Hoblování ,,koláče''

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Hoblování ,,koláče''

Příspěvek od DaveZbor »

Nazdar,
Chtěl bych srovnat radiálně řezané dřevo suché tzv. koláč. Konkrétně Jilm, břízu, javor o průměru 50 až 90 cm.
Myslíte, že to půjde klasickými hoblíky? Případně na co si dát pozor?
Nebo je lepší to srovnat horní frézkou + posuvný stůl?
P.s. raději bych to chtěl srovnat ručním hoblíkem, abych si s tím pohrál.
Předem díky za rady 😊
Dave
David :)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblování ,,koláče''

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

jestli máte na mysli spíše příčně řezané dřevo (=koláč), tak na to dokonce existuje historicky vyhrazený hoblík zvaný "block place," který byl zprvu údajně určen právě na hoblování čelního dřeva řeznických špalků :-) Ovšem jde to samozřejmě udělat jakýmkoliv hoblíkem, jen to chce trpělivost a opravdu hodně malou třísku. Osobně bych asi volil určitý požitkový kompromis - základní rovnání horní frézkou a fajnové dohlazení povrchu ručním hoblíkem. Hlavně je třeba hoblovat směrem dovnitř a voskovat/mydlit plaz, jinak víc zhubnete než nahoblujete :-)

Možná by mělo smysl začít uběrákem, bral byste jen špičkou, takže by hoblík místo zasekávání na krátké trase dělal užší, ale delší rýhy. To je při rovnání zprvu důležitější a u tohoto namáhavého hoblování snad výhodnější - už pro ten pocit postupu.

Jinak ještě k názvosloví - radiálně řezané dřevo koláče nevytváří, to je naopak řez, který se snaží o téměř radiální směr, tj. duše stromu (nultý letorkuh, osa kmene) leží v rovině řezu. U koláče je duše naopak kolmá k rovině řezu. Snad jsem Váš dotaz pochopil správně.


Hans
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Hoblování ,,koláče''

Příspěvek od Modřín »

Kolego tohle udělat ručně je celkem zkouška co se týče schopností ostření, nastavení třísky a techniky hoblování.
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Re: Hoblování ,,koláče''

Příspěvek od DaveZbor »

Zdravím Hans,
děkuji moc za odpověď. Moc mi to pomohlo.
Zatím jsem začal uběrákem. Jde to, ale bude to chtít trpělivost. :)
Naostřený nůž mám dobře a mažu mýdlem, jak to jde.

Omlouvám se pozdní odpověď. Nemohl jsem se sem přihlásit.
David :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 82 hostů