Výběr protahu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
protah
Příspěvky: 13
Registrován: 25 úno 2018, 11:53

Výběr protahu

Příspěvek od protah »

Zdravím kolektiv, nevím si rady s výběrem protahu, mám Jaromu 40 ale chtěl bych něco menšího, budu na tom protahovat dvoumetrové palubky o síle 1.5 cm a 5 cm široké, měsíšně do 50m2. Jaromu trápit nechci, spíš bych to viděl na něco menšího, třeba i přenosnýho jako je Dewalt, atd. Uměl by mě tady někdo poradit. co vybrat.Díky za každou informaci.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výběr protahu

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

proč myslíš že je to trápení? Jaroma je nezmar a je jí prakticky jedno jestli krz ni jede úzkej klacek nebo široká spárovka. Navíc můžeš strkat ty klacky po dvou a když tak budeš činit pokaždý na jiný místo, budeš mít delší interval broušení nožů než na něčem úzkým.

Jak vydrží ty malé přenosné strojky nevím, ani nevím zda do nich nepasují jen dvourázové planžetové nože, ale jestli bys pak neměl lepší sehnat si nějaku starou malou čtyřstranku, kde bys tu palubku udělal celou. Kdysi jsem viděl takovej pěknej kousek právě jak dělanej na palubky od Festo.

Hans
protah
Příspěvky: 13
Registrován: 25 úno 2018, 11:53

Re: Výběr protahu

Příspěvek od protah »

zdravím, jde mi i o to že nemám moc velký jistič,větší dát nejde, na dílně jsme dva, kdybych dal menší protah na palubky, tím by mohl druhý člověk dělat na jakemkoliv jiném stroji
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výběr protahu

Příspěvek od Hans »

Jaroma má celkem malej motor, tuším 4 kW, jen má těžkej rozběh, ale ten se dělá na hvězdu. A když hobluješ takhle tenký plaňky, tak u tý hvězdy můžeš i zůstat, není třeba přepínat na trojúhelník. Ale i kdyby - málo zatíženej stroj málo žere.

Ono zase ty malý přenosný strojky mají většinou komutátorový vysokootáčkový motůrky podobný jak v každý vrtačce a ty se vyznačujou podstatně nižší efektivitou oproti běžnýmu asynchronnímu motoru, takže vůbec neni jistý že si pomůžeš. Navíc - výkon kterej jsi měl dosud rozdělenej na tři fáze bude u těch malých strojků nutno brát z jedné fáze, což naopak riziko že se s příkonem nevlezete zvyšuje. Leda by kolega používal stroj, kterej si vystačí taky s jednou fází a to nutně jinou fází.

Ta Jaroma má hlavně dost těžkej válec, ale když už se jednou roztočí, pomáhá předcházet špičkám v odběru při hoblování - má v sobě akumulovanou hromadu energie, což ty malý strojky nemaj a když přijdou na suk nebo něco tvrdšího, okamžitě stoupne odběr.

Doporučuju tohle všechno zvážit. Ono to sice vypadá lákavě když ty přenosný protahy mají uváděných třeba jen 2000 W, ale nakonec můžou udělat větší paseku než ta Jaroma, právě krz svoji lehkost a jednofázovost.

Že se tak ptám - co máš za jistič? Proč nejde zvětšit?

Hans
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Výběr protahu

Příspěvek od werdio »

kromě velký hoblovky mám dewalta přenosnou, brousitelné kudly a sílu má jako bejk...už jsem s ní nadělal kubíky a v poho...ač na to nevypadá, je těžká jako tele
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výběr protahu

Příspěvek od Hans »

Ale jo, to ona sílu asi mít bude, možná má i BLDC motor, ale když bere všechen příkon z jedné fáze, může to být u p. Protaha nakonec ještě větší problém než s tou Jaromou.

Ono je to těžký - menší stroj ani menší motor na stejnou práci v zásadě nežerou míň. A pokud jo, tak jim ta práce trvá leda dýl (pomalejší posuv, menší tříska na víc jetí apod.) A když je problém s jištěním, je ten trojfáz lepší.

Hans
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Výběr protahu

Příspěvek od werdio »

to souhlasim..ale počítám že ta jaroma bude tak 5kw+2kw posuv
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výběr protahu

Příspěvek od Hans »

Nevím, píše že má Jaromu 40, no a tipuju že to je ten kombík co se každou chvíli vyskytuje na inzerci. Samostatnej čtyřicítkovej protah od Jaromy co jsem kdy viděl byl jen tenhle kombík bez horních stolů a s nějakym deklem, ale jinak úplně stejnej.

Takže bych řekl, že ať už je to ten kombík anebo jeho zjednodušená protahovací verze, tak má 4 kW motor a ten živí jak hoblovací válec, tak přes převodovku posuv. Měl jsem toho kombíka a znám ho jak svoje boty, hodně jsem se na něm naspravoval než jsem ho dal pryč.

Jiná věc by byl osmdesátkovej protah Jaroma. To už je opravdu trochu obluda.

Hans
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Výběr protahu

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, malé přenosné protahy se tu už řešily, mám na základě zdejších doporučení dewalt 733 a zatím spokojenost, zatím s novými noži, krásný hladký povrch s nulovým podhoblováním na koncích. Jistič mám 16A a pozoruji zřetelné mžikové pohasnutí světel při náběhu, jak píše Honza je tam sériový motůrek. Přenosná je pravda, ale lépe ve dvou lidech.
Nevýhody těhle strojků jsou jasné - hlučnost motoru, pomalý posuv a menší tříska na jeden odběr, cena. Výhody - je to přenositelné, pěkný povrch, hobluje přesně - ověřeno šuplerou, možnost úběru prakticky po desetinách milimetru.
Ještě používám historický protah 51 cm, 4 kW + motor na posuv, ale pokud to jen trochu jde, tak raději použiju ten malý strojek, hlavně kvůli přesné paraelitě. Jistič mám 3x25A a nemá problém, aby běžela hoblovka 3 kW a k tomu zapnu pilu 3,7 kW, ale nutno zapínat postupně. 3x25A zvládne teoreticky okolo 17 kW příkonu, problém je náběhový proud asynchronních motorů.
protah
Příspěvky: 13
Registrován: 25 úno 2018, 11:53

Re: Výběr protahu

Příspěvek od protah »

Díky všem, ani jsem nečekal že se mi někdo ozve, jako nezkušenému mě vaše názory dosti poučili. Moje Jaroma má 4kw + posun1.5kw. Jistič byl 16A,to mě občas spadlo, zvedl jsem ho na 20A,víc nejde, hlavní je 25A. Jak pracuji převážně s palubkami, mám i malou stolní stolní pilku DW na 220,tu bych dal na jinou fázi, tím by byl problém vyřešený. Ještě vyřešit problém s tou Jaromou, aby mě nedělala ten nepatrný dolíček na začátku fošny,vyžkoušeny snad všechny varianty, ale stále mi to dělá. Dal bych 2000kč + cestovné, kdyby mě ji někdo vyladil. Nehlaste se ale všichni :lol: Ted mohu sehnat levnější srovnávašku s protahem, 3kw, 4 nože, od Jeřábka, tak se rozhoduji, jestli ji nevyměnit za tu Jaromu.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 11 hostů