Radiální pila vs. pokoska

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Radiální pila vs. pokoska

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

mám DeWaltí radiálku s 250kou kotoučem a už nějakej čas přemýšlím o tom, že bych ji poslal do světa a pořídil místo toho pokosku, nejlíp asi tu co chodí na kloubech místo na tyčích (takový ten Bosch s panty pro vedení v boční i vodorovné rovině.) Proč to píšu sem? Chci se ujistit, že je moje úvaha správná než něco provedu.

Co mi vadí na radiálce:
- nemožnost předříznout si na povrchu materiál a pak ho řezat odpředu směrem dozadu,
- přílišná žravost kotouče i s pozitivním úhlem čela - tlustší klacky z tvrdého dřeva je velmi obtížné říznout bez zakousnutí,
- jakmile se prořízne spodní deska, přestává fungovat proti vyštipování,
- nelze mít stálé pravítko na délky klacků, při natočení pily do úhlu se řeže o kus vedle než při kolmém řezu; mj. to při té příležitosti časem rozřeže zadní opěrnou lištu na cimpr campr, takže už pak ani nepůsobí proti otřepům

Výhody radiálky:
- motor možno dát svisle a řezat čepy, rozpory, frézovat atd. - ale to už mám vyřešeno spodní frézkou, dominem, dado blade atd.
- robustnost,
- možnost otočit motor rovnoběžně s opěrnou lištou, takže pak jde řezat podélně - nouzovka, kterou naštěstí nepotřebuju,
- možnost řezat i v daleko větším náklonu než umí pokosky, třeba i 80 stupňů - ale nikdy jsem nic takovýho nepotřeboval, kazety do dveří buď nafrézuju anebo říznu normálně na pile,
- možnost řezat přesnou vzdálenost nad povrchem - tohle umí ten Bosch taky, ale nevim jak moc je na tom dorazu "gumovej" - máte někdo zkušenost? Hylopetes, myslím že Ty tuhle pilu máš, že? Měla bys k ní v souvislost s mojí situací nějakej komentář?

Co si slibuju od pokosky:
- drobnou úsporu místa,
- rychlejší nastavení,
- stálost pravítka,
- snad i laser, ale zatim moc nevěřím v jeho přesnost - nicmeně na hrubý řezy to určitě bude ok,
- schopnost říznout mělkej, ale zase vysokej materiál, což radiálka nesvede - má 250ku kotouč a nad 6,5 cm se nikdy nedostanu.

Co myslíte, budu litovat nebo je moje úvaha kompletní? Jinak délka řezu je u obou řešení srovnatelná.


Díky

Hans
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Radiální pila vs. pokoska

Příspěvek od Tim »

Ahojky Hans,

dost dobře jsi to tady popsal,
napíšu moje zkušenosti dlouhá léta jsem pokosovku neměl žádnou až když se někdy v devadesátých letech objevila makita typ LS1013 a byla za zaváděcí cenu něco kolem 12.000,-tak jsem ji koupil a teď jsem v důchodu a je to stále můj kůň až na výměnu kryty ,který jsem si proříznul když jsem na pile prořezával na dvakrát hranol120x120m žádná oprava.
musím dodat že asi před pěti lety jsem si koupil malou pokosovku metabo modrou a to na montáže kde jsem makitou řezal obklady a metabo na lišty případně nastavený druhý úhel

ještě k těm výhodám radiálky celý život dělám truhlařinu ale ani jednu jsem nikdy nepotřeboval,a to dělám od výroby nábytku až po dřevostavby a bednění na schody

za mne koupí pokosovky neprohloupíš, ale budeš mít těžký výběr.

toť můj názor a zkušenosti.

tim
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Radiální pila vs. pokoska

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, osobně nemám žádnou pilu na příčný pořez, vše dělám na formátce, popř. maflík.
Když to čtu tak nevýhody 2.-4. co jsi uvedl, má pokoska taky, resp. je to v tvých rukou, výběr kotouče, vzadu můžeš vyrobit šoupací pravítko do stran, stejně jako výměnnou vložku v prac. ploše stolu pro kotouč. Výhodu, kterou jsi neuvedl je v lepší ochraně (krytu) proti pořezání u pokosky a asi bude i lépe přenositelná. Volba je spíše tvojí preferencí.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Radiální pila vs. pokoska

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

děkuju za odpovědi. Já vím, samozřejmě můžu všecko řezat na formátce, ale soustavný přehazování kotoučů mě obtěžuje, o prostorových nárocích výložníku nemluvě (standardně jej tam nemám.) A protože mam stolařinu jen jako koníčka, chci to zkrátka mít pohodlný. Tolik k mým důvodům proč mám a nadále chci mít zvlášť stroj na příčný řezy.

Co se týče výběru, mám jasno, byla by to ta Boschka co nejezdí na tyčích, ale má klouby. Stalo se blbým zvykem výrobců strojů, že za svými stroji obyčejně požadují dalších aspoň 30 cm prostoru. Pokud jsem někdy ale na dilně ocenil nějaké "zařízení," tak to byl dostatek volného prostoru pro práci. Proto zvažuju tu Boschcu co je na kloubech místo tyčí.

Šlo mi spíše o společnou úvahu zda mi nějaká funkce radiálky nemůže třeba chybět, na kterou jsem teď zapomněl. Že se dá všechno udělat všelijak vím, dá se žít bez celé řady věcí, ale já neřeším případ nouze.

Tak já to asi zkusim a uvidim. Ale kdyby vás ještě k tomu něco napadlo, určitě mi dejte vědět.


Díky

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 10 hostů