Multirouter - pěkná hračka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od jardako »

Koukněte sem (na video):
https://www.woodpeck.com/multi-router-group.html

Přijde mi to jako moc pěkná hračka ... ale příšerně drahá
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od ivoch »

Jóó Datli jsou moc luxusní a ta cena taky. A to je ještě cena v USA, u nás by to bylo počítám tak za 70.000 Kč. S touhle mašinkou tu cenu teda hodně napálili.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

Mně se zdá, že to je jen naleštěná dlabačka zkombinovaná s pantorouterem. Ten si ale v pohodě postavíte na koleni, mrkněte na kanál Mathiase Wandela, tuším že za pár babek nabízí i přesný plány. A nejspíš to bude chodit i líp, protože si všimněte, že za ty prachy se neobtěžovali řešit ani odtah - třísky jim padaj do šablony a už vidim, jak to jezdí přesně, až ta šablona při třetím opracovávaným kusu zapadá pilinama úplně. Tu šablonu zkrátka umístili na špatný místo. Skoro se mi zdá, že vzali jen obyčejnou dlabačku a tu šablonu k tomu jaksi marketingově dobastlili.

Je to tak o jednu nulu předražený. Lineární vedení stojí u alíka pár šupek a stolek na pantech si přece můžete udělat taky. Ale popravdě řečeno, Mathias tam myslím ani lineární vedení nemá, má tam jen nějaký šuplíkový pojezdy. Ono to totiž stačí, spoje mu sedí do sebe na vlas.

Ale hlavně - máte přece domino. Tím máte drtivou většinu dlabů vyřešenou. Za 2500 USD si kupte radši hybrid saw od IGM ;-)


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od jardako »

Pantorouter jsem neznal, pěkný vynález :-)

Já vím, že ten "multirouter" je předražený a že ho vlastně nepotřebuju. Ale prostě se mi líbil, tak jsem to sdílel. Nějaké odsávaní tam mají, ale evidentně nic moc.

Oni mají různé pěkné věci, třeba tohle:
https://www.woodpeck.com/dp-pro-drill-press-table.html

Také předražené, ale o tom uvažuju, že to možná časem v nějakém hnutí mysli koupím. Něco podobného jsem si na koleni vyrobil, ale není to zdaleka tak pěkné.

Co ja ta hybrid saw? Pokud jde o velkou pilu, půjdu rovnou do Feldera ....
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

Hybrid saw je něco mezi jobsite saw a cabinet saw. Tyhle stupně se liší v zásadě výkonem a váhou. U nás jsou k dostání v zásadě jen jobsite a hybrid saws, tedy co se "amerického" stylu pil týká.

Felder bude jistě dobrá volba, ať už přímo ten rakouský (=Felder) anebo ten čínský (=Hammer). Jestli půjdete do nového, zvažte výbavu pro drážkovací kotouč, já bych to osobně určitě bral, je to hlavní výhoda těch amerických pil, pokud pominu jejich menší prostorovou náročnost.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od jardako »

jvalik píše: 12 led 2021, 17:59 Felder bude jistě dobrá volba, ať už přímo ten rakouský (=Felder) anebo ten čínský (=Hammer). Jestli půjdete do nového, zvažte výbavu pro drážkovací kotouč, já bych to osobně určitě bral, je to hlavní výhoda těch amerických pil, pokud pominu jejich menší prostorovou náročnost.
Ano, já jsem v rámci možností maximalista, takže Felder a maximální smysluplná výbava včetně drážkování.

Jakou pilu byste si vybral Vy? (Vím, že ceny u Felderu rostou do smrtící výše, ale to teď zanedbejme).
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

A bavíme se teda o Felderovi nebo o Hammerovi?

Já vlastně sám nevím, jestli bych bral Hammera nebo Feldera. Při těch cenách už kilo nahoru nebo dolů skoro nedělá rozdíl. Když to porovnám s cenou třeba auta, který je ve srovnání s těmahle mašinama vysloveně spotřební krátkodobá věc a užijete s ním neskonale míň legrace...

Na Hammerech jsem nikdy nedělal. Jen jsem si je prohlížel na různých výstavách. Jsou to stroje subtilnější, ale to nemusí zas tak vadit, určitě jsou třeba na nábytkařinu v pohodě a zas přeci jen budí solidnější dojem než nejlevnější číny á la Proma/Bernardo/etc. Někdy to může být i výhoda. Tak třeba formátovací stůl je u Hammeru o dost lehčí než u Feldera. Oni sice mají ten jejich X-Roll, ale marná sláva, ta hmota něco váží a musí se rozhýbat. Takže třeba lehkej stůl Hammeru bude výhodnější pro opakovaný krátký řezy sem-tam. A bude to daleko použitelnější pro různé ty řezací kolíbky, co jinak jezdí v drážkách "amerických" pil.

Délku stolu bych já osobně volil na takový ustálený standard, tj. abych uřízl dva metry délky a kousek, řekněme 2,10 u futer. Musíte počítat přídavky, takže nějakej ten 2,4 m dlouhej stůl. Čistý 2 m by mi přišly málo, pokud už teda pilu s formátovacím stolem. Já mám taky nějak kolem 2,4 metru a je to akorát. Ale jestli chcete hodně dělat stavební truhlařinu, potom by to asi chtělo ještě delší stůl - podle nejčastějších očekávaných délek. Ale upřímně - v dílně udělané z dvougaráže není moc pohodlný dělat větší konstrukce. Velmi dobře to znám. Když jsem dělal okenní sestavu, byla z dílny spíš dětská prolézačka.

A další otázka je, jak budete krátit. Hezký je krátit na formátce pomocí vozíku, ale ten výložník dost trčí do prostoru a opět - pro dvougaráž nic moc, pokud tam kromě pily má být ještě něco dalšího. A sundávání/nandávání příložníku je dost otrava. Já osobně to řeším tak, že mám tu radiálku (asi vyměnim za kapovačku s pojezdem) a na formátce jen sámuju a obecně dělám spíš podélný řezy. Ale můžete si udělat lehký dřevěný vozík, který na formátovací stůl lehce upnete a máte vyřešeno. Jen vyměnit kotouč. Příp. se dá koupit ještě malé pokosové pravítko s krátkou podpěrou, pokud byste chtěl vše tovární.

Dále - kombík se spodní frézkou? No to je otázka. Ale jestli jste maximalista, tak proč ne, dodatečně to tam už nedoděláte. Když třeba děláte dveře, je přímo lahoda, když na tom uděláte na hotových dveřích polodrážku - hladký, přesný, čistý. Mně se to ale nechce štelovat a nandávat to frézovací pravítko, tak to spíš vyřežu na pile a pak to jen začistím. Dá se to i vyřezat s přídavkem a dofrézovat z ruky pomocí horní frézky, jsou na to takový už poměrně velký stopkový frézy.

Ale jestli chcete převážně nábytkařit, tak je to otázka, pak bude lepší mít frézovací stolek. Ale kdyby přeci, tak pak je jednak na zvážení i náklopná hřídel (mně už se párkrát hodila) a pak bude nejspíš rozdíl v maximálním průměru upnuté frézy Hammer vs. Felder, to pro případ, že byste chtěl sekat čepy. To je opět moc krásná věc, výsledky jsou čisté a přesné, ale mě osobně třeba ty talířovky trochu děsí. Jo, samozřejmě to chce podavač. To je i otázka bezpečnosti. A můžete s ním podávat i do pily, když děláte hodně stejných kusů. Párkrát jsem takhle podával i na hoblovku, ale to je zase jiná problematika.

Potom možnost upnout ten drážkovací kotouč, to už jsem říkal. Ten kotouč je vlastně normální skládaná fréza, akorát že po stranách plochá. Výsledky s ní asi budou o kousek lepší než s dado blade, přeci jen to má žiletkový předřezy, není to tak "nahrubo mleté."

Samozřejmě trojfáz. Výkon motoru, no... já bych to nepřeháněl. Mně osobně stačí 3 kW, důležitější jsou kotouče, ale u novýho bych asi vzal 4 kW. Už se to řešilo v jiném vlákně, co člověk, to názor.

Tak to je tak v kostce to, co mě teď tak narychlo napadlo. Jak vidíte, všechno záleží na tom, co hodláte v budoucnu vyrábět. Určitě ale dobře promyslete prostor a jeho využití. Není opravdu nic horšího než zaskládaná dílna, pak se pracuje velice špatně. Tak to s tím maximalismem nepřežeňte a na tom malém prostoru se nezdráhejte kombinovaných strojů - ovšem jen když jejich funkce opravdu využijete.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od jardako »

Koukám, že bychom se celkem shodli, i když moje cesta k výběru vede přes jednoduchý maximalismus + pár úvah ohledně výrobků, které mám ve frontě, a Vaše přes delší zkušenosti.

Čili za mne pravý Felder, kombinace s frézkou, stůl 2500mm, motor 4kW. Mám rád hračky, takže ještě elektromotorické nastavení úhlu a výšky kotouče / frézy. Drážkování, předřez. K tomu pořádný odtah.

Akorát se takto těžko rychle vybavuje celá dílna ... hodila by se mi ještě hoblovka (taky nějaká divoká) a všechno najednou by to sežralo docela velké peníze.

To s tím prostorem je zásadní věc. Mám z toho trochu obavy, nevím, jestli pak nebude potřeba trochu expandovat.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

To jako že su blbej a nemám hned jasno, jako Vy? :-D

Nemyslím, že se shodneme. Kombík pily s frézkou je funkční záležitost vynucená malým prostorem, kdežto motorické výsuvy a naklápění kotouče jsou ve Vaší situaci jen věc pohodlí. Když se bojíte starších strojů a jejich údržby, opravdu chcete mít hračky, které nebudete umět ani základně servisovat?

Je to stejné jako u aut - spalovací motor se už půl století zásadně nezměnil, tak se vymýšlí servomotorický otvírání kufru, aby byl zase nějakej tahák. Jenže úkolem kupujícího je odlišit marketing od jádra pudla. Ne?

Já si stejně myslím, že levněji by Vás vyšlo pořídit si nejdřív třeba čtyřkombíka od Hammera a na něm si ujasnit, co vlastně chcete tím, že na tom budete dělat namísto listování katalogem. Ono to s tím nebude zas takové utrpení, jak si možná myslíte. Nejspíš budete i mile překvapen. No a prodáte to vždycky. Mimochodem tuhle jsem viděl jednoho inzerovat v ČB za 120. Nebál bych se toho, prodáte to vždycky, to se nebojte.


Hans
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 15 led 2021, 12:28 Čili za mne pravý Felder, kombinace s frézkou, stůl 2500mm, motor 4kW. Mám rád hračky, takže ještě elektromotorické nastavení úhlu a výšky kotouče / frézy. Drážkování, předřez. K tomu pořádný odtah.
Proč se omezovat a jen Felder? Existuje i Format4, to je ještě vyšší liga. Nebo Altendorf, ten stojí ještě víc. Pochopitelně F45, ne ten čínskej WA... :D :D :D
Tedy trochu mi připomínáte člověka, co si vybírá své první auto do města a skončí u Maserati. Při vší úctě.

Ještě jedna poznámka: i já mám rád kvalitní výrobky, které jsou pochopitelmně dražší, než ty druhé. U ručního nářadí jsem často skončil u zelené značky, nejen kvůli kvalitě ale i kvůli chování firmy, když se dostanete do problému či něco chcete. Ale zrovna minulý týden jsem přišel na jednu naši stavbu a tam chlapi brousili sádrokarton bruskou žirafou. Fungovala skvěle, standardní papíry, osvětlení, tichý motor, dobře se držela......prý Parkside z Lidlu. Za desetinu konkurence.
Asi tolik jako konkurence nevydrží, bluetooth komunikaci s vysavačem nemá, ale tuhle i příští stavbu perfektně postaví

A tak je to i s jinými stroji. Třeba s tím Hammerem. Mám ho taky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 112 hostů