Hoblovka Proma HP-250-3/400

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Hoblovka Proma HP-250-3/400

Příspěvek od ivoch »

Do měsíce chci koupit hoblovku s protahem. začal jsem na částce okolo 10.000 a zjistil, že to jsou opravdu levné mašinky a nyní jsem na ceně 25.000 :-D Víc ale nejdu. Ani o píď :-D No a v této cenové kategorii jsem objevil právě Promu. Dle recenczí se jeví jako kvalitní stroj. No díval jsem se na youtube na video a zarazila mě jedna věc. Mrkněte na video, konkrétně na časy 1:21 a 1:33: https://youtu.be/8EJ2w3Etjl8

Je zde vidět, jak při protahu odskočí protahovací stolek. To mě dost děsí, jestli tam není nějaký renonc v přesnosti.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblovka Proma HP-250-3/400

Příspěvek od Hans »

Je to stroj úměrný své velice nízké ceně (to není nafoukanost, ale fakt - při vší kutilské úctě, 25 tisíc je na hoblovku pořád sakra málo). To odskakování bude nejspíš způsobovat podhoblování na začátku i na konci. Stůl je zjevně jen na hubeném středovém sloupku, který nemá šanci zabránit těmto výkyvům, a dál už je stůl nejspíš jen v nějakých bočních vedeních, která jsou jen na to, aby stůl nevyjel spolu se dřevem ven.

Kdysi jsem tenhle strojek u známého viděl. Udělal na mě dost špatnej dojem. Je to takový... fórový. Myslím, že když máš limit 25, máš asi tak tyhle možnosti:
1) koupit čínskej low-end se všemi problémy, které to přináší; to nemusí skončit jen podhoblováním, ale i únavou kdejaké řemenice apod. Výsledkem bude dřív nebo později nepohodlí
2) koupit něco použitýho, ale solidního; v závislosti na stavu to může znamenat taky trochu nepohodlí než to dáš do kupy, ale narozdíl od toho číňana to bude mít nejspíš solidní základ, takže to půjde zlepšit. Číňan se bude jen zhoršovat, pokud ho teda komplet nepředěláš, což se neoplatí.

Čínský stroje mají samozřejmě velmi příznivej poměr cena/výkon, ale on už ani ten Číňan nemá kde brát, když to má být za tyhle peníze a ještě na tom musí vydělat on sám, pak distributor, pak lokální obchodník, ... a ještě všem musí zbýt peníze na sekretářku a krytí reklamací. Tak si vezmi kolik peněz doopravdy zbude na samotnej stroj. No moc ne. Tak pět tisíc? Kdoví.

U použitýho stroje tohle všechno zaplatil(i) už předchozí majitel(é), byť to trochu ošoupal(i). Rozdíl je v tom, že solidní stroj tohle všechno plus mínus vydrží. Low-end číňan nevím...

Hans
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblovka Proma HP-250-3/400

Příspěvek od Ponty »

jvalik - plně souhlasím.
nejschůdnější cesta je třeba přes Bazoš a sledovat nabídky.
Když se vrátím k té Promě, tak strýček je zástupce ředitele na učnáku kam kupovaly frézy na železo od Promy a za tři roky co je mají pějí jen velkou chválu. Ale to jsou mašiny za x desítek tisíc.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Hoblovka Proma HP-250-3/400

Příspěvek od ivoch »

No jenže jsem se díval na bazar na starý litiny a:

1. Na Bazošu vidím překupníky, co nasadí šílenou cenu za ruiny.
2. Na E-Bay sice jsou už pěknější stroje, ale určitě se za slušný pojízdný stroj nevejdu do 1000 Euro i s dopravou. Navíc koupím starou (sice bytelnou) litinu, ale nemám na to, abych ji dal případně dohromady. A nedělám si iluze, že ji za ty prachy přivezu a pojede jak hodinky.

Jak jsem říkal - začínal jsem vybírat cenově malý stolní hoblovky s protahem a už jsem na 25.000 Kč. Víc nedám. Ne a basta fidli. Navíc jsem nenapsal, že jsem hobík, dělám si to pro radost a nebudu stroj používat denně jako obživu. Vím, někdo může namítat, že se mi to neoplatí, ale o tom to není. Je to primárně o radosti, že si něco udělám sám. Proto se domnívám, že ta Proma by mohla stačit. Litina je krásná, ale za funkční litinový stroj dám 40.000 Kč. To už opravdu ne. To je to šroubování ceny výš a výš, kdy za "pár" tisíc navíc může mít člověk lepší věc. Začínal jsem na 10.000 Kč, že? :-D


Na E-Bay jsem našel tohle. Ale něco je už přes limit, když připočítám cca 4.000 Kč dopravu, případně hodnotu samotného stroje:

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 58-84-1364
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 12-84-7732
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 57-84-2101
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 08-84-7732
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 33-84-2603

případně tato menší mašinka:
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 52-84-1648
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblovka Proma HP-250-3/400

Příspěvek od Hans »

Bernardo a Holzmann jsou podobná čína jak Proma. Azzuro neznám. Jaroma je pořádná mašina, měl jsem ji a je to nezmar, vypořádá se absolutně se vším. Jen je s ní těžká manipulace (to platí i pro tu dlabačku) a je potřeba si to dobře seřídit. Robland by mohl být ok, je to tradiční značka, tuším že belgická. Lurem nejspíš taky bude ok, podle fotek nevypadá šizeně, o té značce jsem už slyšel, ale nepotkal jsem se s ní.

Kdybych si měl vybrat mezi fungl novou Promou/Holzmannem/Bernardem a třeba tou byť trochu nešikovnou Jaromou, vždycky sáhnu po Jaromě. Jakkoliv má svoje neduhy, už to není žádná hračka. Byla to moje první dospělá hoblovka po nějakym tom hobby strojku a je to nebe a dudy.

Doufám, že je jinak jasný, že je jedno, zda je na tom napsaný Proma, Holzmann, Bernardo, Grizzli, Warco, Optimum, Quantum, ... To má všecko stejnýho výrobce.

Tím končím, tvá Máňa :-)

Hans
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Hoblovka Proma HP-250-3/400

Příspěvek od ivoch »

jvalik: Je mi jasný, že tebou jmenovaný značky jsou made in China. No tak tedy asi půjdu do těch starších strojů. Na Ebay je jich celkem dost. Stačí mi šířka 260mm. Takže něco menšího. Ta Jaroma je tank. Nemám zase takový prostory a a na ty moje víkendový laťky bude stačit i něco menšího :-D

Jinak se mi líbí klidně i ten Robland. Jak říkáš - Belgičan. Ale co je zásadní - na co se zaměřit při nákupu staré jeté hoblovky, když ji budu poptávat? Ať nejedu do Reichu zbytečně. Co jsem se dočetl, tak to má být na ložiskách a ne jen v bronzu. Předpokládám, že tyhle relativně nové stroje jsou na ložiskách. Motor se dá převinout, takže mě teoreticky můžou trápit jen nože a to, zda je má třeba v náhradě Pilana. Je tomu tak? Ptát se tedy prodejců po funkčnosti motoru, zda je to na ložiskách a jaký tam jsou přesně nože, že? Také počet nožů - aspoň 3, ideál 4. Ale u těch menších hoblovek tam asi 4 nebudou. A 2 nože nebrat? Někdo zase říkal, že to není zase taková hrůza, holt bude menší posuv.Výkon motoru mě netrápí +/- 2-3kW stačí. Případně nějaký vůle nebo naopak drhnoucí ložisko.

Abych to shrnul - ložiska, počet a typ nožů, hmotnost, motor, velikost stolu a protahu. Snad se na staré hoblovce nezadrbu. Ufff.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Hoblovka Proma HP-250-3/400

Příspěvek od ivoch »

A co takhle starší Rojek 310? Třeba něco takového:

https://stroje.bazos.cz/inzerat/1029447 ... ek-310.php


Ale to není celolitina, že?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblovka Proma HP-250-3/400

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

celolitina to nejspíš není. Co mě ale trápí víc je, že si nejsem jistej, jak to má vyřešený zdvihání protahovacího stolu. Nevím, zda si to nepletu s jinou hoblovkou, ale možná že zrovna tady se stůl zdvihá pomocí paralelogramu, což je obecně kritický místo. To je potřeba prozkoumat. Pozná se to převážně tak, že když se stůl zvedá, našikmuje se i poloha zvedacího kola. A samozřejmě tam ten paralelogram je vidět. Bohužel chlapík to na fotkách neukazuje.

Tahle hoblovka je z ro diny příbuzných KDR 310, MSP 310, Rojek 310, ... velmi záleží na variantě konkrétního kusu. Tohle je třeba si zjistit.

Jinak standardní nože maj tloušťku 3 mm a mám dojem, že zrovna Rojek kdysi míval nějaký zvláštní nože. Pilana je snad ještě prodává. Ale netuším, zda se to týkalo všech strojů nebo jen některých. Samozřejmě mám na mysli někdejší stroje, dnešního Rojka už nebrat.

Ještě poznámka k překupníkům: ono to nemusí být tak zlý. Záleží na přístupu konkrétního překupníka. Já třeba loni kupoval soustruh SL2000 od překupníka, chtěl za to 29 tuším i s dopravou a nepřišlo mi to jako špatná koupě. Soustruh chodí fajn, jednání solidní. A když koukám letmo na inzeráty, neřekl bych, že je špatně, když koupíš nějakou zahraniční mašinu od překupníka. Mnohdy to jsou zajímavý stroje a můžeš udělat dobrej obchod. Jasně, překupník na tobě vydělá, ale on to musel dovézt, nějak se tím zabývat, má v tom svoje prachy... Asi bych to tak jednoznačně neodsuzoval. Jen si musíš ohlídat stav stroje, což ale platí vždycky.

Ke kontrolám, cos psal, bych určitě přidal ještě tohle:
- zkontrolovat rovinnost stolů - ano, opravdu existují i křivé litinové stoly. Nebrat v žádným případě!
- zkontrolovat paralelitu stolů a možnosti seštelování - platí nejen pro přední a zadní stůl, ale i protahovací. Pokud nebudou k sobě seštelovatelný, vždycky někde obdržíš nepřesnost, kterou nepůjde odstranit.
- ložiska - kluzný jsou jen na hodně starých mašinách, s tím už se snad ani nepotkáš; pokud budou špatný kuličkový, není drahý to vyměnit, ale je třeba to rozebrat. Je to ovšem důvod ke slevě, což se někdy může vyplatit.
- převinutej motor nikdy nechodí tak dobře, jak ten původní, proto je lepší se převíjení vyhnout,
- pokud možno zásadně trojfáz, neboť jednofáz má silně nevyrovnanou momentovou charakteristiku, je to dáno průchodem proudu přes nulu a opět s tím nejde nic dělat,
- tři nože jsou ok, dva možná budou zpomalovat práci, tam půjde hlavně o nastavení poměru posuvu v protahu, mohl by vznikat příliš vlnkovaný povrch,
- převod posuvu protahu - musí chodit bez chyby, jinak budou trable,
- podávací válec - rýhy nesmí být sjetý, jinak bude blbě podávat.

Opět upozorňuju, že většina výše uvedených vad může být i ve stavu nového čínského stroje.

Koukám, že ceny docela stouply. Dva roky zpátky jsem prodával Jaromu za 35... dnes to koukám chodí o desítku vejš. Zajímavý.

JV
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 6 hostů