Kam se klepe na kocoura

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Kam se klepe na kocoura

Příspěvek od witt »

Mám starýho klasickýho dřevěnýho kocoura, kde je želízko zajištěno klínkem. Chci ho vyzkoušet, ale vlastně nevím, jak ten klínek dostanu ven, když ho doklepnu. Předpokládám, že ze zadu - jako do klasickýho hoblíku - se do toho nemlátí, nebo ano? Hoblík je starý, ale nenesa žádné stopy úderů v této části. I ten zobáček na klínku je netknutý.
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Kam se klepe na kocoura

Příspěvek od Modřín »

Všechny dřevěný kocoury co sem kdy viděl mají oko s matkou, která při dotažení přitáhne želízko k vnitřku těla a tím ho drží v pozici. Pokud je tam klín, tak bych ho zkusil vyklepávat za ten výřez, ten je na klínech z tohoto důvodu. Pokud ten hoblík není otlučený, třeba na to měl někdo dřevěnou paličku a nebo to tělo prostě nebylo moc používaný? Napadá mě povolení klínu úderem paličkou ze spodu na patu želízka třeba? Tak by hoblík neměl žádná otlučená místa, klepalo by se jen do želízka.

Jinak tedy jak mám radši dřevěný hoblíky než litinový, tak zrovna u kocourů mi přijde, že je to pak obří poleno do ruky a že ta litinová verze má samá pozitiva. Je to jedinej litinovej hoblík co ještě používám, i když často spíš jako obří rejsek s velkou plochou.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Kam se klepe na kocoura

Příspěvek od witt »

Tak ze spodu to nejde, protože želízko má klínovitý tvar a ještě více se zakousne. Za zobáček na klínku to také prakticky nejde, protože jak je v pravém úhlu s (mohutným) tělem, tak tam téměř není prostor na rozmach. Jediné, co trochu jde, je udeřit na želízko z vrchu, či klínek vyviklat do strany. Přijde mi to jako slepá vývojová větev.
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Kam se klepe na kocoura

Příspěvek od Modřín »

Hm, tak se mi včera dostal tenhle typ do ruky. Potřebovali jsme na stavbě opravit odříznutý roh svlakových dveří, kde si někdo udělal díru na kabel nebo co a kolega si tam přál udělat falc, aby ta záplata na něčem seděla. Tak se poprosil o kocoura a on mi po chvíli přinesl tuhle variantu s klínem. Pracoval jsem s tím klepáním ze spodu na želízko a shora na stopku želízka a doklepnout klín, ale ta stopka byla plochá. Klín byl hodně vymačkaný a želízko se kývalo na strany. Na hrubé chycení hloubky to ale stačilo s trochou fantazie. Moc by se mi nechtělo mít to trvale na práci, ale je to určitě lepší než nic. Na druhou stranu ty dveře někdo při jejich vzniku ohobloval uběrákem nastaveným na úběr asi tak 10 mm, takže tu rovinu stejně nebylo moc od čeho chytat :lol:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 63 hostů