Olepovačka hran Dragis.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od Avarax »

a pomocou toho spravím 1 mm alebo len 0,5 ? Lebo chápem 2 mm sú veľa ale jeden by to mohlo zvládnuť nie ?

Inak mám k dispozícii toto len v tej mojej verzii aj stým nástavcom s ložiskom
https://www.pomocnik.sk/jednorucna-freza-3709
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od mihalo »

Myslel jsem vyrobit něco takového. Vcelku jednoduchá konstrukce za použití přídavného paralelního pravítka.
https://www.youtube.com/watch?v=d2UbeWBKFn8
Ta moje fréza od Festoolu funguje na stejném principu.
Do toho levnějšího virutexu se 2mm abs nevejde teď jsem to zkoušel.
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od Avarax »

A aký by som musel kúpiť aby vošiel ?
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od mihalo »

Logicky tu nejdražší Virutexku.
https://www.drevarskestroje.sk/rucnaolepovackaag98r
Pak ještě R2 frézu na hrany, jemný pilník na doladění hran a rohů. Na zastřihávaní přesahů hran se mi osvědčily nůžky na plech
https://www.nako.cz/1038-nuzky-na-plech ... prave.html
Nakonec ještě rada po olepení ofrézovat hranu a až potom zastřihnout a zapilovat. Lepší se najíždí s frézou na začátku a na konci dílce.
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od Avarax »

Tak za 360 to sa ešte dá. Kúpil som z Chiny
https://www.aliexpress.com/item/Wood-Ed ... 0.0.8q8lGj

To video je super určite to tak postavím na tú makitu. Akú frézu kúpiť na to zarovnanie ak ten prípravok nebude fungovať ?
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od mihalo »

Ta kapovací sada z číny je na max 0,5 ABS. Já mám tuto sadu od Virutexu a 2mm se nechytá to bych to tím roztrhl. Občas zakrojím 1mm abs a to je už dost.
Ten přípravek na frézu bude fungovat. Jen to chce dvě úpravy- bohužel špatně se vysvětlují.
Jedna je aby byl přípravek chycen oběma šroubama na to pravítko frézy (0:37 ve videu je vidět,že přípravek má chycen jedním šroubkem se zápustnou hlavou- tam musí být šroubovrut aby se to celé k fréze chytlo přes dva šrouby) a pak v místě frézky musí být drážka v přípravku na průchod přesahu neodfrézované hrany.
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od Avarax »

Začínam si myslieť že si radšej kúpim frézu priamo na to . Nevieš mi poradiť akú čo možno najlacnejšiu ? Inak do toho viruxa toho najdrahšieho vložím aj hranu 0,5 ?
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od mihalo »

Bez komentáře, nejlacinější je ten přípravek s frézou Makita. Do Virutexu ? Přečti si info od výrobce. (...........hrán do hrúbky 3mm........)
skyťák
Příspěvky: 4
Registrován: 15 črc 2016, 15:29

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od skyťák »

Vážení kolegové. Ani jsem netušil, že rozpoutám takovouto diskuzi. Děkuji za rady, zejména kolega "mihalo" má evidentní zkušenosti a znalosti problematiky.
Jak jsem psal, půjčuji si Virutex od kamaráda a nechci s ním dělat nějaké psí kusy ohledně seřizování, myslím, že je to ta nejnižší řada. Posledně když jsem olepoval nějaké díly tak mi to nějak nešlo, jeden kus super a druhý nedolepená hrana, nebo se mi odloupla páska i uprostřed . Samozřejmě jsem s tím lepil papír s nalepenou hranou. Vzhledem k tomu, že jsem si Virutexe chtěl koupit, abych kamaráda neobtěžoval, tak jsem si říkal, jestli nebude lepší ten Dragis na abs. To byla původní myšlenka.
Tak za následné co napíši prosím o trošku tolerance, protože si asi budete myslet , že mám Alzheimera. Děkuji kolegovi pod Nickem " mihalo", protože jak psal s čím olepuje tak jsem si vzpomněl že mám podobnou mašinku doma. Tenkrát jsem ji dostal místo peněz za nějakou práci. Je to nějaký číňan myslím, že to dodával Jeřábek, má to digitální ukazatel a myslím, že i ten regulátor co o něm kolega píše. Mám to doma myslím tak sedm osm let. Tenkrát jsem to zkoušel, kolega donesl z práce granulované lepidlo, tak jsem to tam nasypal nahřál a jal se olepovat , teď nevím jestli 0,5 abs, nebo papír bez lepidla. Každopádně se mi to tam zacuckovalo ta páska byla všude na válečkách ve vaničce, prostě nádhera. Tak jsem to dal bokem a tam to zůstalo, kámoš si to jednou půjčoval a říkal, že to šlapalo. Měl jsem jiné starosti a zapomněl na to. Tak si říkám, že bych to mohl oživit a poprosil bych o radu. Na youtube jsem koukal, že to lepí 0,5 , 2mm. i dýhu. Poprosil bych pana kolegu o polopatický návod jak s tím pracovat. Myslím, že jsem tenkrát měl problém s lepidlem, protože jsem tam dával s klasické olepovačky a ta mašina měla tavnou teplotu 120 st., ale to nevím jistě, pak mi někdo doporučoval nějaké lepidlo Dorus s nižším bodem tání, kupoval jsem ho asi u Pilouna v Brně. Takže prosím o radu.
Dále fréza na hrany: Festool mám rád, mám Kapex ,Rotex, Domino se vším krásná práce, kvalita bez kompromisu. Poraďte něco levnějšího, koukal jsem na Virutex, ale ten stojí taky přes 10.000,- Děkuji předem za rady a poznatky a omlouvám se, že jsem nenapsal nic konstruktivního.
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od mihalo »

U těchto olepovaček (myslím Virutex) strašně záleží na přítlaku. Já to řeším tak že hned za olepkou druhou rukou hranu zahlazuji špalíkem s filcem protože se mi stávalo,že nedolepovala. Nejlépe se mi lepí dílce na stojáka upnuté v hoblici. Na montáži na kozách na ležato je oprus.
U té olepce s nanášením lepidla strašně záleží na mnoho parametrech. Druh lepidla, množství lepidla nastavené v olepce, nesmí být zahnojená cesta pro abs v olepce dost častý problém. správné nastavení přítlaků abs hrany. zkus vyfotit nějaké detailní fotky olepky.
Tohle jsou detailní fotky nanášecího válečku po 10letech používání a pravidelného čištění. Na první fotce je vidět přítlak abs hrany to je ten plýšek s hnědým kouskem lepidla na druhé fotce jsou na tomto plíšku vidět dva šroubky s plochou drážkou. ten lze vyjmout a vyčistit a hodně na něm záleží nános a množství lepidla (reguluje se jím tlouštka olepované hrany a tudíž i tlak na nanášecí valeček) . Pozor jde vyjmout jen za tepla,většinou je přitvrdlý na vyteklém lepidle. Olepovačka podle návodu může začít pracovat po nažhavení,ale i tak ještě 10-15minut trvá nežli se lepidlo dostatečně ohřeje potom vynechá v průběhu olepování. To si ale myslím ,že dost záleží na typu olepky.
Rozhodně bych popátral k té tvojí na internetu a hledal návod tam bude hodně věcí uvedeno. Hlavně typ lepidla na tom strašně záleží.
Obrázek
Obrázek
Teď byla na montáži tak jsem jí nečistil :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 9 hostů