Lis na brikety

Vše co se týká truhlářského řemesla.
protah
Příspěvky: 13
Registrován: 25 úno 2018, 11:53

Lis na brikety

Příspěvek od protah »

Zdravím kolektiv,mám zájem o koupě nějakého lisu na brikety 10-20 kg/hod, max. do 4 kw. Nevím zdali šnekový nebo pístový,u toho šnekového si myslím že se ten šnek brzo opotřebuje, zřejmě vydrží do 75 motohodin, to jsem se dočetl, nevím jak to je. Proto bych od vás rád slyšel nějaký názor z toho co vlastníte. Co si třeba myslíte o Briketovací lis 15 Home. Díky
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Lis na brikety

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

Briklis 15 Home a jeho klony (vše ta samá čína) je lis té nejzákladnější ještě zhruba funkční konstrukce. 10-20 kg za hodinu, no nevím. Snad leda pokud je na vstupu jemná směs pilin a i tehdy to bude spíš pod těch deset. Nemá to předlis, podle lisovanýho materiálu se musí štelovat sevření na výstupu, jinak to lisuje málo anebo se to naopak zacpe, což je pak práce na hodinu s vrtačkou a dlouhým hadovým vrtákem. Dále musí být vstupní surovina prosátá, protože špalík dokáže zablokovat čechrání. Některej materiál to lisuje dobře, jinej dost mizerně. Má to hydraulickej agregát ze štípačky, což není kdoví co. Nicméně je dost slabej na to aby nepotřeboval chladič oleje. Hřeje se leda motor.

Závěrem - lisuje to, ale je třeba u toho být a hlídat to, třeba u toho něco dělat v dílně apod.

Já osobně jsem to dal na podzim pryč a koupil odhořívací kamna a pálím tam hobliny bez problému.

Hans
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Lis na brikety

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, nenapsal bys, jak jsi spokojený s kamny s odstupem času? Kolik pilin, hoblin spálíš za sezónu atak. Co Jesanka, ještě ji máš, nebo šla do světa?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Lis na brikety

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

s kamny jsem nadále spokojen, nezaznamenal jsem žádný větší problém. Bouchly mi jen jednou, ale to jsem zavinil sám. Odhořela krusta a já místo abych otevřel primár a nechal ji odhořet zespodu, promíchal jsem to pohrabáčem, takže to zhaslo a proto pak baflo. Jinak bych příště šel klidně i do většího modelu, s odhoříváním nejsou příliš potíže, jen se tam ty hobliny nesmí udusávat. Takže metoda Timothy Wilmotse mi příliš nefungovala.

Kolik spálím za sezonu - to se těžko hodnotí, každý má jinou dílnu, jiné tepelné ztráty, jiné požadavky na teplo... já spálil odhadem tak jeden big bag, možná jeden a půl. Šlo z drtivé většiny o smrkové hobliny s příměsí pilin - mám centrál, takže to je dohromady.

Tepla je z toho nicmeně hromada a když byly ty mrazy, tak moje nepříliš zateplená a promrzlá dílna (=stavební otvory zabouchaný deskama, narvaná vata, všude možně kolem toho fičí) se dostala na pěkným 13 stupňů po asi půl dni topení. Když není taková zima, běžně to vytopím tak, že je mi i v triku vedro. Jinak mám spalinovej výměník a nad něj namířenej starej kancelářskej větrák, takže teplej vzduch rozháním po místnosti. To je hodně důležitý pro pocitovou teplotu. Ohřátí mašin trvá samozřejmě dýl, o ohřátí zdí nemluvě.

Jesanka už je zpátky ve světě. Život je krátkej a tak poté co jsem se na ní vyučil nějaké té strojařině, poslal jsem ji dál ať se s ní trápí někdo jinej. Mám teď malou čtrnáctipalcovou pilku, takovou tu amerejckou klasiku. V podstatě mi stačí, předělal jsem motor na třífáz, dal riser block, trochu vyladil geometrii a řeže to v pohodě, byť se narozdíl od Jesanky klepe jak ratlík - bude to chtít ještě nechat stočit nový řemenice. I přesto ale kupodivu dokáže říznout pěknou např. ořechovou švartnu s povrchem velice hladkým a to s obyčejným pásem za pár kaček. A zároveň svede naporcovat menší fošny z kulatiny bez zadýchání.

Hans
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Lis na brikety

Příspěvek od miru01 »

Díky Honzo, ty kamna to je můj úkol pro příští sezónu.
protah
Příspěvky: 13
Registrován: 25 úno 2018, 11:53

Re: Lis na brikety

Příspěvek od protah »

Netroufl si tady někdo na lis ze štípačky ????, Štípačku mám,dělal jsem ji před 30ti lety,3kw, přes 20 tun, mohu ještě trochu přidat, průměr pístu 12cm, 15ti cm jasan,dub to napříč přeštípne jako nic, je uložená na 22 cm íčku. Nějaké samo doma video jsem zhlédl, šlapalo jim to, ale dokumentace chybí. Je to dost nejisté z výsledkem ??? Moc pilin mít nebudu, počítám + -6 kubíků měsíčně + něco od souseda, myslím že investovat přes 100 000 kaček by nebylo moc rentabilní
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Lis na brikety

Příspěvek od Hans »

Jeden čas kolovala snad na bazoši nabídka na prodej plánů na briketovačku, tuším že to bylo za 250 Kč, ale nevím jestli se to vyplatí... to bys musel mít asi vlastní strojní zázemí, jinak budeš s každým dílem na výrobu muset u někoho panáčkovat.

Když máš ale kolem šesti kubíků měsíčně, tak máš nejspíš rozjetej nějakej byznys, opravdu se Ti ten čas strávenej na výrobě lisu vyplatí?

Každopádně pokud se dobře pamatuju, kdysi jsem spočítal, že na těch 6 cm průměru co má ten mini lis by bylo potřeba asi 12 - 14 tun aby to nějak vypadalo (tj. o mnoho víc než ten minilis má.) Tak si to přepočti na svůj agregát a požadovanej průměr brikety. Bohužel už dnes nevím z čeho jsem tehdy vycházel.

Ještě bych upozornil na nutnost předlisu, jinak to bude lisovat děsně pomalu a ještě k tomu se to rádo zašprajcuje. Předlis mimoděk poskytuje otvíratelnou lisovací komoru, což je úplně jinší věc než nějaká svíraná šprajcovaná trubka. Aspoň mi to tak teda přijde. Ovšem strojař nejsem.

Hans
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Lis na brikety

Příspěvek od Hans »

Nevím zda to je ten samej člověk, ale tady je ukázka lisování a má tam i nějaký kontakt na kterém nabízí tu dokumentaci: https://youtu.be/IdwmjV6vMoQ

Hans
protah
Příspěvky: 13
Registrován: 25 úno 2018, 11:53

Re: Lis na brikety

Příspěvek od protah »

Hups, až jsem si sedl na zadek, z toho videa.Čekal jsem něco jednoduchého, něco jako https://www.youtube.com/watch?v=36GHaxpoR0o
https://www.youtube.com/watch?v=wmcCpS3LutA
myslel jsem jen nějakou trubku,píst, větší násypku a pak jen doladovat mouchy.
Soustružníka mám, s nějakým tým předlisem bych si poradil ale nevím jak to vypadá v té trubce s tou násypkou, zdali je tam nějaký sklon, vlisovaný konus nebo to dělá ta prořízlá stažená trubka
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Lis na brikety

Příspěvek od Hans »

To bude jen stažená trubka. Píst se snaží překonat tření v trubce a také její stažení a než se mu to povede, tak při té příležitosti slisuje další kus hmoty. Problém tohoto systému je v tom, že každý materiál při onom tření a sevření klade jiný odpor a už tak dost křehká hranice kdy to ještě lisuje dobře a zároveň i posouvá hotový materiál se tak mění s každým materiálem. A když se netrefíš, tak to lisuje buď málo anebo se to šprajcne, o tom už jsem psal. Nicméně - tento problém je hlavně u toho minilisu ze štípačky, mam dojem že to mělo jen 6 nebo 8 tun. Pokud máš 20 tun a zachováš malý průměr brikety kolem 6 cm, možná takové problémy mít nebude, alespoň ne v takové míře.

Ještě bych se zastavil u spínání zpětného chodu - je otázka jaký systém je lepší a jak řešit určitou bezpečnost lisování. Na videích co jsi posílal se směr chodu pístu přepíná na základě jeho polohy. To taky může znamenat, že když se to šprajcne a zrovna u toho nebudeš, bude to už jen vrčet, motor se bude trápit a třeba se pak i uvaří. Jiný systém je s presostatem, to má i ten minilis, který při příliš velkém odporu obrátí směr a hotovo. To má při šprajcu zase za následek ucpání lisovací trubky v celé délce, neboť chod pístu se neustále zkracuje a pořád se přidává materiál.

Asi by byl lepší ten první systém, ale s nějakou časovou nebo dostatečně citlivou teplotní pojistkou, která pak stroj vypne. Nevím.

Samozřejmě asi netřeba uvádět, že když je to konstrukce bez předlisu, tak třeba z načechraných hoblin se na jeden chod pístu nalisuje zoufale málo, třeba jen půl centimetru délky. Lis potom není žádnej rychlík a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby pro těch 6 kubíků hoblin měsíčně musel jet celej ten měsíc.

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti