Velké stroje a jistič

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Velké stroje a jistič

Příspěvek od Hans »

jardako píše: 11 úno 2021, 22:28 Jo, ale běžní elektrikáři třeba nemají zkušenosti s takovýmito stroji a nedávno tu nějaká diskuse o jističích byla ...
Ty stroje v sobě mají úplně obyčejné asynchronní motory, pokud nepočítám vzteklé ratlíky á la mobilní protah s univerzálním motorem. A univerzální motor je ještě obyčejnější. Nebojte, žádné specifikum to nemá. Že tu má mnoho z nás nevhodné jističe je proto, že to máme v objektech, co nebyly zamýšleny jako dílna. Ale charakteristiky jističů ve vztahu k těmto běžným motorům zná samozřejmě každý elektrikář.

Pokud by šlo o hlášenou provozovnu, jak naznačil jbubik, musíte splnit x dalších předpisů. Mj. musíte mít i šatny, umývárnu, dílenskej hajzlík atd. A pak byste řešil projekt. Já se na něco takového necítil (a do 50 m2 by se to ani nevešlo) a tak jsem si po dílně natahal hromadu 3f 16A zásuvek 5x2,5 CYKY a je vyřešíno. Žádný 5x6 bago k zásuvkám nepotřebujete, pořád jde jen o 16 A na fázi a krátkodobé přetížení při rozběhu drátům nevadí, spíš naopak - lehce omezí proud. Ale pokud do elektriky neděláte, obraťte se opravdu na odborníka.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Velké stroje a jistič

Příspěvek od jardako »

Díky všem za odpovědi. Ideálně bych se rád oficiální provozovně vyhnul ... snad by to mělo být možné. Ještě nevím, jak to celé bude. Možná zase skončím v krysím korporátu, kdo ví.
Většinu požadavků na provozovnu bych asi mohl splnit, ale mám tam dost nízký strop, s tím by možná byl problém. A o kontroly nestojím ...
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Velké stroje a jistič

Příspěvek od ivoch »

jvalik: Já ale psal o přívodním kabelu do dílny a ne o rozvodech kabelů po dílně k zásuvkám. Ten přívod by měl být opravdu 6mm.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Velké stroje a jistič

Příspěvek od ivoch »

Dovla: Nu jasně. Předpokládám však, že má do baráku přívod 4C10 :-) Ať mu to všechno doma po zapnutí stroje nebliká. Ony ty poklesy napětí moc moderní elektronice nesvědčí. A do dílny jistič 3x20A.
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Velké stroje a jistič

Příspěvek od Dovla »

ivoch: to ja teda 4C10 až do baráku nemám. Do domu od elektromera mám iba CYKY 4x6,0. Nepočítalo sa s nejakou veľkou dielňou.
Lebo keď sa ráta iba zaťaženie na barák tak 6,0, znesie okolo 40A v závyslosti na uložení kábla. Mám max. 3P 25A/B hlavný domový istič. Drôt by zniesol aj 32A ale treba už potom viac platiť.
S týmito vecami treba rátať už pri stavbe domu/dielne,alebo potom neskôr prerábať starý prívod.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Velké stroje a jistič

Příspěvek od jbubik »

Dovla píše: 12 úno 2021, 10:15 ivoch: to ja teda 4C10 až do baráku nemám. Do domu od elektromera mám iba CYKY 4x6,0. Nepočítalo sa s nejakou veľkou dielňou.
Lebo keď sa ráta iba zaťaženie na barák tak 6,0, znesie okolo 40A v závyslosti na uložení kábla. Mám max. 3P 25A/B hlavný domový istič. Drôt by zniesol aj 32A ale treba už potom viac platiť.
Pozor na to, podle norem nesmí být PEN menší, než 10 mm2, takže 4 x 6 je dnes nepřípustné. Minimální průřez v TNC je 4 x 10. Nebo 5 x 6, pokud se rozdělení provede hned za elektroměrovým rozvaděčem ( v rozvaděči samém se alespoň u nás nepovoluje). Do dílny pak 5 x 6 (25 až 32A podle uložení) nebo 5 x 4 (20A). Je vhodné ještě stroje pospojit mezi sebou PE 10 nebo 16 a připojit na MET, statická elektřina je u pilin svinstvo. Selektivita jističů se stejně mezi 25B u hodin a 20C (či 16C) v dílně nedosáhne.
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Velké stroje a jistič

Příspěvek od Dovla »

Asi to nemám podľa terajšej normy. Dom má cca 25 rokov. Do dielne mám iba CYKY 5x2,5mm2 , nejaké výrobné výkony ma ako hobíka netrápia,najvýkonnejší stroj mám 4kW ,tak sa holt musím tomu prispôsobiť. Ale vedenie mi ešte nehorelo. :)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Velké stroje a jistič

Příspěvek od Hans »

Dovla: tak to máte asi 6 A na fázi a každá Vám na řekněme 30 m dlouhém vedení udělá úbytek 1,2 V a ztrátové teplo 8 W. Tím nic nepodpálíte, i kdybyste to měl třeba v husím krku. Větší riziko jsou nedotažené svorkovnice, ale i tam byste musel ty 4 kW odebírat setrvale, tj. nejen mít zapnutý, ale hlavně zcela zatížený stroj.

Ono na malou dílnu fakt není potřeba vést nějaké tlusté bago. Trojfáz 16A znamená 11 kW příkon, to v jednom člověku nikdo nevyužije, leda by uměl odsávat, řezat, hoblovat a kdovíco ještě zároveň. Nebo provozoval velkej kotoučovej katr. Jediné k řešení jsou ty rozběhy. A prodlužky z tržnice, jež se svou funkcí podobají spíše topným drátům a v pohodě je přeškubnete pouhou rukou.

Nechci nikoho navádět k lehkomyslnosti, ale v tomhle konkrétním případě je to v klidu. Samozřejmě při budování nového přívodu je lepší dát něco silnějšího, ať je rezerva, kdyby se něco přistavovalo nebo nedejbůh přímotopilo.


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 104 hostů