poradíte s použitím excentru/rastex kolíků?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
klik
Příspěvky: 20
Registrován: 07 dub 2014, 06:50

poradíte s použitím excentru/rastex kolíků?

Příspěvek od klik »

Zdravím,
budu si vyrábět pár skříní a potřebuji, aby spoj byl rozebiratelný. Doteď jsem si dělal jen menší věci, tak jsem na korpus použil kolíky a lepidlo nebo skrytý šroub a lepidlo, u větších skříní potřebuji mít možnost složit až na místě a případně rozložit. Materiál korpusu překližka 18mm nebo smrková spárovka 18mm. Je vhodné použít ke spojení rastex kolíky případně jakou velikost, nebo byste doporučili pro tyto materiály jiný spojovací systém, stačí u hloubky skříní do 60cm 2excentry pro stažení ? Ještě by mě zajímalo, zda nemá někdo zkušenost s tímto přípravkem http://www.kovani-mkupr.cz/zbozi/12879/ ... ky-rastex/ , profesionální přípravky se mi nevyplatí, dělám jen pro sebe.
Za rady děkuji.
michalsponar
Příspěvky: 6
Registrován: 09 led 2018, 12:28

Re: poradíte s použitím excentru/rastex kolíků?

Příspěvek od michalsponar »

Ahoj,
jelikož taky truhlařím jen pro sebe, tak jsem si tenhle přípravek koupil a dá se s tím dělat. Ale je to plastová věc, tak u toho strávíš nějaký čas než to správně nastavíš. Je to prostě hračka pro nás hobíky, kterým tolik nesejde jestli jednu skřínku dělají o pár minut déle nebo ne.

Chtěl jsem napsat že je to levná plastová věc, ale to jsem si rozmyslel :) přece jenom 600kč za kousek plastu tři pouzdra a dva plechy mi přijde hodně
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: poradíte s použitím excentru/rastex kolíků?

Příspěvek od Avarax »

Poviem to takto. Za tie peniaze sú aj oveľa lepšie ako tento.
Top je tento
https://www.aliexpress.com/item/Woodwor ... autifyAB=4

Osobne mám tento
https://www.aliexpress.com/item/Wood-Wo ... autifyAB=4

Alebo tento
https://www.aliexpress.com/item/6mm-8mm ... autifyAB=4

Po prvé viem že môžeš namietať že je to china ale prvé sa predáva aj u nás pr. amazon.de za 100€+ a to posledné je kópia amerického výrobku v USA za 100+ dolárov. To strede čo mám ja je kvalitné a dobré mám to odskúšané a som stým spokojný za tú cneu to nekúpiš nikde na cz/sk alebo ani v nemecku.

Toto máš jednoducho plast tiež som to mal niečo podobné za 12€ položil som to na stôl a na to som položil pílku a jednoducho po druhom použití sa tam ulomil plast. Ak chceš niečo normálne tak kúpiť kovové alebo potom od kvalitnej značky. Ja sa osobne chystám kúpiť ešte to prvé .
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: poradíte s použitím excentru/rastex kolíků?

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, nevěděl jsem, že si to kolíky jmenují rastex, mám toho doma celý pytel a asi nikdy nepoužiju, třeba na skříňce asi 36 cm hloubky jsou dva, takže na 60 cm odhaduji tak 3 kusy, ale to bude určitě někde uvádět výrobce, já radši spoj na bukové kolíky.
Z plošného materiálu toho moc nedělám a když tak na pár skříněk si vyrábím přípravek sám na míru, většinou z dubu a k tomu chytím 3 vruty na t-čko kus lamina a pak si jen hlídám pravou a levou stranu. Když potřebuji do plochy, tak odmontuji to lamino. Těch pár desítek děr ten dub vydrží a pak jde přípravek do paliva. Jestli to není pochopitelné tak můžu nafotit.
Ale kdybych toho dělal více tak bych investoval do hliníkové kolíkovací šablony.
klik
Příspěvky: 20
Registrován: 07 dub 2014, 06:50

Re: poradíte s použitím excentru/rastex kolíků?

Příspěvek od klik »

Díky za info, pokud by byla nějaka fotodokumentace vyráběných přípravků, určitě by to zajímalo i další. Těchto zkušeností z praxe není nikdy dost. Ještě jednou díky.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: poradíte s použitím excentru/rastex kolíků?

Příspěvek od Tim »

Ahojky,
mám konečně chvilku a tak bych rád napsal pár vysvětlení do tohoto vlákna jelikož zde bylo napsáno dost nesmyslů a míchaji se tu jablka s hruškama a to hlavně pro všechny ty hobíky co tohle forum čtou a očekávají,že se tu něco dozvědí .
začnu od začátku Rastex nejsou kolíky ale jeden z mnoha systémů spojování korpusů rozebíratelným způsobem a to od firmy Hettich a z toho vyplývá, že je to pouze systém který zajistí spoj jako například lepidlo u kolíků a nebo šrouby např. konfirmáty a spoj jako takový je tvořen klasickými kolíky ovšem bez lepidla a z toho je vcelku jasný,že na šířku 60 cm ti bude tohle kování stačit na krajích čili dva kusy.
korpusy chceš dělat z překližky nebo smrku,v překližce ti to bude fungovat bez problémů budeš muset použít silu aspoň 18mm ale ve smrku tam hodně bude záležet jak budeš mít husté dřevo ,protože v případě řidšího dřeva bude pevnost spoje mizerná a já bych to nepoužil
ještě k přípravku Blue jig ,je to klasický profesionální přípravek s běžnou cenou určitě to není hračka pro hobíky,,firmy co nemají kolíkovačku a nebo jedou zakázkovou výrobu ho běžně používaji ,, a slouží pouze k tomu když máš vyvrtanou díru pro excentr tak aby jsi přesně do osy dokázal navrtat otvor pro kolíček,který zapadá do excentru a po otočení excentrem dojde ke stažení korpusu
otvory pro bukové kolíky musíš vyvrtat jiným přípravkem k tomu určeným.Například hliníkovou kolíkovací šablonou.
no a největší korunu tomu tady dal Avarax když to porovnával s přípravky a to
- ten první slouží hlavně pro spoje do masivního dřeva a to poznáš už i podle používaných vrtáků
a díky jeho velkému množství dílů i dost komplikovaná obsluha.
-druhý přípravek je klasický spoj od krega a opět pouze do masivního dřeva a nebo překližky
-no a třetí přípravek slouží pouze k tomu aby jsi do hrany případně lišty vyvrtal otvor přesně do osy ale nikdy s tím nevyvrtáš díru do plochy.
Doufám ,že jsem danou problematiku dostatečně osvětlil
Tim
klik
Příspěvky: 20
Registrován: 07 dub 2014, 06:50

Re: poradíte s použitím excentru/rastex kolíků?

Příspěvek od klik »

Ahoj,
právě konfirmátům jsem se chtěl vyhnout, proto jsem koukal po těch excentrech, kolega je použil při výrobě takové menší skřínky, ale neměl žádnou šablonu či přípravek a tak říkal, že mu to úplně nelícovalo, tak jsem hledal a jedinej přípravek jsem našel za 600kc ten od hettichu, s tím že by měl fungovat na jejich excentr s obchodním názvem rastex - zde bych měl ještě dotaz, zda jsou ty excentry nějak typizovaný a šablona bude fungovat i na excentrech jinych vyrobců, hettich místní prodejci nevedou a musel bych objednat pres web.
Ještě dotaz na tima - co by použil v kombinaci s kolíky za rozebiratelný spoj? ty konfirmaty se mi nelibi - kdyby delali neco podobného s nějakým třeba syrovějším či prumyslovým designem, tak bych to dal, tedy pokud bych si k tomu nemusel pořizovat nějaký přípravek za tisíce pro profi truhláře, nebylo by řešení použít kolíčky bez lepidla a nakonec pojistit vrutem, s tím že bych hlavu šroubu schoval pod kolíček ? neb o je to konstrukcne spatně - jedná se mi o větší korpus na šatní skříně. Za radu díky.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: poradíte s použitím excentru/rastex kolíků?

Příspěvek od Tim »

Ahoj,
já jsem nikde nepsal,že konfirmát je nutnost je to uvedeno jako jedna z možností

a základní spojení desek můžeš udělat taky více možnostmi jedna jsou kolíky dále domino a nebo třeba na lamelky

jinak si myslím ,že šablona od hetticha na jiný kování nebude fungovat ale nezkoušel jsem to.

a jelikož si myslím,že pořád dost dobře nechápeš jak to vlastně má vypadat tak znova opakuju

základní spojení kolík nebo lamelo nebo domino a to bez lepidla tím vzniká spoj ,který má polohu co potřebuješ a jelikož tam není lepidlo tak je rozebiratelný a je nutno ho pojistit a to je právě rastex nebo konfirmat nebo vrut....

a pokud to kolegovi nelícovalo a použil pouze konfirmáty tak to nebylo moc dobře ale i to už jsem viděl a pak je to jenom a jenom o rukách jak přesně to slícuje


tim
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: poradíte s použitím excentru/rastex kolíků?

Příspěvek od Tim »

ještě dodatek k tomu jak nejsnáze vykolíkovat spoje tak to je tenhle přípravek

https://www.kutil.cz/rucni-naradi/pro-p ... 3%ad+Narex

je nejlevnější vyrábí se už z dob soudruhů a pokud jsi aspoň trochu pečlivej tak s tim uděláš včechno
to ti můžu poradit a nenech se navádět na kraviny od číňana

tim
klik
Příspěvky: 20
Registrován: 07 dub 2014, 06:50

Re: poradíte s použitím excentru/rastex kolíků?

Příspěvek od klik »

zdravím, díky za reakci, ten excentr jsem bral jen jako pojistku, s koliky jsem počítal, jen jsem na menší skřínky použil kolík s lepidlo nebo kombinaci kreg šrouby a lepidlo, ale všechno jsem si sestavil v dílně a pak donesl na místo, u velké skříně musím sestavit až na místě, nechci lepit a na kreg šrouby bych to těžko slícoval, tak proto jsem chtěl ten excentr,
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů