Čelní bruska

Vše co se týká truhlářského řemesla.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Čelní bruska

Příspěvek od ivoch »

Chci si vyrobit čelní brusku. Sehnal jsem motor 1,5kW, 1410 otáček. Chtěl bych mít brusný kotouč průměru 500mm na suchý zip. Řeším nyní obvodovou rychlost. Při tomto průměru to dělá necelých 37 m/s. Jsou na to různé názory. Například Rojek dělá čelní brusky s rychlostí 29 m/s. Uhlíř ve své publikaci (Technologie II z roku 2003) uvádí řeznou rychlost u kotoučových brusek do 55 m/s. Někde ovšem doporučují hodnoty do 30 m/s. Asi z toho dělám vědu, ale co říkáte na těch mých spočítaných 37 m/s? Nebude se hodně ničit brusný papír? Budu na tom objíždět různě tvrdá dřeva od smrku až po dub.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čelní bruska

Příspěvek od hylopetes »

Ahoj,
vyrobila jsem si 40 cm celni brusku. Mam tam stejny motor. Z prakticke zkusenosti je brouseni u kraje hodne agresivni a treba u buku je potreba po chvili prestat, protoze se krasne pali. Pouzivam lepeny smirgl o hrubosti 60-80. Paradoxne nejdrive mi hrubost papiru odejde uprostred na nejnizsich otackach, kde zarovnavam segmentove poloviny pro segmentove misky.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Čelní bruska

Příspěvek od ivoch »

Dobrá zpráva :-D Už se dívám na tvůj výtvor. Uložím si pro další inspiraci. A co měkké dřevo, s tím problém není? Dočetl jsem se, že na smrk má být rychlost naopak nižší, než na tvrdé. Jaké máš tedy zkušenosti s broušením měkkého dřeva na okraji 40 cm kotouče?

Chci k tomu zakoupit přímo tento vypínač. U nás ale stojí 2x tolik, takže Amazon: https://www.amazon.de/gp/product/B07F77 ... DB2W&psc=1

A ještě řeším problém, jak na hřídel udělat nějakou přírubu, na kterou bych přišrouboval překližku. Foto je v příloze. Zadal jsem to chlapíkovi, snad si poradí :-D
Přílohy
IMG_20190607_125624.jpg
IMG_20190607_125624.jpg (247.95 KiB) Zobrazeno 5253 x
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čelní bruska

Příspěvek od hylopetes »

Mekke drevo nepouzivam, tak bohuzel neporadim. Dub, buk, jasan, javor, orech, vsechno se chova zhruba stejne. Ten buk je nejvyraznejsi kvuli paleni. Hlavne netlacit a nezustavat na jednom miste, tim se smirgl znici pomerne rychle. Jestli budes mit nosnou desku z hliniku, tak pozor na upnuti. Bratranek to hodil do stroje a propocital mi, ze bez te priruby by to rychle odletelo.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čelní bruska

Příspěvek od hylopetes »

Veskere info k upnuti mam v tom svem videu (ktere jsi evidentne nasel :)) a mozna je i neco v komentarich.
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Čelní bruska

Příspěvek od mpis »

Na upevnění kotouče na hřídel je třeba kvalitní přírubu s upínacím pouzdrem tak, jak to dělala Hylopetes.
Něco podobného za dobrý peníz jsem pro moji pásovku kupoval toto: https://www.pikron.cz/e-shop/upinaci-pr ... 41147.html.
Jo a ještě k tomu vypínači. 35 E bych za vypínač nedal. Bohatě stačí ty za 5-8 E. Já je mám na spodní frézce a na pásové brusce a zatím s nimi nebyl žádný problém. 1,5 kW to spolehlivě utáhne.
Naposledy upravil(a) mpis dne 07 čer 2019, 12:47, celkem upraveno 1 x.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Čelní bruska

Příspěvek od ivoch »

Právě ta příruba od hylopetes mi není zcela jasná. Na tom videu v čase 2:01 je vidět část příruby s 6 šrouby. Nač tam jsou ty šrouby? Drží ti ještě v tom velkém hliníkovém kole? Je mi jasný, že ta příruba s 6 šrouby je opřená do velkýho hliníkovýho kusu. je to vidět v čase 2:08. Ale jakým způsobem ty dva kusy, respektive ta malá příruba, drží na hřídeli na motoru? Pochopil jsem asi, že na té přírubě nejsi schopna udělat zápich pro pero a proto je to prořízlé skrz, ale v čase 2:13 už je to nasazené na hřídeli a není vidět zajištění. Je tam vůbec potřeba? Chápu, že když tlačíš na brusný kotouč při broušení, tak ten se ti opře do hřídele motoru a nikam neuhne, ale jak máš zajištěno to, aby ti to celé nevypadlo ven ze hřídele při roztočení v čase 2:17?
Naposledy upravil(a) ivoch dne 07 čer 2019, 12:51, celkem upraveno 1 x.
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Čelní bruska

Příspěvek od mpis »

Ale dáš, upínací pouzdro je pochopitelně na válcovou hřídel se zajišťovacím perem.
Koukni tady: https://www.pikron.cz/e-shop/upinaci-prvky/pouzdra-tb
Koukám, že jsem reagoval na něco co mezi tím bylo smazáno :D .
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Čelní bruska

Příspěvek od ivoch »

mpis: Máš pravdu. Ale jak vymezím zajištění toho pouzdra vůči samotné hřídeli motoru? Aby mi to pouzdro nevylétlo ven? Omlouvám se za smazání, ale objevil jsem, že tam dělají i válcová, nejen kuželová :-D
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Čelní bruska

Příspěvek od ivoch »

Už to asi chápu. Ten náboj TB má kuželovou díru, která stáhne upínací pouzdro na hřídeli a tím se dotáhne. Je tomu tak?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 8 hostů