Ruční hoblování jasanové dřevo

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Alfredradioradiis
Příspěvky: 5
Registrován: 27 úno 2018, 11:07

Ruční hoblování jasanové dřevo

Příspěvek od Alfredradioradiis »

Ahoj všem,
nemáte někdo zkušenosti s ručním hoblováním jasanového dřeva? Pokud mám prkno přímo ze středu, tak to není až tak problém, ale fládrové prkno je pro mne skoro nemožné ohoblovat. Moc děkuji za radu..... Alfred
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční hoblování jasanové dřevo

Příspěvek od Ponty »

Jak nemožné? zadrhává se ti hoblík, skáče nebo co dělá? Nehobluješ proti letům?
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Ruční hoblování jasanové dřevo

Příspěvek od Hans »

Taky napiš čím to hobluješ, tj. zda to má i klopnu, nebo zda to je třeba uběrák atd.

Hans
Alfredradioradiis
Příspěvky: 5
Registrován: 27 úno 2018, 11:07

Re: Ruční hoblování jasanové dřevo

Příspěvek od Alfredradioradiis »

Někdy musím i proti letum, pokud je to uřízlé z nějakého křivějšího kusu.
Alfredradioradiis
Příspěvky: 5
Registrován: 27 úno 2018, 11:07

Re: Ruční hoblování jasanové dřevo

Příspěvek od Alfredradioradiis »

Hobluji Stanleym. 45°
Rostej
Příspěvky: 37
Registrován: 18 říj 2016, 13:31

Re: Ruční hoblování jasanové dřevo

Příspěvek od Rostej »

Jasan jsem hobloval take stanleym no 5 a 4. A celkem bez problémů. Pravdou je že jsem jeden den věnoval seřízení hoblímu nastevení klopny cca 0,5 mm od ostří a hlavně preciznímu nabroušení želízka a také kontrole rovinosti plazu. To vše a možná i něco víc ti právě může dělat problém. Zkušení hoblíkáři zde ti jistě poradí
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Ruční hoblování jasanové dřevo

Příspěvek od Hans »

Ne že bych byl zkušenej hoblíkář, ale po chvílích hobluju ručně dubovou kantovku a tam se hoblování proti letům nevyvaruju.

Moje poznání:
- Želízko musí být opravdu pekelně ostrý, jinak to vyškubává. Já ostřím/obtahuju každej cca metr čtvereční, ale to záleží na kvalitě oceli, na tloušťce třísky atd. Je třeba získat cit pro to co je ostrý a co není - to říkám proto, že mnoho lidí co jsem potkal považovalo za ostré něco, co já už beru na brousky, protože to ostré není.
- Klopna musí plně přiléhat na želízko a musí být ostrá do té míry, že se pod ní nevleze ani sebemenší špona. Dále by měla s želízkem svírat úhel kolem 60 stupňů - tohle stačí od oka. A nesmí mít jehlu, jinak ztratí svůj efekt a stává se jen součástí klínu, který tvoří spolu s ostřím želízka.
- Želízko musí mít rovná záda do té míry aby na ni klopna spolehlivě přiléhala.
- Je fajn když je plaz rovnej, ale nemá to moc vliv na kvalitu řezu, spíše to dělá problémy při navazování tahů vedle sebe.
- Není nutno lpět na úzkých ústech hoblíku - sice se to leckde radí, ale pak kvůli klopně dochází k jeho zašprajcování hoblinami. Výjimkou je hoblování na čisto, kde se bere tenoučká hoblinka a ta se tak nešprajcuje.
- Jako nejmíň pracné se mi jeví průběžné obtahování/ostření ještě dřív než začne hoblík vyškubávat. Když se člověk zapomene, je to pak horší. Pokud je to zavčasu, stačí i jen obtahnout na kůži s brusnou pastou. Ale jde to zopakovat jen párkrát, pakuž je ostří moc zakulacené a špatně proniká do dřeva, navíc ho snáze vyškubává i přesto, že je jinak ostré.
- Asi není nutno dodávat, že je dobře držet hoblík šikmo, což způsobí taženej řez a ten je výhodnější.
- K nastavení klopny - musí být rovnoběžná s ostřím želízka, ale není jednoznačný předpis jak má být daleko. Někdo udává desetiny milimetru, jinej zase tvrdí že 2 mm atd. Z mé osobní zkušenosti vyplývá, že se to musí dělat v závislosti na tom jak velkou třísku beru. Když je tříska velká a vzdálenost jen pár desetin milimetru, spolehlivě tříska zajede pod klopnu, ať je tato seřízena sebelíp. S tímto je nutno trochu experimentovat.
- A pak už jen obecný zásady jako zakulatit rohy želízka, správně ho seřídit aby na obou stranách bral stejně atd.

Hlavně - ostřit, ostřit a zase ostřit!

Tolik má skromná zkušenost. Snad pomůže.


Hans
Alfredradioradiis
Příspěvky: 5
Registrován: 27 úno 2018, 11:07

Re: Ruční hoblování jasanové dřevo

Příspěvek od Alfredradioradiis »

Ahoj. Moc děkuji Hans.
Pokusím se všechny rady dodržet a uvidíme výsledek. Napíšu jak to dopadlo.

Alfred
RxD
Příspěvky: 31
Registrován: 01 dub 2016, 09:26

Re: Ruční hoblování jasanové dřevo

Příspěvek od RxD »

Cau, souhlasim s jvalik. Nejdulezitejsi je ostre zelizko. Kazdy ma jiny zpusob a ja preferuju lehounky druhy sklon ostri na tom nejjemnejsim kamenu (mam cca 8000). Vice nez metoda je dobre naucit se to delat efektivne casto. Hoblovat hoblovat hoblovat, vyndat, preostrit, seridit, hoblovat.

Serizeni klopny zalezi na druhu dreva, trisce apod. Je to vice o praxi.

Jasan a dub ktery jsou umele suseny jsou desny na rucni praci, ale co na plat sehnat neco jineho je nerealne. U takovychto drev je opravdu potreba premyslet nad efektivitou prace. Pouzit uberak dokud to je mozne a hladik pouze na finalni dokonceni.

Uberak jsem vyrobil ze stareho No.3, reze dub jak maslo. Nez se drit s velkym hoblikem, pomoci tohodle to mam za zlomek casu.
Jinak mam radsi dreveny hobliky, naposledy jsem si udelal jednodychy presny hladik bez klopky s klavlitnim zelezem HOCH No.3 a nestacil jsem se divit. Na suche tvrde drevo uplne fantasticky, hobliny jak z obrazku. Treba modrin nebo nedejboze borovice by se zasekla. Hladiku musi mit clovek holt vic pokud pracuje s ruznymi drevy.
Alfredradioradiis
Příspěvky: 5
Registrován: 27 úno 2018, 11:07

Re: Ruční hoblování jasanové dřevo

Příspěvek od Alfredradioradiis »

Třeba s dubem už jsem pracoval hodně a ten mi přijde na hoblování jednoduchý. S tím jsem neměl vůbec problem.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů