už je skoro jako drážkovačka :-) ), ale nevím, přijde mi to z kategorie báchorek. Snad leda měli opravdu velkou pilu, ale na nějakym 250 nebo 300 mm velkym kotouči bych se toho nebál. Sám mám radiálku DeWalt, která má myslim 260 mm kotouč, a vyhnout sice jde, ale řezy jsou jak zrcadlo, takže asi na to stačí to gyro.

Ten příčnej řez - to je zamýšlená funkce od výrobce, že se tam upne lať a postupně vysune kotouč? Nebo je to spíše taková domácí náhrada výložníku?

Díky

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JanB »

Jo, máš pravdu, pravítko je uchycené jen na jedné straně, ale neuhýbá to. A co jsem si stihl všimnout na Youtube, tak to u těch pil, co tu po nich brečíme, funguje stejně. :-)

S tím příčným řezem to je skutečně zamýšlená funkce. Jen se ten kotouč nevysouvá, ale celý se posunuje horizontálně směrem k obsluze. Podívej se na uni-max a klikni si u té pily na "Další obrázky", na posledním je to trochu vidět. Úhlové pravítko se dá utáhnout tak, že s ním v drážce nejde pohnout - tím se upevní kus dřeva na stole. Pak na přední straně pily nahmátneš rukojeť a zatáhneš, koutouč se pohybuje k tobě a řeže pevně upnuté dřevo.

Já místo toho raději používám vlastní přípravek - taky obšlehnutý z Youtube - tam tomu říkají "table saw sled".
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Petr »

Ahojte,
na tu pilu co je v uni-maxu jsem se taky dival u nas na dilne, kde stoji rozebrana a zaprasena. Ptal jsem se majitele co nam pronajima dilnu, jestli by ji prodal a on ze at si reknu kolik za ni dam. Pak jsem si ji prohlizel poradne a prave ten posuvny mechanizmus kotouce me uplne odradil. Neni to stabilni jak bych si predstavoval. Ale je pravda, ze ta litinova horni deska vypada slusne a i hlinikova lista pro pravitko je celkem robustni. Velikostne je taky ok. S tim dovozem z ameriky je to pravda. Objednaval jsem tam cca pred rokem 6ks baterek do makity (za cenu 12tis.kc u nas bych za ne dal tak 24tis.kc) a prislo mi nejdriv psani s formularama celniho skladu v praze a az po vyplneni odeslani a zaplaceni cla mi baterky poslali celkem skoro mesic. S dovozem z EU to problem neni a zadne celni papiry se neresi. Chce to ale nejakeho kamose co tam jezdi treba s kamionem a nechat mu to tam nalozit spolu s nakladem treba. Zjistoval jsem na kolik by prisla objednavka pily z amazon.com tak treba pila od Grizzly http://www.amazon.com/gp/product/B0017K ... uctDetailsstoji 1543 $ = 32.140,-kc a doprava bez cla 1,99$ za jednu libru vahy, pila vazi 329liber, takze za dopravu je to cca 654 $ = 13.500,-kc celkem teda cca 45.640,-kc + clo. doba dodani do CR 9-16 dni pri doplatku za expres dopravu 164 $ je to za 2-4 dny.
Jak ja tem amikum zavidim, ze vsichni maji narvane dilny festool hrackama a ceny uplne nekde jinde nez mi v pomeru k platu. Snad se taky jednou dockam.
Kolik by jste dali za tu pilu na fokach?
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů