Podlaha v dílně

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Podlaha v dílně

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

co máte kdo v dílně na zemi? Mně tam pořád straší obyčejný beton a chystám se s tím něco udělat, anžto to nejen práší, ale též spolehlivě probrousí jakékoliv pantofle. O nepřívětivosti ke spadlému smrkovému dílci nemluvě.

Jaké varianty jsem už promyslel a zavrhl:
- cementová samonivelační stěrka - nákladné, vyžaduje kompletně vyklidit dílnu a také doufat, že to firma po zaplacené záloze nezvoře (již jsem měl tu čest); dále spadlé kladivo může vyštípnout důlek a povrch je i nasákavý (možná by šlo řešit fermeží),
- ruční natažení nějaké cementové hmoty - podobné jako předchozí, pracné, ale aspoň ve vlastních rukách,
- kantovka - mírně pracné, do stolárny sice hezké, žel ji používám i jako garáž, což je v zimě se zasoleným autem problém,
- dlažba - problém s paleťákem, stačí neopatrně najet přes roh kachle a ulomí se.

Momentálně jsem téměř rozhodnut pro PVC dlažbu, k níž mne inspiroval před časem dexx88 (díky!). Líbí se mi proto, že se nemusí lepit, položená je rychle, odolá autu, snadno se vymění poškozená dlaždice a jistá měkkost neuškodí ani dřevu. Sice jsem nedokázal dojednat ani zdaleka slevy 30-40 %, o nichž tu byla řeč, ale dejme tomu, že pořád je to cenově zajímavé. Ovšem dlouhodobá zkušenost chybí. Ze všech stran sice čtu, že se to běžně dává do autoservisů, skladů, že po tom jezdí ještěrky atd., ale... čert ví.

Ještě bych měl uvést, že do podlahy jsem před lety při betonáži zabudoval odtah, což se projevuje přítomností železných krabic, jež trčí asi 8 mm nad beton. Tím je omezena tloušťka pochozí vrstvy.

Máte někdo nějaký tip, nápad, věcný komentář?


Díky!

Hans
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Podlaha v dílně

Příspěvek od Dovla »

Tiež riešim tento problém v dielni kde mám betón nie príliš hladký.
Ja som uvažoval ešte o:
-živicová liata pdlaha - pre mňa čo by totálneho hobistu je to ale dosť drahé. Ale na druhej strane je to kvázi bezprašné, hlavne drevené piliny sa z toho dobre vysávajú. Časté pady kladiva to ale asi neznáša. Bohužial ani prácu so zváračkou a železom, takže som od toho upustil. Ale na prácu iba s drevom by som to bral.
- samonivelačka - nie je problém urobiť vo dvojici takmer akýkoľvek kus. Ja som naťahoval samonivelačku v bazéne 3x6 m v pohode som za 2 a pol hodiny zvládol zarobiť zmes aj natiahnuť sám. Ale predprípravu(prebrúsenie +penetrácia) je potrebné urobiť dôsledne a závisí od nej cekový výsledok.
plastový Fortelok - myslím, že dobrá a pomerne jednoduchá stavebnica podlahy ak sa robí v dielni iba s drevom. Ale na aj iba občasnú prácu so železom a brúsením je to podľa mňa nevyhovujúce. A keďže terajší betón tiež nemám superrovný , tak by to chcelo určite nejakú stierku pred kladením tých plastov.
Nakonies sa asi rozhodnem pre niečo podobné ako je toto: https://www.youtube.com/watch?v=o8NBfgVUi5A

A že pre niekoho je asi problém keď má vysťahovať kvôli tomu celú dielňu? No neviem si predstaviť ako by som najprv všetko presťahoval na jednu polku dielne a potom zasa na druhú. Jednoducho ak to má mať dobrý výsledný efekt , tak to musí všetko ísť "na jeden šup".
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Podlaha v dílně

Příspěvek od Hans »

Problém není nic, když tomu člověk věnuje čas :-) Ale mám na práci zajímavější věci než přenášet věci z místa na místo...

Ještě jsem se tuhle dočetl o gumových dlaždicích. Jsou trochu větší, zhruba po 1-2 m2, příp. je to i v rolích, ale taky by to mohlo něco vydržet. Potkali jste se s tím někdo? Tady si to chlapík položil taky do stolárny - akorát že on nemá těžký stroje, co by na tom stály: https://youtu.be/v5UrH3TO3tA?t=32

EDIT: Hm, tak gumu nebrat. Volal jsem prodejci a ten mi říkal, že to dávají mj. do posiloven a jak byl lockdown a stažený topení, tak se mezi dlaždicemi otevřely až centimetrové škvíry :-(


Díky

Hans
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Podlaha v dílně

Příspěvek od Hans »

Kdyby to někoho zajímalo, tak zde jsou moje poznatky z těch PVC dlaždic:
- klade se to přiměřeně dobře, snese to i poměrně velké nerovnosti,
- lámacím nožem se to řeže poměrně pracně, ale v pohodě se to dá obrábět stolařskýma strojema,
- jako každé PVC, i tohle trpí na otlaky, tj. když tam necháte stát něco relativně lehkého kolem metráku, otisknou se nožičky; ale pak zase zmizí, alespoň pokud to přesunete během jednoho víkendu,
- nesmí se po tom jezdit s těžkýma strojema, kolečka hrnou před sebou vlnu, zámky to neudrží a dlaždice se rozpojí.

Ten poslední bod mě obzvlášť překvapil i proto, že první, co jsem na tom přemisťoval, byl celkem ještě lehký stroj (dle štítku 375 kg) na čtyřech tvrdých kolečkách. Když jsem dotyčný stroj nabral na paleťák, zlepšilo se to jen málo. Formátku a hoblovku jsem po tomhle zážitku a nutném přeložení části podlahy stěhoval radši po OSB deskách.

Výrobce říká, že dlaždice se dají případně i lepit, zejména v souvislosti s teplotní roztažností. Asi by to pomohlo i na ta kolečka. Já to zatím lepit nechtěl, takže jsem obdržel tyto poznatky. Pokud to tedy někdo chce do dílny a hodlá mít těžší stroje na kolečkách, bude se mu asi hodit informace, že to bude lepší přilepit.

Lehčí strojky jako je třeba zde hojně diskutovaná Laguna Fusion 3 dělají problémů méně - ale ani tak ji nehodlám stěhovat. Pod všechny stroje jsem dal roznášecí plošky a asi to bude ok.


Hans

PS: Někdo tu psal, že Laguna není pro časté stěhování. Já dnes zjistil, že na kolečka má ze strany brzdičku. S ní se to stěhuje opravdu poněkud hůře :-)
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Podlaha v dílně

Příspěvek od jbubik »

To jste použil Fortelock nebo které dlaždice? A pokud Fortelock, který typ?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Podlaha v dílně

Příspěvek od Hans »

Ano, v podstatě jde o Fortelock, jen (asi) vyráběný v nějaké licenci pod jinou značkou. Ale na rubu je uveden Fortelock.

Použil jsem řadu Invisible, protože jsem měl obavy, že ty přiznané zámky by se vychlipovaly.

Jinak jsem si nejdřív vzal vzorky a udělal zkoušky s PVAC lepidlem (žlutý amerejcký od IGM) - odstranění kapky po 3 hodinách, po 12 hodinách a po 3 dnech, dále jedna kapka rozmáznuta (simulace rozšlápnutí). Moje poznatky:
1) varianty ECO
- o něco víc porézní, pokud kapka lepidla zůstane déle než 3 hodiny, lepidlo stihne difundovat do pórů a zůstane skvrnka,
- otěruvzdornost vrchní textury horší, seškrabování rozšlápnuté kapky lepidla nejhorším možným způsobem (šroubovákem) texturu poškodí,
- ne všude je překryv recyklátu novým plastem dostatečný, při zkoušce otěru se občas vrstvička sloupne a izolant se obnaží (je do PVC hmoty jen přimíchán, ale asi dostatečně nepřilne),
2) varianta ne-ECO
- lepidlo nezanechalo skvrnu ani po delší době,
- seškrabování rozšlápnuté kapky šroubovákem přijatelné, protože lepidlo leze do plastu jen málo, stačilo na kraji podebrat a sloupnout,
- pokud jsem při doklepávání spojů dlaždici ušpinil gumou z paličky, dala se bez problému prstem vygumovat.

Je otázka, co to bude dělat v čase. Koeficient teplotní roztažnosti vám nikdo neřekne, doporučuje se jen dilatace 5 mm. To může být trochu zavádějící, u materiálu PVC se udává 5e-6 m/m.K, což dělá asi d=1,5 mm/m a 30 °C rozdílu. Já to risknul a všechny průchody z podlahy udělal jen s milimetrovou dilatací. Pokud to bude zlobit, rozeberu to a podlepím. Přeložit tuhle podlahu je obecně celkem snadné a rychlé.


Hans
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Podlaha v dílně

Příspěvek od jbubik »

Vypadá to zajímavě, osobně si nejsem jist, zda bych chtěl zrovna u dříví mít hořlavou podlahu. Sice třídy B, ale stejně (u toho eco navíc sníženou hořlavost negarantují :shock: ). Stejně tak udávaná pevnost v tlaku (opět negarantují u eco provedení) vypadá hezky, ale to jsou laboratorní hodnoty.
Takže do dřevodílny to asi nedám, ale je spousta míst, kam by se mi hodila. Dejte prosím časem vědět, jak obstála v dlouhodobém zátěžovém testu :)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Podlaha v dílně

Příspěvek od Hans »

Třída B znamená nesnadno hořlavé, proti tomu dřevo je těžce až lehce hořlavé (třída C). Nejspíš to nebude podlaha, kterou se bude šířit případný požár. Nicméně na tohle jsem zkoušky nedělal. Inhalovat chlorovodík, byť třeba venku, příliš nechci :-)

U těch ECO dlaždic je to zvláštní, právě izolace z kabelů by měla mít vyšší obsah zpomalovačů hoření.

Máte pravdu, že ta pevnost v tlaku není moc ohromující, viz. ty otlačené nožičky, o kterých jsem psal. To mne trochu zklamalo. Na to, že tvrdili, jak to je běžně ve výrobnách halách a jezdí po tom ještěrky... no, možná nejsou v halách tak hákliví.

První zkouška bude v zimě - jsem zvědav, zda se mi smrštěním dlaždic nezačnou rozpojovat zámky. Dám vědět.


Hans
mensikd
Příspěvky: 15
Registrován: 22 dub 2014, 18:31

Re: Podlaha v dílně

Příspěvek od mensikd »

Zdravím,
je po zimě, tak jak dopadla ta podlaha? ;)

Díky za info,
David.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Podlaha v dílně

Příspěvek od ivoch »

Já dneska dodělal novou podlahu v dílně - gletovaný beton. Cementový potěr 6cm a pod tím betonový základ s kari sítí. teď budu čekat 3 týdny a pak stěhuju. Přemýšlel jsem o různých epoxidových barvách, ale odradily mě ceny. Uvidíme, jak se gletování vydaří.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 95 hostů