Dubová knihovna konstrukce

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
MilanK
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2020, 09:57

Dubová knihovna konstrukce

Příspěvek od MilanK »

Ahoj,

chtěl bych dvě dubové knihovny, cca 100x200cm, hodně sě mi líbí toto https://www.woodica.cz/kolekce-dubove/s ... el-01.html
komplet masiv, záda překližka dýha dub.
Jak moc je podle vás náročné toto vyrobit v dobré kvalitě doma, jde mi zejména o spoje, pokud bych si nechal nařezat dubovou spárovku na míru.
Varianta je, že to koupím i od těch Poláků, akorát mám z toho trochu obavy, dát 25 000 za regál z Polska.
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Dubová knihovna konstrukce

Příspěvek od pinos »

Je k mání spousta druhů spojovacího kování, tak bych se toho nebál.
Stačí dílna, vrtačka, ruční pilka, příp malá horní frezka.
Anebo vrch a spodek dát na rybinu. Regály a pořádné kolíčky, případn mlké zádlaby.
MilanK
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2020, 09:57

Re: Dubová knihovna konstrukce

Příspěvek od MilanK »

Na rybinu určitě ně, to ručně jistě nedám v dostatečné kvalitě aby to vypadalo a na frézku jsou třeba nějaké přípravky apod. do toho se mi úplně nechce.
Jaké kování byste doporučili (nejlépe tak, aby nebylo vidět) a bylo to dostatečně robustní, knihy dost váží a stávající knihovna se už rozjela.
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Dubová knihovna konstrukce

Příspěvek od pinos »

Přiznám se, že jsem pořádně vyzkoušel akorát klasiku "trn" do excentru, ukázka třeba zde:
https://www.eben-kovani.cz/nabytkove-sp ... /?vid=4352

Dělal jsem skříň do ložnice cca 180*200*50 cm, se čtyřmi křídly dveří (tedy tři oddělené úložné prostory. Je to cca 10 let a drží to, nemusel jsem to zatím vůbec utahovat. Materiál byl 18 mm spárovka smrk. Všechna napojení byla dvakrát excentrický spoj (viz výše) plus dvakrát 8mm kolíček. Excentr snese jistou nepřesnost vrtání, správné vymezení dílu jistí ty kolíčky.

Ano, knihovna je ovšem úplně jiný kalibr, takže určitě pořádná záda, aby se to pevně "zavětrovalo". Překližka je dle mě dobré řešení, určitě vám zde někdo doporučí odpovídající tloušťku, nedokážu odhadnout, jestli by 4 mm nebyly málo, já bych použil aspoň 5. A upevnění zad vruty.
Zavětrování by se dalo vyztužit rohovníkem, což je plochý úhelník:
https://eshop.vakstav.cz/z68570-rohovnik-zn
Pěkně zadlábnout. Je možné to aplikovat i na "vnitřních" rozích (tj. přechod bok - police) je potřeba zadlábnout pod ta záda, ale to by neměl být problém. Ale to si skoro myslím nebude potřeba.

Třeba někdo doporučí jinačí typ spoje...

Jak tlustou spárovku hodláte použít?
Rybiny bych se nebál, je to o troše cviku, ne každému se ovšem ten spoj líbí. Alternativou je rybina schovaná, ale to už je spíš na frézku, s tou zkušenost nemám (s tou rybinou...).
mr.ricardo
Příspěvky: 12
Registrován: 22 úno 2020, 18:58

Re: Dubová knihovna konstrukce

Příspěvek od mr.ricardo »

Pokud si necháte naformátovat spárovku, tak je to na výrobu poměrně jednoduchý. Kování bych nepoužíval, excentry se většinou používají na rozebíratelný spoj. Rám bych slepil na kolíky, záda z 5 mm překližky vlepit nebo přitlouct do polodrážky. Police bych v případě knihovny asi taky vlepil na kolíky a přitloukl nebo přišrouboval k zádům, aby se časem neprohnuly. Z 20 mm dubu to bude jak skála, pro masivnější vzhled může být rám třeba z 25 mm.
MilanK
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2020, 09:57

Re: Dubová knihovna konstrukce

Příspěvek od MilanK »

Díky,

rybinové spoje se mi líbí, ale jedno říznutí blbě a můžu vyhodit spárovku za 3000.
To bez extentrů zní jednodušeji, ale asi bude třeba horní frézka abych udělal 5mm hlubokou polodrážku na ta záda, tu jsem si ale stejně chtěl časem pořídit.
Sílu materiálu nevím přesně, aby to opticky poměrově vypadalo tak jako na tom odkazu, to vypadá vyváženě, je to spíš 25mm že?
Zřejmě zkusím vyrobit do začátku něco menšího, tedy malý rám s jednou policí, jako noční stolek.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dubová knihovna konstrukce

Příspěvek od Hans »

Ty excentry Vám mohou pomoct to stáhnout do kupy než lepidlo zabere, pokud třeba nemáte vhodné svěrky a nechcete kupovat. Nicméně tohle vyřešíte i vhodným zatížením na bok povalené knihovny, což mi přijde snazší.

Jinak na záda by 4mm překližka stačit měla, pokud budou police napevno a ke každé bude přibitá. O zavětrování bych se nebál, spíš o vyboulení zad v důsledku dorážení knih. To zavětrování doporučuju než lepidlo zaschne, ono to pak může být překvapivě tuhé.

Takhle od oka se mi to také zdá být silnější než 20 mm, 18 mm to není určitě. Stejně se budete muset přizpůsobit výrobci spárovky.

Tu polodrážku můžete v pohodě vyříznout i maflíkem s bočním dorazem - akorát že polodrážka bude ve stojinách průchozí. Což ale moc nevadí, stejně na to pak neuvidíte.

Ať se dílo daří!


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 103 hostů