jak udělat zádlab na okenní závěs postaru

Vše co se týká truhlářského řemesla.
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

jak udělat zádlab na okenní závěs postaru

Příspěvek od martin.janda »

Ahoj,

tušíte prosím, jak se dělal tradičním způsobem (dříve, bez strojů) zádlab pro okenní závěs jako je na obrázku? Vycházím z možná mylného předpokladu, že se tyto závěsy dříve běžně používaly i na okna, tedy odpověď může být i to, že se to vůbec nedělalo. Tloušťka plíšku závěsu, který bych dnes sehnal je 1.8 mm a nejužší dláto, které mám, je široké 3 mm, proto mi běžný dlab dlátem přijde nepravděpodobný a jediné, co mě zatím napadá, je kombinace vrtání úzkým vrtákem a dořezání pilkou. Nebyl jsem schopen dohledat pořádné materiály. Obrázek jsem si půjčil z tkz.cz
Přílohy
okenni_zaves.jpg
okenni_zaves.jpg (13.78 KiB) Zobrazeno 2116 x
Jenda_T
Příspěvky: 31
Registrován: 23 čer 2019, 19:47
Bydliště: Brno venkov (východ)

Re: jak udělat zádlab na okenní závěs postaru

Příspěvek od Jenda_T »

na to se používají takováto dláta
https://www.pilanamarket.cz/sada-zapous ... uQQAvD_BwE

ještě k tomu ale myslím bývalo třetí s takovým háčkem.
(jo jen jsem se nekoukal jak je to s tloušťkou teho dláta, které je na to správné)
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: jak udělat zádlab na okenní závěs postaru

Příspěvek od martin.janda »

Mockrát díky! :)
witt
Příspěvky: 243
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: jak udělat zádlab na okenní závěs postaru

Příspěvek od witt »

také ještě existuje tohle:
http://www.truhlarime.cz/fotografie/forum/21_1.JPG
http://www.truhlarime.cz/fotografie/forum/21_2.JPG

Ty narexácký dláda jsou plně funkční, jen jsou občas na některé okenní panty moc silné. Mají lehce přes 2mm - dají se ale stáhnout na brusce. Ideální je pokud se pant musí naklepat s vynaložením mírné síly (zas aby to neprasklo).

Pak ty zajišťovací hřebíky by měly mít o chlup větší průměr, než je díra v pantu. Větší díry si prorazí a nevrklá se to.
Štěpán
Příspěvky: 20
Registrován: 28 kvě 2019, 22:47

Re: jak udělat zádlab na okenní závěs postaru

Příspěvek od Štěpán »

Ahoj
Postaru se to opravdu dělá jen těmi dvěmi speciálními dláty. Novější pomůcka je navrtat alespoň okraje dlabů správně tenkým vrtákem,- pěkně to vede na dláta.
A způsob který používám dnes , protože tyhle panty běžně používám u špaletových oken co vyrábíme.
Navrtám okraj dlabů mezi dírky zanořim správně velkou pilku Fajn multimaster. A je hotovo.
Na novém pantu udělám na brusce náběh (staré kované ho mají) a zatluču ho kladívkem. Fakt to funguje dokonale a je to skoro stejně rychlé jako vrtané panty ,ale mnohem hezčí:)))
Štěpán
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: jak udělat zádlab na okenní závěs postaru

Příspěvek od Hans »

Jééé, hezkej strojek. Takováhle historická udělátka mne vždy nadchnou :-)


Hans
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: jak udělat zádlab na okenní závěs postaru

Příspěvek od martin.janda »

Opět mockrát díky za všechny rady, budu mít možnost vyzkoušet vlastně úplně všechny zmiňované způsoby, kromě kouzelného strojku :)
Ještě jsem našel a rovnou i objednal zapouštěcí dláto od Kirschen (kromě Narexu jediné co jsem našel a jediné, které má tloušťku méně než 2 mm, v odkazu je až dole).
Kdybyste věděli o jakémkoli materiálu o správné práci se zapouštěcím dlátem, budu velmi vděčný (klidně i v knižní podobě). Něco málo jsem našel jen na blogu lumberjocks.com.
Jenda_T
Příspěvky: 31
Registrován: 23 čer 2019, 19:47
Bydliště: Brno venkov (východ)

Re: jak udělat zádlab na okenní závěs postaru

Příspěvek od Jenda_T »

jestli správně chápu rozdíl mezi "narexem" a tím druhým - narex funguje tak, že materiál skřípne do té vidličky a částečně se pak podaří vyndat ven, ale to druhé podle mne (nikde jsem nehledal, čistě jen z fotky) dřevo v tom dlabu jen vytlačí do boku a vznikne tam tlak. ale to čistě teoretizuju, držím se stále mé myšlenky, že po tom co prodává narex se používal ještě háček, aby se materiál ještě dovyndal. Ale jen teoretizuju od stolu.
witt
Příspěvky: 243
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: jak udělat zádlab na okenní závěs postaru

Příspěvek od witt »

O tom už jsem také párktát přemýšlel, jak se s tím placatým dlátem bez hrotů pracuje. Přijdemi, že když se tam namlátí, tak dřevo musí prasknout - no ale asi to nějak funguje.

S tím Narexem, je to docela jednoduché. Správně se to dělá střídavým natloukáním dvoubřitého a tříbřitého s tím, že třísky se dají vytahat tím dvoubřitým (zešikma se podeberou a vytáhnou). Já to z lenosti dělám celé už jen dvoubřitým, které různě natáčím. Začnu od okrajů - jeden hrot dláta zapíchnu na kraj dlabu tak, aby hrana dláta byla kolmo k rámu (to znamená, že druhý hrot se dřeva nedotýká). Pak udělám druhý kraj. Pak odstraním prostředek. Takto postoupím o tak 10 mm (nevím, teď to neumím odhadnout) a zase začnu od jednoho kraje.... Čím hlouběji, tím se třísky hůře vytahují, ale nějak to jde. Jen je třeba dát bacha na omačkání okrajů.

V tom odkazu to podle mě dělá blbě. Pant by měl být v tom falci zapuštěný. To znamená, že nejdříve se musí dlátem udělat "zapouštěcí okénko" hluboké na sílu pantu a pak teprve dlabat.
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: jak udělat zádlab na okenní závěs postaru

Příspěvek od martin.janda »

Děkuju, rady nad zlato! Máš naprostou pravdu s tím zapouštěcím okénkem.

Co se týče "placatého dláta" od výrobce Kirschen, tak už mi přišlo a placaté ve skutečnosti není. Má drážky a v nich vroubky a předpokládá se, že se zatluče do určité hloubky a pak se vytrhne rovně nahoru ven, přičemž těmi vroubky vyhodí to, co se vtlačí do drážek. Dokonce jsem ke svému obrovskému nadšení našel i video s ukázkou, kde mimochodem ukazuje i výrobu toho zapouštěcího okénka: https://www.youtube.com/watch?v=3cQaLbYRjD4

Nicméně z dláta po prvním pokusu úplně nadšen nejsem. Břit je broušený na cca 45° a když dláto zatloukám, tak spíš materiál zatlačí dovnitř a vroubky při vysunutí vlastně nic nezachytí, protože se nic do drážek ani nedostane - budu s tím určitě experimentovat dál. Měnit úhel břitu se mi zatím příliš nechce, abych nestrhnul vroubky, které jsou břitu nejblíže a nepřipravil se tak o tuhle funkci. Při určité míře pečlivosti je myslím možné dosáhnout dobrého výsledku i tak.

Narexácká dláta už také zkouším a musím říct, že jsem z kvality dlát hrozně zklamaný. Na první pohled mi přijdou jako zcela odfláknutý polotovar. Čepel dláta vůbec není pořádně v rovině (ani Kirschen), hrany po stranách nejsou kolmé na hlavní plochu - jsou jakoby halabala sražené, každé jinak, což ve výsledku způsobí, že břity také nejsou kolmé a dá docela práci je srovnat. V porovnání s ostatními dláty - třeba klasikou Woodline nebe a dudy, nechápu.

Klíčové slovo je Fitschenbeitel/Fitscheneisen, na německém webu se dá najít hodně obrázků. Jeden podle mě úplně ukázkový je z gebraucht-kaufen.de, přikládám.
Přílohy
fitscheneisen.jpg
fitscheneisen.jpg (113.78 KiB) Zobrazeno 1907 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti