jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Hans »

Nabroušeno, resp. spíše naostřeno, člověk může mít jak chce, kdysi jsem čistě pro účely poznání zkusil ostřit dokonce s kontrolou ostří pod mikroskopem, ale zdvižení měkkýho vlákna to stejně neodpomůže, navíc ta největší ostrost po pár tazích stejně zmizí i z té nejlepší uhlíkovky. Ale však on má Paul Sellers v podstatě pravdu - můžeme blbnout s x-tisícovýma kamenama, ale v podstatě stačí na běžný věci ostřit tak do 800...

A Roy Underhill nezklamal - opravdu se zabýval i oknem a opravdu i přesně tématem vyhoblování příčníku. Je to někde od 16:30. https://pbswisconsin.org/watch/woodwrig ... nt-window/

Za exota jste už proto, že máte skutečného koníčka. Tak myslím, že nemáte co ztratit :-D


Hans
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Modřín »

On je prostě bourák no :). Moc díky za video, to si užiju. Ta dlabačka na šlapací pohon je pecka, to bych si postavil do dílny, abych měl doma nějakej stroj.

Do ocelí a broušení bych se tady vůbec nepouštěl, to by se nám sem nevešlo :D Ale ta nejlepší uhlíkovka se musí zažít.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Hans »

On to natáčí už 37 let, tak to máte na hromadu zim co sledovat. Sice vzbuzuje dojem bordeláře a jeho výrobky jsou víc ilustrativní než precizní, ale je super vidět tolik zapomenutých specialit. A ta dlabačka, jo... je super :-) Ani by nemusela být těžká na sestrojení. Hmm... že by? :-D

Hans
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Modřín »

Tak hlavně je tedy skutečně vidět, že si tam dá na svěrku bloček, aby to mohl rvát a ještě si to namočí lihem. Japonci to drze máčí i vodou, stejně se to pak ubere, takže to nemá zásadní vliv. A kolega co tu zadával dotaz má vyřešeno, jak se to dělá ;) Nejjednodušším způsobem jako dřív všechno. Ještě jednou díky.
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od martin.janda »

Paráda, mockrát děkuju! Zodpovězeno tím mám úplně, hoblík si udělám. Šel bych na to přesně takhle (jedu v podstatě komplet Sellerse a on tuhle techniku - obětovaný kus dřeva za hoblovaný - používá). Roy ve mě vždycky sice evokuje barbara, když ho vidím držet a používat jakýkoli nástroj, ale má tam občas perly a obsahově ho vůbec nepodceňuju. O tomhle dílu jsem nevěděl, ani mě nenapadlo se podívat. Co se pomocné tekutiny týče, tak v případě nutnosti použiju olej (hadr v plechovce - jako Sellers), když bude potřeba - to na zarovnání konců občas používám. Lít tam kvanta alkoholu/vody bych nechtěl, ale kdoví, třeba se to dělalo běžně.

Postup, který se mi vyplatil:
* udělám si rovný a pravoúhlý hranolek
* vyhobluju drážku pro sklo
* uříznu čepy nejprve klasicky rovně (jako Roy)
* vytvaruju "rohy" - tedy ponovu použiju přestrkovač, až bude
* vyhobluju podélné profily

Udělali jste mi velkou radost, snad mi to dál půjde lépe.
Naposledy upravil(a) martin.janda dne 24 led 2021, 22:57, celkem upraveno 1 x.
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Modřín »

martin.janda píše: 23 led 2021, 00:35 Roy ve mě vždycky sice evokuje barbara, když ho vidím držet a používat jakýkoli nástroj, ale má tam občas perly a obsahově ho vůbec nepodceňuju.
Já si pustil několik různých videí a jako vždycky sem se musel smát, když sem viděl jak to tam "prasí". Ale ten obsah je k nezaplacení no. Držím palce ať se pokusy s okny daří!
Karel D
Příspěvky: 4
Registrován: 28 úno 2021, 10:10

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Karel D »

Já jsem dělal před časem repliky oken takto a myslím že před sto lety to byl jediný způsob. Profil se udělá nakonec jakýmkoliv způsobem a sedí perfektně. Já jsem si udělal škrabák-profil podle starého okna. Toto
okení spoj 1.png
okení spoj 1.png (63.77 KiB) Zobrazeno 1568 x
je zasklení do falce, ale sklo do drážky by šlo stejným způsobem.
Přílohy
okení spoj 2.png
okení spoj 2.png (69.08 KiB) Zobrazeno 1568 x
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od martin.janda »

Karle, díky, o tomhle způsobu vím a určitě to není jediný způsob, který se používal před 100 a (mnohem) více lety. Dohledal jsem řadu fotek hoblíků, které na tohle jsou, v českých zdrojích kromě jednoho odkazu a výpovědi truhláře nic, něco málo z německa a v Anglii to jelo úplně normálně, řekl bych. Ty anglické byly tutově staré více než 100 let. Nejvíc fotek jsem našel na jimbodetools.com ("coping plane" dá asi více výsledků než "scribing plane"). Tohle vlákno je o tom, jak to řešit tím jiným způsobem a na to jsem tu odpověď už dostal. Hoblík jsem si vyrobil a funguje skvěle. Udělal jsem ho v podobě klasických profilovaných hoblíků, ale úplně nejlepší výsledky myslím musí dávat varianta, u které se přímo počítá s tím, že leží na plochém podkladu, po kterém se posouvá a drží dokonale rovinu - dost exotický hoblík mimochodem. Já s tím svým, který držím v ruce a hobluju jen tak od oka, rovinu skvěle neudržím a mezery tam vidět jsou. V porovnání s trápením se s pilkou a pilníkem je to ale nebe a dudy.
Karel D
Příspěvky: 4
Registrován: 28 úno 2021, 10:10

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Karel D »

Je dobře, že se Ti daří. Stejně si ale myslím že toto je výhodnější způsob. Profilové hoblíky se u toho samozřejmě používaly, ale hoblovalo se jen podélně. napasování konce příčky na profil bych řek že je novodobější způsob, ale třeba se pletu. Když se pracuje přesně, tak se na výsledku pohledově nepozná rozdíl, jen z boku na rámu podle tvaru čepů.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Hans »

Někdy se u napojování profilovaných částí řeší krytí. Kdyby tam žádné nebylo a bylo to jen natupo k sobě, tak se ty pokosy po seschnutí mírně otevřou. Do jaké míry a proč přesně se to řeší nevím, domnívám se, že to má smysl jen u krycích laků, kdy je třeba černá škvírka na bíle lakovaném rámu už poměrně výrazná. Jinak bych to asi osobně taky moc neřešil - že tou škvírkou táhne je sice možné, ale v tehdejších staveních byly podstatně větší netěsnosti. A navíc to bylo zaskleno a zakytováno.

Ale jestli někdo víte, jaké jsou další důvody pro krytí, sem s nimi - zajímalo by mě to :-)


Díky

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů