Šelak

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Georgee
Příspěvky: 3
Registrován: 03 srp 2023, 18:06

Šelak

Příspěvek od Georgee »

Zdravím, mám dotaz k šelaku, lze přes šelak stříknout vrstvu laku? Nepoškodím ho tím?
Potřebuji zajistit větší odolnost proti škrábancům a hlavně lakem zajistit voděodolnost.

Bohužel mojí hloupostí jsem se až po aplikaci šelaku dozvěděl, že nemusí moc vodu.

Děkuji.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Šelak

Příspěvek od witt »

Obecně se říká, že nátěrové systémy se nemají kombinovat. Co ten šelak odstranit?
Georgee
Příspěvky: 3
Registrován: 03 srp 2023, 18:06

Re: Šelak

Příspěvek od Georgee »

Osobně jsem ho chtěl zachovat protože se šelak opravdu povedl, je to finiš na pažbě a nechtěl jsem to znovu celé brousit.. proto jsem chtěl zkusit zatáhnout to celé lakem :)
Ale jestli doporučíte spíš celé zbrousit tak mi asi nic jiného nezbyde.. za rady dík ;)
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Šelak

Příspěvek od witt »

Podle požadavku na voděodolnost usuzuji, že zbraň je aktivně používaná a občas pěkně zmokne. Je to tak?
Co ten šelav vlastně dělá? Na pažbu je to dobrá volba. Ale asi ne lesa...
Za sebe bych volil olej, případně olej s voskem - není problém to občas znovu přejet a vyleštit.
Georgee
Příspěvky: 3
Registrován: 03 srp 2023, 18:06

Re: Šelak

Příspěvek od Georgee »

Ano, občas bude používaná za deště a bahnu se též nevyhnu, proto byl požadavek na voděodolnost.
Vím, že šelak pár hodin dokáže odolávat vodě, ale po čase bohužel začne bobtnat, proto jsem ho chtěl vzít pomocnou vrstvou laku, aby se k němu zamezil přístup vody a též ho z větší části ochránil proti poškození.
Ten olej z voskem myslíte aplikovat na šelak?

Děkuji.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Šelak

Příspěvek od witt »

Přelakovat šelak není trvalé řešení. Možná to chvíli vydrží, ale pak to bude komplikovat opravu.
Nedokážu si úplně představit, co to boptnání se dřevem udělalo. Takže jen hypoteticky: Provizorně by se dalo uvažovat o oleji. Nechat ho vsáknout na místech, kde je šelak poškozený, pak vytřít do sucha. Mělo by dojít k odsranění stříbřitých (našedlých) míst, kde se voda doslala na dřevo. A když to začne být neúnosné, tak totální oprava.
Jen upozorním, že olej nenechává na dřevě viditelnou lesklou vrstvu jako lak. Pokud ji tam chcete, bude to chtít právě lak, nějaký syntetický, případně dvousložkový, vodou ředitelný dlouho nevydrží. Bylo by ale dobré zvážit, zda lakování odpovídá stáří zbraně.
A jaký byl vlastně původní povrch?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 100 hostů